X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37056
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Skrzydlaci przyjaciele. Scenariusz zajęcia

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

TEMAT: ,,Skrzydlaci Przyjaciele''
PROWADZĄCA: Renata Borowska
GRUPA: 5-latki, grupa III
DATA: 12.01.2017r.
CELE:
- rozpoznawanie i nazywanie wybranych gatunków ptaków
- usprawnianie narządów artykulacyjnych oraz rozwijanie słuchu fonematycznego
- zachęcanie do dokarmiania ptaków i innych zwierząt w trudnych zimowych warunkach
- rozwijanie sprawności manualnej poprzez wylepianie z plasteliny
- ćwiczenie analizy sylabowej i głoskowej wyrazów - nazwy ptaków
- kształtowanie u dzieci pozytywnego stosunku do zwierząt
- ćwiczenie umiejętności właściwej reakcji na zmiany akompaniamentu w muzyce
POMOCE DYDAKTYCZNE: wiersz ,,Szary nasz przyjaciel'' H. Łochockiej, obrazki ptaków, pokarm dla ptaków, koła, płyta CD, piórka, rebusy fonetyczne, sylweta karmnika, sylweta wróbelka, karton, plastelina, tamburyno, bębenek.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1) Zabawa na powitanie - ,,Witam was"
Dzieci dobierają się w pary, stoją naprzeciwko siebie, śpiewają piosenkę na powitanie, na słowa ,,raz, dwa, trzy'' uderzają dłońmi o dłonie kolegi:
,,Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy''

2) Wysłuchanie wiersza H. Łochockiej ,,Szary nasz przyjaciel"
,,Wiadomo, że wróbelek jest naszym przyjacielem
Pod oknami wciąż przed nami jest o jeden krok
Skok, skok, skok, skok, do przodu albo w bok
Świr, świr, świr, świr, świergoce cały rok
Nie leci w obce kraje, na zimę tu zostaje
Chociaż głodno, chociaż chłodno, mróz i śnieg, i mrok
Więc dla tych szarych zuchów sypnijmy garść okruchów
I gromada leci rada, już przed domem tłok''
a) wypowiedzi dzieci o tym, jak można pomóc ptakom przetrwać zimę
b) oglądanie pokarmu dla ptaków: ziarna zbóż, słonecznika, siemienia lnianego, okruszków, słoninki
c) oglądanie obrazków różnych ptaków i nazywanie ich: wrona, gawron, sroka, wróbel, gołąb, sikorka
d) dzielenie nazw tych ptaków na sylaby oraz głoski

3) Zabawa ruchowa - ,,Spłoszone wróbelki''
Jedno dziecko jest kotkiem, stoi obok. Reszta dzieci naśladuje wróbelki przy dźwiękach tamburyna. Na hasło: ,,kot jest’’, dzieci-wróbelki uciekają do wyznaczonego miejsca w sali, a dziecko-kotek chodzi po sali przy dźwiękach bębenka i próbuje złapać wróbelka. Na hasło: ,,kota nie ma’’, dzieci-wróbelki znów swobodnie poruszają się po sali.
4) Ćwiczenie ortofoniczne - ,,Naśladujemy głosy’’
Dzieci naśladują głosy wybranych ptaków, np. wrony – krrra, krrra, gołębia – gruchuu, gruchuu, sroki – skrzek, skrzek, wróbla – ćwir, ćwir.

5) Rebusy fonetyczne - ,,Kto karmił ptaki?’’
Nauczyciel przypina na tablicy papierowy karmnik i prosi dzieci, aby odgadły, rozwiązując rebusy fonetyczne, jak mają na imię dzieci, które dokarmiają ptaki. Dzieci wyodrębniają pierwszą głoskę w nazwach kolejnych obrazków i układają imiona dzieci, np. mydło, antena, rak, ekran, kot – Marek; arbuz, garnek, antena, torba, ananas – Agata; buty, ananas, rak, torba, ekran, kot – Bartek.

6) Ćwiczenie oddechowe - ,,Lekki jak piórko’’
Dzieci otrzymują piórka. Słuchając łagodnej muzyki dmuchają na piórka tak, aby nie upadły na podłogę. Na przerwę w muzyce stoją nieruchomo i trzymają w ręce piórko.

7) Wysłuchanie piosenki pt. ,,Ptasi bar’’
Rozmowa na temat piosenki – o czym opowiada? Określenie jej charakteru i tempa.

8) Zabawa orientacyjno-porządkowa - ,,Ptaki w karmniku’’
Na dywanie leżą koła-karmniki, dzieci są ptaszkami. Podczas skocznej i wesołej muzyki, dzieci poruszają się po sali. Gdy słyszą powolną muzykę, dzieci-ptaszki wracają do kół-karmników i naśladują jedzenie ziarenek.

9) Ćwiczenie logorytmiczne - ,,Wróbel tu, wróbel tam’’
Dzieci rytmizują tekst i łączą tę czynność z prostym ruchem:
,,Wróbel tu, wróbel tam, skaczą śmiesznie hopsasa
Kroczek w prawo, kroczek w lewo, obskakują grube drzewo
Dziobem w ziemię postukują i skrzydełka swe prostują’’

10) Masaż w parach - ,,Wesoły wróbelek’’
Dzieci dobierają się w pary, jedno dziecko leży na brzuchu, a drugie wykonuje na plecach partnera ruchy zgodne z opowiadaniem i pokazem nauczyciela:
,,Wesoły wróbelek po ulicy skacze i chociaż mu zimno to wcale nie płacze
Małe przedszkolaki po śniegu tupały i głodnym wróbelkom ziarenka sypały
Chociaż śnieżek prószy, wiatr w koło wiruje
Nasz mały wróbelek dzieciom podziękuje’’

11) Praca plastyczna - ,,Nasze ptaszki’’
Dzieci rysują dowolnego ptaka, a następnie za pomocą plasteliny wylepiają sylwetę, na koniec przyklejają piórka na ogonku i na skrzydełkach.
Nauczyciel organizuje wystawkę wszystkich prac.
Dzieci oglądają swoje prace i nazywają, jakie ptaki wykonały.

12) Zakończenie zajęcia – zabawa pt. ,,Gawron’’
Dzieci wiążą koło, jedno dziecko-gawron wchodzi do środka. Dzieci chodzą w kole i śpiewają piosenkę, a dziecko-gawron ilustruje słowa piosenki. Na refren wszyscy się zatrzymują, rytmicznie klaszczą, przytupują i robią obrót

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.