X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37353
Przesłano:
Dział: Logopedia

Konspekt zajęć logopedycznych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym: "W świecie zawodów"

Autor: Ewa Borkowska – Sowa
Nauczyciel logopeda
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Zamościu

Konspekt zajęć logopedycznych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym (wiek 11 l., 12 l.)

Czas trwania: 45 minut

Temat: W świecie zawodów...

Cel ogólny:

- Usprawnianie umiejętności językowych i komunikacyjnych.

Cele szczegółowe:

- usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych oraz układu oddechowego
- kształtowanie umiejętności percepcyjnych – słuchowych
- stymulowanie mowy – usprawnianie lewej półkuli mózgu, usprawnianie percepcji wzrokowej
- usprawnianie umiejętności formułowania zdań poprawnych pod kątem gramatycznym.

Metody:
- wzrokowa
- słuchowa
- wyjaśniania

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. Powitanie i zakomunikowanie uczniom celu i tematyki zajęć:

1. Rozmowa kierowana.
Pomoce:
• Plansze z ilustracjami zawodów.
• Gra z wykorzystaniem spinnera (koło z różnymi zawodami)

II. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne:

1. Ćwiczenia oddechowe.
2. Ćwiczenia fonacyjne.
3. Ćwiczenia artykulacyjne.
Zadania realizowane przez uczniów wraz z logopedą przy stoliku i lustrze. Uczniowie naśladują czynności wykonywane przez logopedę.

Pomoce:
• Plansza „Boisko”- dmuchanie piłeczki
• Ilustracje: .
Pielęgniarka – ćwiczenia fonacyjne:
Pielęgniarka robi zastrzyk, uczeń powtarza „aj” od szeptu po próbę krzyku.
Dentysta – ćwiczenia artykulacyjne: przywitanie się z każdym ząbkiem i radosne kląskanie.

III. Ćwiczenia wspierające rozwój mowy:

1. Ćwiczenia koherencji.
2. Ćwiczenia stymulujące rozwój mowy.
3. Wdrażanie do prawidłowej wymowy (gesty wizualizacyjne)

Pomoce:
• Pocięte wizerunki zawodów
• Np. Różne zawody – różne pojazdy:
Policjant – radiowóz
Strażak – wóz strażacki
Lekarz – do wyboru: karetka, koparka, strzykawka.

IV. Ćwiczenia usprawniające percepcję słuchową:

1. Wskazywanie obrazków z historyjki obrazkowej: Praca kucharza – gotowanie zupy.
2. Ćwiczenia różnicowania tempa dźwięków, liczenie dźwięków. (Kucharz miesza powoli – szybko; Ile razy kucharz posolił zupę?)

Pomoce:
• Historyjka obrazkowa
• Instrumenty.

V. Ćwiczenia percepcji wzrokowej – odczytywanie globalne.

1. Wyszukiwanie etykiet z podpisami.

Pomoce:

• Etykiety, np. Kucharz soli, Kucharz nalewa zupę z czasownikiem zaznaczonym na czerwono.

VI. Kształcenie umiejętności nadawania informacji zrozumiałych przez otoczenie

1. Powtarzanie, formułowanie zdań związanych z historyjką obrazkową. Usprawnianie umiejętności udzielania odpowiedzi na pytania otwarte i zamknięte.

VII. Ewaluacja.

1. Powtórzenie wybranych treści, klejenie do zeszytu pracy domowej.

Pomoce:

• Karta pracy: Co nie pasuje do danego zawodu?

VIII. Zakończenie zajęć.

1. Pochwałą ustna i zaśpiewanie piosenki kończącej zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.