X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36523
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Słoneczne zabawy. Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców z wykorzystaniem metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

Temat: Słoneczne zabawy

Grupa: 6 -latki

Cele:
- wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka,
- kształtowanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji samego siebie,
- dzielenie przestrzeni z innymi ludźmi oraz nawiązywanie kontaktów z nimi,
- umiejętność współpracy z partnerem,
- wyczucie własnego ciała,
- rozbudzanie zamiłowania do ruchu przy muzyce
- stwarzanie okazji do relaksu oraz wspólnej zabawy,
- zachęcenie rodziców do wspólnej zabawy z dzieckiem,
- integracja uczestników spotkania.

Forma – zajęcie z całą grupą

Metoda – metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, elementy pedagogiki zabawy,
Środki dydaktyczne – magnetofon, płytka CD „ Muzyka relaksacyjna” nagranie piosenek: „Dzieci lubią gimnastykę”, „Z popielnika na Wojtusia”, kocyki, chusta animacyjna, karton żółtym kołem - słońce, żółte karki, klej, nożyczki.

Przebieg:

Powitanie wszystkich uczestników
1. Uczestnicy witają się śpiewając piosenkę na melodię „ Panie Janie” używając zwrotów personalnych np. witaj Kasiu (dla dzieci oraz witaj np. mamo Kasi dla rodziców)
Witaj. Kasiu, witaj Kasiu (machają do siebie ręką)
Jak się msz, Jak się masz (witający z zaciekawioną miną patrzą na witanego)
Wszyscy cię witamy, (wyciągają do siebie ręce)
wszyscy cię lubimy (krzyżują ręce na piersiach)
Bądź wśród nas, bądź wśród nas (dziecko witane podaje rękę innym dzieciom)

2. Rodzice wraz z dziećmi stoją w kręgu, bawią się do piosenki „Dzieci lubią gimnastykę" (wprowadzenie do zajęcia ruchowego met. Ruchu Rozwijającego W. Sherborne ).

Ćwiczenia prowadzące do wyczucia własnego ciała
1.„Bajka o moim ciele”
Dzieci i ich rodzice znajdują się w pozycji siedzącej. Wykonując konkretny ruch i nazywają części ciała:
- poznajemy swoje ręce,
- ręce witają się z nogami, dotykamy swoich stop,
- nasze ręce idą dalej i spotykają kolana,
- od kolan idziemy do brzucha, który głaszczemy i masujemy,
- ręce idą dalej i witają się z szyjką,
- szyja kręci się raz w jedna, raz w drugą stronę,
- później poznają buzię, dotykają oczka, nos i liczymy w nim dziurki
- ręce dotykają brody,
- następnie głaszczemy włosy oraz uszy- liczymy ile ich jest
- na koniec poprawiamy fryzurę..

2. „Lustro”
Rodzic siedzi naprzeciwko dziecka. Jedno z nich wykonuje wymyślony ruch lub gest, drugie naśladując go, robi to samo.

3. „Koncert”
Jedna osoba w parze kładzie się na brzuchu, a druga klęka obok niego. Osoba klęcząca gra
na plecach dziecka leżącego. Początkowo lekko uderzając opuszkami palców, potem trochę mocniej, a następnie kolejno kantami dłoni, pięściami i całymi dłońmi. W trakcie wykonywania ćwiczeń zmieniają siłę i rytm uderzeń. Po chwili następuje zmiana ról.

Ćwiczenia kształtujące świadomość przestrzeni
1. „Jak najwyżej”
Rodzice i dzieci leżą na plecach. „Sięgają” rękoma i nogami do sufitu. Starają się wyciągać kończyny jak najwyżej, naśladują ruchem dłoni gestu wkręcania żarówek.
2. „Bączek”
Wszyscy uczestnicy zabawy siedzą na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi. Odpychają się rękoma od podłoża próbując samodzielnie obracać się w miejscu wokół własnej osi.
Relaks
Wszyscy robią kołyskę i bujają się do piosenki „ Z popielnika na Wojtusia”.
Ćwiczenia oparte na relacji ,,z” ,relacji opiekuńczej
1. „Naleśnik”
Rodzic klęczy na podłodze, przy leżącym obok na plecach dziecku. Dziecko ma wyciągnięte ręce do góry. Rodzic klęcząc stara się powoli, delikatnie przetoczyć dziecko na brzuch.
2. ,,Piłowanie drewna”
Dzieci i rodzice siedzą w rozkroku zwróceni twarzami do siebie, trzymają się za dłonie. Nogi dziecka znajdują się pod nogami osoby dorosłej. Następnie na przemian kładą się na podłodze, cały czas trzymając się za ręce.

Relaks
Masaż: Dziecko siedzi plecami do rodzica. Ten masuje plecy dziecka wykonując odpowiednie ruchy w rytm wierszyka:
Na podwórku wielki gwar (głaskanie)
Piesek szczeka: hau, hau, hau (dłonie na płasko uderzają lekko plecy)
Kurka dziobie: dziób, dziób, dziób ( lekkie stukanie palcem wskazującym)
Owca biegnie tup, tup, tup (przebiegamy palcami po plecach)
Baran rogi ostrzy swe ( kanty dłoni pocierają plecy)
Świnka w błocie pławi się ( wąż, dłonie na płasko masują plecy)
Konik kłusem biegnie w dal (bieg palcami po plecach)
Kotek miauczy miał, miał, miał (głaskanie)
Powtarzamy wierszyk jeszcze raz – zmiana ról.

Zabawy z kocykami
1.Schowaj się pod kocykiem
Rodzice rozkładają kocyk na podłodze. Na hasło dziecko próbuje ukryć się pod nim.
2. Wożenie na kocyku
Dzieci wygodnie siadają na kocyku trzymając się oburącz. Rodzic trzymając dwa jego końce ciągnie delikatnie dziecko.

Ćwiczenia z chustą animacyjną
1. „ Hej”
Uczestnicy zajęć stoją w kręgu i trzymają za uchwyt chusty. Podnosząc chustę wysoko
do góry i opuszczają na wysokość pasa. Dzieci i rodzice falują chustą krzycząc: Hej!
2. „Niebo”
Dzieci kładą się na podłodze pod chustą. Rodzice trzymają chustę i poruszając nią robią fale; najpierw powoli a potem coraz szybciej.
3. „Wspólna kołderka" - ćwiczenie relaksacyjne
Wszyscy siedzą w kręgu na podłodze i trzymają chustę, która przykrywa ich nogi. Delikatnie wachlują chustą w rytm słuchanej kołysanki.

Pożegnanie
1.Pląs na pożegnanie „Bujany walczyk”
Dzieci i rodzice trzymają się za ręce, bujają się w rytm muzyki
„Wszystkim pięknie dziękujemy za wspólną zabawę
Jeszcze kiedyś się spotkamy, zatańczymy razem.
Raz na prawo, raz na lewo i w przód i w tył
Byś długo pamiętał, żeś z nami był.
Zabawę powtarzamy dwukrotnie.

2. „Słoneczko"
Na zakończenie spotkania każdy uczestnik zajęć odrysowuje dłoń (dzieci i rodzice), wycina
ją i doklejają na dużym arkuszu papieru, jako jeden promień wspólnego słońca.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.