X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37190
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mały odkrywca: wzrok

Scenariusz zajęć dla 4-latków.

Cel ogólny: rozwija percepcję wzrokową
Cele operacyjne:
- utrwala podstawowe kolory
- poznaje budowę oka
- potrafi powiedzieć do czego służą oczy
- bawi się radośnie w czasie zabaw rozwijających spostrzegawczość wzrokową
- przeprowadza doświadczenia
Formy: indywidualna i grupowa
Metody: słowna: rozmowa z dziećmi, wypowiedzi dzieci
czynna: zabawy ruchowe, doświadczenia
oglądowa: obserwacja, ilustracja, przykład
Środki dydaktyczne: płyta CD, wiersz B. Formy "Części ciała", zabawy ruchowe, kolorowe paski, kolorowe kółka, chusta animacyjna, tamburyn, papierowe kółka, kredki, wykałaczki, plastelina,schemat budowy oka, kartki z rysunkami

Przebieg zajęć:
1) Zabawa ruchowa przy piosence "A gimnastyka dobra sprawa..."
2) Czytanie wiersza B. Formy "Części ciała"
Mamy uszy do słuchania
więc wszyscy słuchamy.
Mamy oczy do patrzenia
i nos, którym wąchamy.

Mamy ręce i paluszki,
wszyscy mamy miękkie brzuszki.
Są też nogi i kolana,
no i stópki do biegania.

W trakcie czytania dzieci wskazują wymieniane części ciała.
Odpowiadają na pytania:
- Do czego służą nam oczy?
- Co możemy nimi zobaczyć?
- Co by było gdybyśmy nie mieli oczu?
- Czy wszyscy mają takie same oczy?
- Jakiego koloru ma oczy Ala, Ola i ...?

3) "Zamykamy oczy" - zabawa ruchowa
Dzieci dobierają się w pary, jedno zamyka oczy, drugie ostrożnie prowadzi je za rękę po sali. Po krótkim czasie następuje zamiana ról.
Po zabawie dzieci starają się opowiedzieć jak się czuły, gdy poruszały się nie mogąc nic zobaczyć.

4) "Ósemki" - gimnastyka oczu
Dzieci wyciągają rękę i palec wskazujący przed siebie i nie spuszczając z niego oczu śledzą jego ruch. Palec kreśli w powietrzu cyfrę 8 lub znak nieskończoności. Po ćwiczeniu wypowiadają się, czy bolą je oczy i wspólnie pod kierunkiem nauczyciela zastanawiają się w jaki sposób mogą one odpocząć (patrzenie na zielony kolor), i w jaki sposób możemy dbać o zdrowe oczy (jeść: jajka, owoce, warzywa: marchew).

5) "Kogo nie ma?" - zabawa ruchowa ćwicząca spostrzegawczość.
Dzieci biegają po sali w rytm tamburyna, na hasło zwijają się w kłębek na podłodze. Jedno lub dwoje z nich jest nakrywane chustą animacyjną, pozostały mają odgadnąć kto został przykryty.

6) "Ślepa plamka" - na podstawie ilustracji schematu oka N. zapoznaje dzieci z jego budową, wyjaśnia co to jest "ślepa plamka" (miejsce na powierzchni siatkówki, gdzie biegnie nerw wzrokowy).

7) "Odnajdź swoją ślepą plamkę" - doświadczenie
Na kartce narysowane dwa rysunki(mogą być kwadraty), w odległości 10 cm od siebie. Mniejszy 2x2 cm, większy 5x5 cm.
Każde dziecko dostaje taką kartkę.
Polecenie: zamknij prawe oko, weź kartkę i trzymaj jak najdalej od twarzy. Wpatruj się w obrazek po prawej stronie, przysuwaj kartkę coraz bliżej twarzy, aż uda ci się zauważyć, że obrazek po lewej stronie zniknął. Przysuń kartkę bliżej i sprawdź, czy znów się nie pojawił.

8)"Dobieranka" - zabawa ruchowa.
Nauczyciel pokazuje dzieciom kartki w 3 podstawowych kolorach: niebieskim, czerwonym, żółtym - dzieci głośno nazywają kolory, każde dostaje kółko w danym kolorze i maszeruje swobodnie przy muzyce. Na pauzę dzieci odnajdują swoją grupę: kółko w tym samym kolorze i na polecenie nauczyciela szukają w sali przedmiotów w tym kolorze.

9)"Wirujące tarcze" - doświadczenie
Kolorują papierowe kółka podzielone przez kilkoma krzyżującymi się w środku liniami. Kolorują powstałe trójkąty używając tylko dwóch podstawowych kolorów, w dziurę w środku tarczy wkładają wykałaczkę, mocują ją za pomocą plasteliny i kręcą powstałym bączkiem. Odpowiadają na pytanie: Jaki kolor widzisz? Dlaczego te kolory (żółty, niebieski i czerwony) nazywamy podstawowymi?

Literatura:
E. Bednarek, K. Nowopolski "Mały inżynier. Nauka i zabawa" Poznań, wyd. Centrum Edukacji Dziecięcej
www.boberkowy world: Poznajemy świat za pomocą zmysłów - scenariusz

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.