X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37298
Przesłano:

Cyberprzemoc - recepta na hejta. Konspekt zajęć dla szkół podstawowych

Justyna Chylak
Katarzyna Figurska

Cyberprzemoc – recepta na hejta (konspekt zajęć dla uczniów szkół podstawowych)

Cele ogólne:
- promowanie bezpiecznych zachowań,
- uwrażliwienie uczniów na zagrożenia cyberświata (cyberprzemoc, grooming, hejting, trolling, starking, seksting),
- wskazanie sposobów reagowania na agresję, przemoc i hejting w sieci,
- uświadomienie konsekwencji niebezpiecznych zachowań w sieci.

Cele szczegółowe:
Uczniowie:
- wiedzą jakie zagrożenia czyhają na osoby korzystające z sieci,
- potrafią odróżnić bezpieczne i niebezpieczne zachowania,
- mają świadomość braku anonimowości w Internecie i odpowiedzialności karnej osób łamiących prawo.

Formy pracy: praca indywidualna, praca zbiorowa.

Metody: pokaz, pogadanka.

Środki dydaktyczne:
- papier toaletowy lub ankieta na platformie kahoot
- filmiki na You Tube oraz na stronie: http://pl.sheeplive.eu/
- kartki z rolami do hejtowania (blondynka, mieszkaniec wsi, osoba nosząca okulary, emigrant)

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Powitanie i wprowadzenie – uczniowie młodszych klas odrywają kawałki papieru toaletowego, na których wypisują co lubią robić w wolnym czasie, uczniowie starszych klas rozwiązują ankietę na platformie kahoot z wykorzystaniem smartfonów (jak długo dziennie korzystają z Internetu, na jakim urządzeniu, z jakich korzystają portali społecznościowych, co zamieszczają w Internecie, z jakimi przejawami hejtu spotykają się w Internecie).

2. Pokaz wybranych filmów dostosowanych do wieku uczniów w serwisie You Tube oraz na stronie http://pl.sheeplive.eu/, jako punkt wyjścia do rozmowy na temat różnych zagrożeń w cyberprzestrzeni. Przykładowe filmy:
- film “I forgot my phone” https://www.youtube.com/watch?v=OINa46HeWg8&list=PLytRCl8x0-QKxLHErBzISedEMUmfZN_rG&index=1
- film „Zatrzymaj to szaleństwo, zanim będzie za późno!: https://www.youtube.com/watch?v=hNctBrW2Rho
- film „Baw się w sieci bezpiecznie” https://www.youtube.com/watch?v=tTSwVhNHPt0
- film „Dodaj znajomego” https://www.youtube.com/watch?v=oWxrFF8EvQQ&list=PLytRCl8x0-QKxLHErBzISedEMUmfZN_rG&t=47s&index=4 LUB , https://www.youtube.com/watch?v=FszGHTk8yq0&index=5&list=PLytRCl8x0-QKxLHErBzISedEMUmfZN_rG
- film”Tajemniczy przyjaciel” http://pl.sheeplive.eu/fairytales/tajemniczy-przyjaciel
- film “Głupek” http://pl.sheeplive.eu/fairytales/glupek
- film “Tysiąc przyjaciół” http://pl.sheeplive.eu/fairytales/tysiac-przyjaciol
- film “Hejt w prawdziwym życiu”https://www.youtube.com/watch?v=sxxMnDt__68

3. Ćwiczenie HEJTOWANIE PROSTO W OCZY – nauczyciel wybiera ochotnika, pozostałym uczniom pokazuje na kartce w jaką rolę się on wcieli (np. blondynka). Zadaniem ochotnika jest odgadnięcie swojej roli na podstawie hejtów wypowiadanych przez kolegów z klasy.

4. Ewaluacja – uczniowie, którym zajęcia się podobały LAJKUJĄ podnosząc kciuk do góry.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.