X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36837
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Piłka i motyl - scenariusz zajęć w oparciu o założenia koncepcji F. Froebla

Piłka i motyl - scenariusz zajęć w oparciu o założenia koncepcji F. Froebla

Cel główny:
- kształcenie umiejętności posługiwania się określeniami opisującymi położenie przedmiotów
Cele:
- rozumienie i stosowanie pojęć: wyżej, niżej, do przodu, do tyłu, wysoko, nisko,
- rozwijanie koordynacji słuchowo – ruchowej,
- uważne słuchanie i wykonywanie poleceń,
- wyrażanie emocji poprzez improwizacje muzyczne,
- rozbudzanie inwencji twórczej dzieci,
- badanie ruchu piłek: ruch wahadłowy, spadanie, toczenie,
- współdziałanie w grupie,
- integracja grupy

Kształcone obszary w odniesieniu do podstawy programowe:
I 5, I 7, I 9, II 4, II 8, III 5, IV 7, IV 11, IV 12, IV 14, IV 19,

Metody:
- czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowania aktywnością, zadań
- oglądowe: obserwacja i pokaz przedmiotów, zjawisk i czynności
- słowne: wiersz, rozmowa

Środki:
wiersz Ireny Landau „Piłka i motyl”, piłeczki i pudełka z daru 1, dar 7, sylwety motylków do wypełniania kółkami z daru 7, różnego rodzaju piłki, stelaż i kula z daru 2, glina, wykrawacz do gliny w kształcie motyla, wałek, wykałaczki
Formy:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa

Przebieg zajęć:
1.Inscenizacja wiersza Ireny Landau „Piłka i motyl” w teatrzyku stolikowym
Jaś rzucał piłeczkę wysoko pod chmury,
Za piłka motylek podfrunął do góry.
Piłeczka wysoko – motyl jeszcze wyżej,
Piłeczka opada, motyl jeszcze niżej
Motyl wyżej niż piłeczka, piłka wyżej niż motylek,
Potem razem obok siebie lecą króciutką chwilę,
Piłka wyżej, motyl niżej,
Motyl wyżej – piłka niżej,
Motyl niżej – piłka wyżej,
Piłka niżej – motyl wyżej.
Tak by się bawiły do samego rana,
gdyby Jasia na kolację, nie zabrała mama.

2.Rozmowa w oparciu o wiersz
Nauczyciel pyta dzieci: Czym bawił się Jaś?, Co robił z piłką? Jaki owad podfrunął do piłki?

3. Nauczyciel rozdaje dzieciom piłki z daru 1 po kolei w taki sposób, żeby dzieci siedzące obok siebie miały piłki jednego koloru – jedna na sznurku, druga bez sznurka. Recytuje rymowankę:
Dwanaście piłeczek w pudełku mam, zaraz po jednej każdemu dam

4. Zabawa z piłkami
Nauczyciel mówi rymowankę i zachęca do podrzucania piłek do góry:
Piłka hop do góry leci,
szybko spada do rąk dzieci.
Podrzuć ja do góry więc,
jeśli łapać masz ją chęć.

5. Odtwarzanie układu piłki i motyla z wiersza
Nauczyciel prosi, by dzieci z piłeczkami o tym samym kolorze dobrały się w pary w następujący sposób: piłka bez sznureczka i ze sznureczkiem, a następnie siadły naprzeciw siebie. Piłka ze sznureczkiem to motyl, a bez sznureczka po prostu piłka. Podczas recytacji wiersza przez nauczyciela, dzieci odtwarzają układ motyla i piłki.
6. Improwizacja ruchowa do utworu E. Griega „Poranek”
Nauczyciel mówi rymowankę: Nasze piłki się znudziły i w motyle zamieniły. Następnie włącza nagranie utworu i zachęca dzieci do swobodnych improwizacji.

7. Zabawa z piłkami
Nauczyciel mówi rymowankę, a dzieci wykonują zawarte w niej polecenia:
Kolorowe motylki latają wysoko,
ich piękne barwy cieszą każde oko.
Teraz motylki latają nisko,
przy naszej nodze bardzo blisko.
Spójrzcie, już wznoszą się coraz wyżej
i opadają coraz niżej i niżej.
Teraz lecą znów do przodu
i do tyłu bez powodu.
Kolorowe motylki lotem się zmęczyły
i odpocząć postanowiły.

8. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych
Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólna zabawę rozdając im w nagrodę wycięte dziurkaczem motylki w czterech kolorach. Dzieci wybierają sobie motylka, a te, które mają taki sam kolor tworzą jedną, wybrana przez nauczyciela grupę:
- grupa darów: wypełnianie kółkami z dary 7 sylwety motylka
- grupa twórcza: wykrawanie z gliny motylka i tworzenie na nim wzorów przy pomocy wykałaczki,
- grupa badawcza: badanie szybkości spadania, toczenia i turlanie po równi pochyłej różnego rodzaju piłek (tenisowych, piankowych, plastikowych kauczukowych, małych, dużych),
- grupa porządkowa: porządkowanie rozsypanych piłeczek z daru 1 z kilku kompletów, zwracanie uwagi na różne odcienie tego samego koloru.

9. Zakończenie zajęć:
Dzieci wykonują czynności porządkowe w swoich grupach, odkładają na miejsce dary i inne używane przedmioty. Przedstawienie na forum grupy efektów prac poszczególnych grup.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.