X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3661
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Chrońmy drzewa - zabawy literami, głoskami, wyrazami. Scenariusz zajęć w grupie 6 - latków

Scenariusz zajęcia z dnia 9.05.2008. dla grupy 6 - latków.

Temat bloku: Jesteśmy mieszkańcami planety Ziemia.

Temat zajęcia: Chrońmy drzewa – zabawy literami, głoskami, wyrazami

Cele ogólne:
- podsumowanie wiadomości na temat otaczającej nas przyrody
- stworzenie sytuacji do swobodnego wypowiadania
- doskonalenie techniki czytania ze zrozumieniem

Cele operacyjne:
- rozumienie konieczności ochrony środowiska przyrodniczego
- wypowiada się na dany temat
- rozpoznaje głoski w obrębie słów
- rozpoznaje kształt graficzny litery, wyrazu
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów
- czyta zdania
Środki dydaktyczne:
- ilustracje sadu, parku, lasu i napisy, ilustracje do opowiadania, ,, liść’’ z imieniem, kostka z literami, napisy drzew - klon, lipa, brzoza, dąb, płyta CD ,,Szkoła sześciolatka’’

Metoda pracy:
metoda analityczno – syntetyczna
metoda globalna

Forma pracy: indywidualna, zespołowa

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Zabawa ruchowa przy piosence ,, Szanuj ziemię’’ .
2. Zagadki rysunkowo – tekstowe na temat nazw środowisk, w którym znajduje się dużo drzew. Nauczyciel pokazuje ilustrację i mówi zdanie, dzieci odpowiadają, a następnie odszukują prawidłowego wyrazu i umieszczają przy ilustracji.
- Wiele drzew owocowych to – sad
- Wiele drzew i ławek to – park
- Wiele drzew i grzybów to – las
3. Odsłona ilustracji przedstawiającej park i niewłaściwe zachowania ludzi – pozostawione butelki, papierki po słodyczach, papierowe torby, złamane gałęzie, zerwane kwiaty, deptane trawniki, zrzucone ptasie gniazda.
- swobodne wypowiedzi dzieci na temat ilustracji
4. Zabawa ruchowo – naśladowcza ,, Sprzątamy park’’
Nauczyciel rozrzuca klocki drewniane na dywanie. Przy spokojnej muzyce dzieci porządkują ,, park’’, zbierają klocki i odkładając do koszyków określają z czego uporządkowały ,, park’’.
5. Słuchanie opowiadania H. Koszutskiej ,, Drzewko Maciusia’’ – ilustrowanego obrazkami.
6. Rozmowa na temat opowiadania
- Jakie drzewko spodobało się Maciusiowi ?
- Co zrobili wiosną ogrodnicy?
- Jak dzieci potraktowały brzózkę?
- Co zauważył Maciuś, gdy pojawił się pewnego dnia w parku z mamą?
- Co wymyślił Maciuś z kolegami, żeby chronić brzózkę?
- Czy zachowanie Maciusia zasługuje na pochwałę?
7. Zabawa ,, Odszukaj liść ze swoim imieniem’’
Dzieci spacerują po,, parku’’ – na dywanie liście koloru ciemno i jasno zielonego z napisanymi imionami dzieci, ich zadaniem jest odszukanie liścia ze swoim imieniem.
8. ,, Dziwne drzewo’’- dzieci odczytują swoje imię, wymieniając głoski. Nauczyciel podaje sylaby imion dzieci, które imię zaczyna się na wymienioną sylabę, zawiesza liść ze swoim imieniem na narysowanym ,,wzorze drzewa’’.
9. Pantomimiczne przedstawienie rękami ,, Zdrowe drzewo – chore drzewo’’.
Na hasło ,,Zdrowe drzewo’’ – dzieci wymachują rękami nad głowami, w prawo, w lewo, do przodu, do tyłu.
Na hasło ,,Chore drzewo’’ – dzieci nachylają się i opuszczają bezwładnie ręce do przodu.
10. Zabawa dydaktyczna ,,Drzewa’’.
Dzieci siadają przed tablicą na, której przyczepione są sylwety czterech drzew: klon, lipa, brzoza, dąb. Dzieci otrzymują kostkę z naklejonymi literami k, l, b, f, g, d, rzucają koskę mówią jaka to litera i wskazują właściwe drzewo.
11. Praca indywidualna .
- Czy dzieci postępują właściwie? Skreśl niepotrzebne wyrazy?
- Przeczytaj, Narysuj zakończenia zdań. Pomogą Ci w tym obrazki znajdujące się na dole kartki.
- Ułóż zaszyfrowane wyrazy i odczytaj je.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.