X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36421
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ubieramy naszą choinkę. Scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców

Scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców przeprowadzonego w grupie 6 - latków

Nauczyciel: mgr Maria Jodłowska

Tematyka tygodniowa: Uczestniczymy w tradycjach świątecznych
Temat dnia: Ubieramy naszą choinkę
Cele dydaktyczne:
- Wprowadzanie w świat wartości uniwersalnych poprzez słuchanie i analizę „Legendy o choince”,
- Kształtowanie intuicji geometrycznych, klasyfikowanie przedmiotów wg podanego warunku, stosowanie symboli znanych cyfr,
- Utrwalenie cyfr l, 2, 3, 4, 5 i figur geometrycznych, znanych liter oraz piosenki „Strojnisia choinka”,
- Doskonalenie umiejętności wycinania i łączenia elementów,
- Wdrażanie do uważnego słuchania instrukcji i sprawnego reagowania na polecenia nauczyciela i sygnały
Cele operacyjne:
- Dziecko rozpoznaje poznane cyfry l, 2, 3, 4, 5 i potrafi je zastosować do oznaczenia ilości przedmiotów,
- Potrafi ustalić liczbę ozdób choinkowych w zakresie 5,
- Prawidłowo klasyfikuje i nazywa figury geometryczne, Wykonuje ozdobę choinkową wg wzoru,
- Zgłasza się do odpowiedzi i udziela jej całym zdaniem, uważnie słucha opowiadania i poleceń nauczyciela
Metody: słowne, oglądowe, praktyczne
Formy: rozmowa, opowiadanie, pokaz i ogląd, zabawa dydaktyczna, zabawa ruchowa, ćwiczenia w analizie i syntezie słuchowo - wzrokowej, liczeniu, piosenka, działalność plastyczno – techniczna.
Formy organizacyjne: praca z całą grupą, indywidualna

Środki dydaktyczne: „Legenda o choince" J. Dymkowskiej, list do dzieci, odtwarzacz CD, płyta
z melodią „Całą noc padał śnieg", naturalne gałązki sosnowe, sylwety papierowe ilustrujące treść legendy, tamburyno, ozdoby choinkowe: zabawki drewniane, słomkowe, szklane, z nici, orzechy włoskie, jabłko, choinka, oświetlenie choinkowe, alfabet ruchomy, tabliczki demonstracyjne z figurami geometrycznymi, choinka z zielonego kartonu umocowana na drzwiach w sali.

Dla rodziców: figura geometryczna z papieru kolorowego samoprzylepnego, igła z nitką.

Dla każdego dziecka: w kopercie komplet cyfr, dwie figury geometryczne różniące się od siebie kształtem, kolorem i wielkością, kartka z bloku technicznego, ołówek, nożyczki, klocek w kształcie koła.

Przebieg:

I. Część wstępna
- Na powitanie, udekorowanie rodziców figurą geometryczną
- Rozdanie dzieciom kopert.

II.Część właściwa
- Każde dziecko wyjmuje z koperty jedną figurę geometryczną i za zadanie ma nakleić ją na sweterku po lewej stronie klatki piersiowej (sprawdzam w ten sposób umiejętność określania strony ciała).
- Rozmowa nawiązująca do tematyki świąt Bożego Narodzenia.
- Opowiadanie pt. „Legenda o choince” J. Dymkowskiej czytane przez nauczycielkę. Ilustrowanie papierowymi sylwetami palmy, oliwki i choinki. W celu wytworzenia uroczystego nastroju, w t1e słychać melodię kolędy pt. „Całą noc padał śnieg”.
- Pokaz i ogląd naturalnych gałązek sosnowych, dostarczanie wrażeń dotykowych, węchowych, wzrokowych.
- Analiza zachowania poszczególnych drzew występujących w opowiadaniu. Próby udzielania odpowiedzi na następujące pytania: dlaczego palma i oliwka nie poszły do Jezusa razem z choinką?, o czym myślały te drzewa?, co czuła choinka, gdy została sama?, dlaczego aniołek pomógł choince?, czy aniołek zrobił dobrze?, (dlaczego?), jaka waszym zdaniem jest naprawdę każda choinka?
- Zabawa ruchowo - dydaktyczna: „Sklepy z ozdobami choinkowymi”. Rodzice stają w różnych miejscach sali. Dzieci poruszają się po sali w rytm tamburyna. Na polecenie nauczycielki przypominają sobie. Jaką mają naklejoną figurę geometryczną i szukają takiej samej figury u rodziców (dzieci stają obok właściwych osób dorosłych). W zabawie bierzemy pod uwagę tylko rodzaj figury, zaś wielkość i kolor nie mają znaczenia.
- Ćwiczenia w analizie i syntezie wzrokowej, praca z dzieckiem zdolnym:
z liter alfabetu ruchomego wybrane dzieci układają na tablicy słowa: palma, oliwka, choinka. Wszyscy odczytują znane już litery wskazane przez nauczycielkę w utworzonych wyrazach.
- Zabawa dydaktyczna: „Kto ma ozdobę choinkową o takim kształcie?” nauczycielka podnosi w górę tabliczki z figurami geometrycznymi, np. koło. Dzieci, które mają w swojej kopercie koło podchodzą do kartonowej choinki na drzwiach i dekorują ją, itd.
- Opowiadanie nauczyciela o dawnych sposobach dekorowania choinek.
- Pokaz różnych ozdób choinkowych oglądanie, grupowanie, klasyfikowanie wg rodzajów.
- Ćwiczenia w rozpoznawaniu i stosowaniu cyfr: dzieci wyjmują z koperty cyfry 1, 2, 3, 4, 5 i układają je przed sobą kolejno.
W odpowiedzi na pytania nauczyciela o liczbę np. ozdób drewnianych, podnoszą odpowiednią cyfrę.

III. Zakończenie
Za aktywność podczas zajęcia dzieci otrzymują nagrodę -przesyłkę z listem.
- List odczytuje jeden z rodziców. Jest w nim zawarta instrukcja określająca sposób ustrojenia choinki. Zawieszone na gałązkach choinkowych tabliczki z cyframi oznaczają ilość ozdób, które mają dzieci zawiesić na poszczególnych gałązkach. Nad wykonaniem zadania czuwają rodzice.
- Działalność plastyczna: wykonanie gwiazdki na choinkę z kartonu wg wzoru zademonstrowanego przez nauczycielkę. Mogą pomagać rodzice.
- Piosenka „Strojnisia choinka" - utrwalenie. Wspólne śpiewanie wybranych kolęd.

Literatura:
Gruszczyk - Kolczyńska E., Dziecięca matematyka, WSiP, Warszawa 1999.
Malko D., Metodyka wychowania muzycznego w przedszkolu, WSiP, Warszawa 1986.
Łotewska B., Scenariusze zajęć. Wydawnictwo Koba, Kraków 2000.

Proponowana treść listu

Drogie przedszkolaki

Z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia pragnę podarować Warn świąteczny prezent - choinkę. Wiem, że potraficie ją pięknie udekorować różnorodnymi ozdobami i własnoręcznie zrobionymi gwiazdkami. Wasze pracowite rączki potrafią na pewno wyczarować też śliczne, kolorowe łańcuchy. Zapewne pomoże Warn w tej pracy wasza pani Marysia oraz rodzice.
Ozdoby, które oglądaliście na zajęciu, załóżcie na choinkę tak, aby na gałązkach wisiało ich tylko tyle. ile pokazują liczby zapisane na karteczkach. Możecie też założyć lampki oraz sztuczny śnieg z waty. Miłej zabawy.

Wasz stary znajomy – Św. Mikołaj

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.