X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36763
Przesłano:

Z ortografią na wesoło - reguły pisowni wyrazów z "ż". Scenariusz zajęć korekcyjno - kompensacyjnych

3. Temat zajęć: Z ortografią na wesoło – reguły pisowni wyrazów z „ż”.
4. Cele:
- usprawnianie spostrzegawczości wzrokowej oraz pamięci wzrokowej;
- usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej;
- utrwalenie znajomości zasad pisowni wyrazów z „ż”
- doskonalenie umiejętności posługiwania się poznaną wiedzą w praktyce.
5. Metody pracy: podająca, problemowa, ćwiczenia, gra dydaktyczna.
6. Formy pracy: indywidualna
7. Środki dydaktyczne:
- karty pracy
- myślowa ortomapa
- figury ortograficzne – puzzle (kartoniki z wyrazami)
- kartoniki z wyrazami domino ortograficzne
- kartoniki z wyrazami

Przebieg zajęć:
1. Znajdź różnice – karta pracy.
Uczennica otrzymuje kartę pracy i jej zadaniem jest znaleźć różnice na obrazkach.
2. Ćwiczenie spostrzegawczości wzorkowej.
Uczennica otrzymuje obrazek na którym przedstawione są zwierzęta w dżungli i jej zadaniem jest odnaleźć na rysunku wskazaną liczbę zwierząt danego gatunku.
3. Dyktando graficzne – karta pracy.
Uczennica otrzymuje kartę pracy. Jej zadaniem jest połączenie punktów według instrukcji. Prawidłowo wykonana karta pracy powinna przedstawiać żaglówkę.
4. Przypomnienie zasad pisowni wyrazów z „ż”.
Uczennica wyjaśnia, jak należy prawidłowo napisać wyraz „żaglówka” oraz podaje znane jej zasady pisowni wyrazów z „ż”. Nauczyciel przedstawia reguły ortograficzne w zakresie pisowni z „ż”.
5. Figury ortograficzne – „ż” wymienne.
Zadaniem uczennicy jest ułożenie figury, tak, aby wyrazy pokrewne sąsiadowały ze sobą. Uczennica na podstawie obserwacji wyrazów na układance formułuje regułę. Następnie pary wyrazów zapisuje na kartce.
6. „Ż” po spółgłoskach – karta pracy.
Uczennica otrzymuje kartę pracy. Jej zadaniem jest jej wypełnienie zgodnie z zasadą według której „ż” piszemy po spółgłoskach.
7. Ukryte wyrazy.
Nauczyciel rozkłada kartoniki wyrazami do spodu. Uczeń odkrywa kolejno kartoniki i określa zasadę ortograficzną pisowni danego wyrazu.
8. Domino ortograficzne
Zadaniem uczennicy jest ułożenie wyrazów w takiej sekwencji, aby każdy kolejny wyraz zaczynał się literą, którą kończył się poprzedni np. żołądek, księżyc, ciężar, rożek, koleżanka, abażur, róż, żonkil, leżak, krawężnik. Uczennica wskazuje reguły ortograficzne pisowni poszczególnych wyrazów.
9. Podsumowanie – przypomnienie reguł pisowni z „ż”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.