X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36684
Przesłano:
Dział: Przedszkole

8 ufoludków - zabawa matematyczna, wprowadzenie zapisu cyfrowego liczby 8

Scenariusz zajęć
Gr. V – 6-latki

Temat tygodnia : Nie jesteśmy sami w kosmosie.
Temat dnia : 8 ufoludków – zabawa matematyczna, wprowadzenie zapisu cyfrowego liczby 8

Cele główne : - zapoznanie z zapisem cyfrowym liczby 8, - liczenie przedmiotów w zakresie 8, - utrwalenie poznanych cyfr od 0 do 8,
Cele operacyjne : Dziecko : - rozpoznaje i nazywa poznaną cyfrę 8 wśród innych cyfr , - dodaje w zakresie 8, - posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 8 , - rozwiązuje zagadkę
Metody : - słowna - oglądowa - czynna
Formy : - indywidualna, - zbiorowa, - grupowa
Środki dydaktyczne : zagadka , sylwety cyfr, obrazki ufoludków, kartoniki z odpowiednią liczbą kropek, patyczki, karty pracy, nagranie spokojnej muzyki, linka,
Podstawa programowa : I 5 , III 2, III 4, III 5, IV 5, IV 7, IV 8, IV 15,

Przebieg :

1. Uświadomienie celu :
- Jak myślicie, co będziemy dzisiaj robić ?
- Na dzisiejszych zajęciach poznamy kolejną liczbę i zobaczymy jak ją zapisujemy.

2. Odgadnijcie kto jest dzisiaj naszym gościem :
Zagadka : Mały, zielony i z trąbką , na głowie antenka krótka, najczęściej lata talerzem , Poznajesz już tego ludka ? ( ufoludek )

3. Realizacja tematu :
- przeliczanie ufoludków na tablicy,
- umieszczenie pod obrazkiem kartonika z odpowiednią liczbą kropek,
- omawianie ich wyglądu,
- określanie, jak wygląda pierwszy, drugi, trzeci czwarty, piaty, szósty, siódmy ,
- umieszczenie pod obrazkami kartonika z liczbą 7 ,

4. Umieszczenie obok jeszcze jednego obrazka ufoludka – przeliczanie ufoludków.

5. Ułożenie pod obrazkami zapisu ( dodawanie ) - dzieci liczą jeszcze raz ufoludki i układają działanie : 7 + 1 = - dzieci odczytują działanie , podają wynik i umieszczają kartonik z odpowiednią liczba krążków .

6. Pokaz cyfry 8 – omówienie wyglądu, do czego jest podobna ,co im przypomina - pokaz prawidłowego kreślenia cyfry 8 przez nauczyciela,
- kreślenie liczby 8 na dywanie , w powietrzu, na plecach kolegów,

7. Zadania do wykonania ( w grupach ) w formie losów:
- I grupa – wykonaj 8 podskoków ,
- II grupa – stań na jednej nodze i policz do ośmiu ,
- III grupa – wykonaj 8 przysiadów, - IV grupa – idź osiem kroków do przodu

8. Zabawa z elementem Kinezjologii Edukacyjnej Denissona :
- start rakiety – ruchy naprzemienne : zapinanie pasów, rozruch silnika, okręgi oburącz,
- lot po orbicie – leniwa ósemka – ułożona z linki,

9. Układanie działań i odczytywanie ich – praca przy stolikach.

10. Rozwiązanie szyfrogramu : układanie cyfr w kolejności rosnącej - próba odczytania hasła : Ufoludki ( praca w grupie ) .

11. Zabawa ruchowa : „ Rakieta ” – Dzieci swobodnie poruszają się przy nagraniu spokojnej muzyki . Podczas przerwy w grze dobierają się w kilkuosobowe grupy i układają na dywanie kształt rakiety ze swoich ciał.

12. Praca w kartach pracy – kolorowanie 8 ufoludków.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.