X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36858
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wakacyjne przygody na placu zabaw. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć
Grupa: 5-6 latki
Temat: Wakacyjne przygody na placu zabaw

Cele ogólne:
-stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych
-kształtowanie dojrzałości emocjonalnej i umiejętności pokonywania trudności
-uzupełnianie i wzbogacanie propozycji dziecięcych zabaw na świeżym powietrzu;
-dostarczanie pozytywnych wrażeń, wpływających na dobre samopoczucie
Cele operacyjne:
dziecko:
- uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym,
- poprawnie kojarzy zmysłami doznawane bodźce
-potrafi uporać się z poczuciem sukcesu i porażki
-tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”) i odczuwa radość z wykonanej pracy;
Metody : samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku, instrukcje i objaśnienie, elementy metody integracji sensorycznej,
Formy: grupowe, zespołowe, indywidualne
Środki dydaktyczne: zdjęcia, karty z różnych materiałów, kuweta z wodą, zabawki typu piłka, łopatka itd., drewniana pałeczka, materiały przyrodnicze znalezione i zgromadzone na podwórku przedszkolnym, tacki;

Przebieg zajęć:
1.,,Gdzie jest...’’
-Nauczyciel przygotowuje zdjęcia z elementami urządzeń placu zabaw.
-Dzieci poszukują miejsca widniejącego na zdjęciu gdzie znajdują się koperty z zadaniami do wykonania przez dzieci.
2. ,,Karty z różnych materiałów’’
-Nauczyciel przygotowuje karty z różną fakturą.
-Dziecko losuje jedną kartę. Za pomocą dotyku rozpoznaje fakturę i szuka element podwórka przedszkolnego kojarzony z poznaną fakturą (np. karta z papierem ściernym z piaskiem)
3. ,,Spacer z wywoływaczem dźwięków’’
-Nauczyciel przygotowuje i przekazuje dzieciom specjalny przyrząd ,,wywoływacz dźwięków’’ – drewnianą pałeczkę.
-Zadaniem dzieci jest uderzanie w różne przedmioty, by odkryć ich brzmienie.
-Dzieci słuchają i określają źródło dźwięków dochodzących z najbliższego otoczenia.
Dźwięki można nagrywać i odtwarzać w formie zgadywanki.
4. ,,Kuwety czuciowe’’
-Nauczyciel przygotowuje kuwetę z wodą i rzeczy z podwórka przedszkolnego (np. piłka, łopatka itd.), które dzieci będą rozpoznawać za pomocą dotyku stóp z zasłoniętymi oczami.
-Dzieci siadają na krzesełku, wkładają nogi do kuwety i próbują odgadnąć co to za przedmiot.
-Nauczyciel może pomagać dziecku pytając o kształt czy materiał z którego został zrobiony.
5. ,,Letni obrazek’’
Dzieci w zespole układają z materiału przyrodniczego letnią kompozycje (na tackach).
6. ,,Raz, dwa, trzy, baba jaga patrzy!’’
Nauczyciel tłumaczy:
1. Wybierzcie ochotnika z grupy bawiących się. Będzie on „Babą Jagą”.
2. Narysujcie linię mety - tam ustawia się „Baba Jaga” oraz linię startu, gdzie ustawiają się pozostali uczestnicy zabawy.
3. „Baba Jaga” staje tyłem do graczy i mówi na głos “raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”, po czym odwraca się w ich stronę. W czasie mówienia tej formułki pozostali
gracze próbują jak najszybciej dobiec do mety.
4. Kiedy „Baba Jaga” odwraca się, gracze zastygają w bezruchu. Jeżeli ktoś poruszy się, a „Baba Jaga” to zobaczy, cofa nieszczęśnika na linię startu.
5. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza dotknie „Baby Jagi”. Gracz, któremu się to uda zajmuje jej miejsce.

Propozycje zabaw pochodzą z książek:
- Aquilar M. , Fernandez M.G., Wielki podręcznik dla nauczycieli żłobków i przedszkoli, Jedność, Kielce 2011.
-Pepa M., Smal M., Nazaruk R., Kieszonkowy podręcznik podwórkowy, Gminna Biblioteka Publiczna w Drelowie, Drelów 2012.
Opracowała: Anna Puzik

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.