X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37154
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kłopoty Burka z podwórka - rozwijanie predyspozycji prospołecznych dla dzieci 3,4- letnich

Scenariusz zajęć dla dzieci 3,4 – letnich w oddziale II
Osoba prowadząca: Agata Cholewa
Temat zajęć: Kłopoty Burka z podwórka – rozwijanie predyspozycji prospołecznych

Cele zajęć:
• Rozwijanie predyspozycji prospołecznych
• wdrażanie do uważnego słuchania i odpowiedniego zachowania się podczas oglądania teatrzyku
• rozumie i przestrzega zasady zgodnego współżycia w grupie
• kształtowanie nawyków higienicznych i kulturalnych ( spokojnie oczekiwanie na swoją kolej podczas odpowiedzi, wypowiadanie się umiarkowanym głosem)
• wyrabianie przyjaznego stosunku do zwierząt domowych
• kształtowanie u dzieci orientacji przestrzennej; stosowanie określeń na, pod;
• rozwijanie predyspozycji matematycznych
• wyzwalanie naturalnej ekspresji: muzyczno-ruchowej i plastycznej podczas zabaw.
Metody:
• podające: pokaz, inscenizacja, piosenki
• poszukujące: rozmowa,
• ekspresyjna
• aktywizujące : burza mózgów
• problemowa
• praktycznego działania

Środki dydaktyczne: sylweta, chłopca, gospodarza i gospodyni, buda stara i nowa; ilustracja przedstawiająca gospodarstwo; tekst opowiadania L. Krzemienieckiej „Kłopoty Burka z podwórka”, płyta CD, z nagraniem piosenki pt. „4 łapy piesek ma” M. Brody- Bajak, kredki, kartki papieru, kolorowe kostki z papieru, kartki z ilustracją pieska i kropkami w różnych kolorach, paski kolorowego papieru, smutny i wesoły uśmiech dla psa, niebieski materiał.

Obszary z podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
- I Fizyczny ( 4, 5, 7, 8 ); II Emocjonalny ( 1, 2, 4, 6, 8, 10 ); III Społeczny ( 1, 4, 5, 6, 8, 9 )
IV Poznawczy ( 1, 2, 5, 6, 7, 11, 12, 15 ).
Formy pracy:
- z całą grupą, indywidualna.

Przebieg zajęć:
1.Zabawy na powitanie:
• Piosenka „Cztery łapy piesek ma”
• Krótka rozmowa - Gdzie mieszka pies?
2. Teatrzyk sylwet na podstawie opowiadania L. Krzemienieckiej „Kłopoty Burka z podwórka”
- Jaki problem miał Burek?
- Jak czuł się piesek?
- U kogo szukał pomocy?
- Dlaczego nie otrzymał pomocy?
- kto udzielił pomocy Burkowi?
- Co wy zrobilibyście na miejscu gospodarza i gospodyni?

3. Zabawa „Prawda czy fałsz” - nauczyciel czyta zdania. Zadaniem dziecka jest odpowiedzieć, czy podana informacja jest prawdziwa czy fałszywa. Jeśli zdanie jest prawdziwe podnosimy rączki do góry, jeśli fałszywe ręce trzymamy na kolanach.

- Pies ma cztery łapy.
- Obroże zakładamy psu na ogon.
- Pies jest przyjacielem człowieka.
- Psa trzeba codziennie szczotkować i systematycznie kąpać.
- Psa można ciągnąć za ogon.
- Psy jedzą słodycze.
- W trosce o zdrowie psa, należy odwiedzać lekarza weterynarii.

4. Przyjaciele Burka z podwórka - marsz meksykański. Dzieci z chustami w rękach naśladują odgłosy zwierząt ( psa – hau, hau, kotka- miau, miau i króliczka – kic, kic ), na refren machają chustami.

5. Nakarm swojego pieska – zabawa matematyczna. Dzieci otrzymują kartki na których znajduje się piesek i kropki w różnych kolorach,. Zabawa polega na policzeniu kropek i przyniesieniu tylu kości dla głodnego pieska w danym kolorze, ile jest kropek.

6. Burek – praca plastyczna. Kolorowanie i dorysowywanie elementów ( budy i miski ). Przyklejanie kostek dla pieska w misce.
7. Podsumowanie zajęć:
• Co wam się najbardziej podobało?
• Co sprawiło największą trudność?
• Co było łatwe?
• Wręczenie dzieciom medali.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.