X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3658
Przesłano:

Jesienne zabawy. Pasowanie na Świetliczanina

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICY

Cel ogólny: - pasowanie na Świetliczanina,
Cele operacyjne: uczeń: -umie wykorzystać wiedzę w praktyce,
-wykonuje polecenia nauczyciela,
-współdziała w grupie,
-kształci umiejętności plastyczne
Metody: twórcza, zadaniowa, odtwórcza;
Formy: indywidualna, zespołowa;
Środki: płyta CD z muzyką A. Vivaldiego ,,Jesień”, emblematy (klonu, jarzębiny, żołędzia, kasztana), dekoracja: las, kasztany, drewniane klocki, arkusze papieru, koperty z jesiennymi zagadkami, jesienne owoce i warzywa (jabłko, gruszka, kasztan, żołądź, jarzębina...), kredki Bambino, pianki w 4 kolorach (czerwonym, zielonym, pomarańczowym, żółtym), słodki poczęstunek;

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie i zapoznanie z tematem zajęć.
Nauczyciel wprowadza jesienny klimat poprzez włączenie płyty CD z muzyką A. Vivaldiego ,,Jesień” (uczniowie poruszają się w rytm muzyki). Jednocześnie informuje, iż przejście przez kolejne etapy zabawy związane będzie z możliwością wstąpienia do „Gromady świetlicowej.”

2. Losowanie emblematów - podział na grupy.
Przed przystąpieniem do „jesiennej zabawy” dzieci losują emblematy przedstawiające „jesienne owoce” - klon, jarzębinę, żołędzia, kasztana, które podzielą dzieci na 4 grupy.

3. Kasztanowe zbiory.
Prowadzący podaje grupom wiaderka z wymieszanymi klockami i kasztanami. Zadaniem dzieci będzie wybranie kasztanów z klocków. Wygra ta grupa, która najszybciej oddzieli kasztany od klocków.

4. Barwy jesieni- jesienne rysowanie.
Dzieci na dużych arkuszach papieru rysują kredkami Bambino fragment jesiennego lasu. Zadanie to polega na stworzeniu barwnych ilustracji. Wygrywa ta drużyna, której praca będzie najbardziej kolorowa.

5. Jesienny quiz.
Każda grupa otrzymuje kopertę zawierającą po 2 zagadki. Zadaniem dzieci będzie głośne odczytanie zagadek i po konsultacji z zespołem podanie poprawnej odpowiedzi.
Złośliwa panienka w pasie bardzo cienka.
Leci brzęczy z daleka,
każdy od niej ucieka. (osa)

Co to za panie,
mają pasiaste ubranie?
Od nich słodki miodek
Na pewno dostaniesz. (pszczoły)

Sosnowy, dębowy,
stary lub młody.
Rosną w nim grzyby, rosną jagody. (las)

Rudą kitą się chlubi
orzeszki bardzo lubi. (wiewiórka)

Ma on nóżkę - nie ma buta,
ma kapelusz - nie ma głowy,
czasem gorzki i trujący
częściej smaczny jest i zdrowy. (grzyb)

Jaka mała „krówka”
ma takie zwyczaje,
że na skrzydłach lata,
że jest piegowata,
a mleka nie daje? (biedronka)

Chociaż zwą go admirałem,
na morzach nie bywa wcale.
Nad skąpaną w słońcu łąką
lata sobie on z biedronką. (motyl)
Czekała Marysia aż do jesieni
i widzi, że w liściach się rumieni.
Dojrzale, okrągłe,
błyszczy się ładnie,
jesienny wiatr dmuchnie
- na ziemię spadnie. (jabłko)

6. Zgaduj zgadula — jaki to owoc?
Nauczyciel wkłada do kartonu różnorodne owoce, warzywa (jabłka, gruszki, kasztany, żołędzie, jarzębinę...). Wybrane dziecko losuje jeden owoc, jedno warzywo; określa jego cechy a reszta grupy odgaduje nazwę. Wygrywa drużyna, która najszybciej odgadnie nazwę owocu, warzywa.

7. Piankowy twister - konkurencja dla pierwszoklasistów.
Pasowanie przez jesienną wróżkę.
Pierwszaki mają za zadanie przejść przez przygotowaną piankową planszę.
- Dzieci z emblematem jarzębinki przejdą tylko po czerwonych polach.
- Dzieci z emblematem klonu przejdą tylko po zielonych polach.
- Dzieci z emblematem kasztana przejdą po pomarańczowych polach.
- Dzieci z emblematem żołędzia przejdą po żółtych polach.
Przy wyjściu z sali jesienna wróżka uroczyście pasuje ich na Świetliczanina.

8. Słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników zabawy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.