X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37294
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gdzie jest wiosna? - scenariusz zajęć w przedszkolu

Scenariusz zajęć w przedszkolu
dzieci 6 - letnie

Temat: Gdzie jest wiosna?

Cele ogólne:
•zapoznanie z charakterystycznymi cechami nowej pory roku wiosny,
•kształtowanie umiejętności czytania,
•rozwijanie umiejętności matematycznych.

Cele operacyjne:
Dziecko:
•dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie w związku z nadejściem wiosny,
•nazywa kwiaty charakterystyczne dla wczesnej wiosny,
•rozpoznaje i nazywa zwierzęta budzące się ze snu zimowego oraz ptaki powracające do Polski,
•wypowiada się na podany temat,
•śpiewa piosenkę i ilustruje jej treść ruchem,
•składa obrazek z pociętych części,
•zgodnie współpracuje w zespole,
•dodaje i odejmuje na konkretach w zakresie 10,
•porusza się w usłyszanym rytmie,
•reaguje na umówiony sygnał,
•bierze udział w zabawach ruchowych.

Metody:
•słowne:
- rozmowa, opowiadanie,
- objaśnienia i instrukcje,
- sposoby społecznego porozumiewania się,
•czynne:
- metoda zadań stawianych dziecku,
- metoda ćwiczeń,
•oglądowa:
- dokonywanie spostrzeżeń poprzez słuch, wzrok,
•aktywizujące:
- ewaluacyjna.
Formy:
•praca zbiorowa,
•grupowa,
•indywidualna.

Środki dydaktyczne:
koperty z wyrazami lub literami, sylwety postaci do przedstawienia, kolorowe piórka, puzzle z motylami, obrazki kwiatów wiosennych, etykiety z nazwami kwiatów, papierowe kolorowe kwiaty, płyta CD z piosenką "Wiosenne buziaki", krokusy z bibuły, kartoniki z cyframi i znakami, chusta animacyjna, kolorowe opaski, maskotka bociana, etykiety pszczółek z imionami dzieci.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Wprowadzenie do zajęć.

Nauczyciel rysuje w powietrzu kwiatka, a dzieci odgadują o czym będzie mowa na zajęciach i próbują kreślić podobne kształty.

2. Oglądanie teatrzyku sylwet na podstawie wiersza M. Strzałkowskiej "Gdzie jest wiosna?"
Rozmowa na temat teatrzyku:
- Jakie oznaki zauważyły krasnoludki?
- Jakie zwierzęta budzą się z zimowego snu?
- Które ptaki przylatują z ciepłych krajów?
- Jaki piękny owad fruwa w słoneczny dzień?

3. Zabawa ruchowa "Fruwające motylki".
Dzieci otrzymują kolorowe piórka, które staną się motylkami. Spacerują z nimi po sali
przy dźwiękach kołatki. W czasie ciszy podrzucają swoje piórka i dmuchają na nie tak, aby nie spadły na ziemię.

4. "Wiosenne kwiaty" - rozpoznawanie wyglądu i nazw wiosennych kwiatów.
Nauczyciel czyta krótkie opisy kwiatów, a dzieci odgadują ich nazwy i odnajdują właściwe napisy.

5. Zabawa orientacyjno - porządkowa "Zbieramy kwiatki".
W sali na podłodze leżą papierowe kwiatki. Dzieci poruszają się w usłyszanym rytmie. Na hasło "zbieramy kwiaty" starają się zebrać jak najwięcej kwiatków.

6. Praca indywidualna przy stolikach.
Dzieci otrzymują koperty, w których znajdują litery lub wyrazy (w zależności od ich możliwości. Układają nazwy lub zdania związane z wiosną, a następnie je odczytują.

7. Zabawa ruchowa przy piosence „Wiosenne buziaki”.
Dzieci śpiewają piosenkę i odtwarzają jej treść ruchem.
8. Zabawa matematyczna "Liczymy krokusy".
Każde dziecko ilustruje za pomocą bibułowych krokusów treść zadania.
Następnie układa do tego zadania działanie na dodawanie lub odejmowanie (dostosowane do ich możliwości).

9. Zabawy ruchowe z chustą animacyjną.

•"Kolorowe motylki"

Dzieci zamieniają się w motylki w kolorach swoich opasek. Będą one wesoło bawić się na łące, czyli przebiegać pod chustą zgodnie z nazwą koloru wypowiedzianą przez nauczyciela (np. żółte motylki – dzieci, które mają żółte opaski, przebiegają pod chustą i łapią ją w innym miejscu).

•"Latający bociek"
Dzieci z chustą przykucają. Nauczyciel układa w dowolnym miejscu na chuście maskotkę bociana. Dzieci poruszają chustą tak, aby bocian nie wpadł do dziury.

10. "Co to za owad" - praca grupowa
Dzieci zostają podzielone na dwie grupy. Każda grupa składa obrazek z części. Następnie nazywają owady, które powstały opisują ich wygląd. Nauczyciel krótko je omawia.

11. Ewaluacja:
Nauczyciel czyta zdania związane z wiosną. Każde dziecko ma papierowe kwiatuszki w dwóch kolorach. Jeśli zgadzają się z usłyszanym stwierdzeniem podnoszą do góry kwiatuszek żółty, a jeśli nie czerwony.

12. Ocena zajęcia przez dzieci.
Dzieci otrzymują szablony kwiatków, naklejają im buzie uśmiechnięte lub smutne w zależności od tego czy zajęcia im się podobały, czy nie.

13. Ocena zajęcia przez nauczyciela - za udział w zajęciach dzieci otrzymują znaczki pszczółek z ich imionami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.