X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36287
Przesłano:

C jak cytryna. Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej

Temat: C JAK CYTRYNA

DATA:

KLASA:

CZAS TRWANIA: 2 h

Cel ogólny:
• Uczeń potrafi pisać literę C, c.
Cele operacyjne:
• Uczeń wie jak wygląda litera C, c
• Uczeń wie w jakich wyrazach i na którym miejscu występuje,
• Uczeń potrafi wyróżnić literę C, c w tekście pisanym,
• Uczeń potrafi układać obrazki wg kolejności zdarzeń,
• Uczeń potrafi samodzielnie liczyć w zakresie 5,
• Uczeń potrafi kojarzyć i logicznie myśleć;

Metody pracy:
• słowne (pogadanka)
• oglądowe (pokaz, ilustracje)
• czynne (malowanie sokiem z cytryny)

Formy pracy:
• zbiorowa
• indywidualna jednolita

Środki dydaktyczne: cytryny, limonki, kartki z bloku technicznego, pędzle, zeszyt ćwiczeń, podręcznik, obrazki przedstawiające przedmioty zawierające głoskę c w nagłosie, śródgłosie i wygłosie, wzory wprowadzanych liter : C, c;

Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie do zajęć „Co to za owoc?”.
Nauczyciel dzieli uczniów na kilka grup. W grupach uczniowie wkładają ręce w torebki, w których znajdują się cytryny. Opisują je, nie widząc owocu. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie za pomocą zmysłu dotyku, jaki to owoc. Uczniowie z zamkniętymi oczami wąchają cytrynę. Opisują zapach owocu, którego nie widzą. Odgadują, jaki to owoc. Uczniowie z zamkniętymi oczami próbują pokrojonej cytryny. Opisują jej smak. Odgadują, jaki to owoc. Nauczyciel pyta, po czym najłatwiej było zgadnąć, jaki to owoc – po dotyku, zapachu czy smaku. Uczniowie wyjmują cytrynę z torebki i opisują ją: jaki ma kształt, jaką ma skórkę, jaki kolor. Nauczyciel pokazuje dzieciom także limonkę.

2. Rozmowa na temat walorów smakowych i zdrowotnych cytryny.
Uczniowie rozmawiają na temat cytryny, która zawiera witaminę C i wpływa na odporność naszego orga¬nizmu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Cytrynę dodaje się także do potraw o delikatnym lub mdławym smaku, aby zaostrzyć ich smak. W postaci olejku zapachowego dodaje się cytrynę do ciasta, a kwasek cytrynowy rozpuszczony w wodzie można dodać do potraw zamiast soku cytry¬nowego. (N. pokazuje olejek i kwasek cytrynowy, U. mogą je powąchać). Nauczyciel dodaje, że cytryna jest owocem i rośnie na drzewie. Występuje pod postacią jagody, zwanej właśnie cytryną. W ciepłych krajach drzewko cytrynowe jest ozdobą parków i ogrodów.

3. Wprowadzenie liter c, C.
Nauczyciel wprowadza litery c, C zgodnie z etapami wprowadzania litery.

4. Czytanie tekstu z literami c, C.
Uczniowie czytają tekst o wykorzystaniu soku cytrynowego, jako atramentu do rysowania. Po przeczytaniu wymieniają kolejne etapy powstawania cytrynowego rysunku:
– wyciskanie soku z cytryny,
– malowanie rysunku sokiem z cytryny,
– wysychanie rysunku,
– prasowanie kartki,
– pojawienie się rysunku na kartce.

5. Magiczny rysunek – malowanie sokiem cytrynowym.
U. postępują dokładnie według podanych wcześniej etapów powstawania cytrynowego obrazka. Malują cytryną. Po wysuszeniu mogą położyć rysunki na ciepłym kaloryferze lub pod zapaloną żarówką (pod wpływem ciepła kartka nasączona sokiem brązowieje i rysunek staje się widoczny). Rysunkiem uzupełniają album z literami.

6. Pisanie liter c, C w izolacji.
Uczniowie piszą litery c, C w zróżnicowanej liniaturze.

7. Pisanie liter c, C w wyrazach.
Uczniowie piszą wyrazy: cytryna, Celina, kucyk, owoce, koncert, noc, cukierek.

8. Uzupełnianie modeli głoskowych.
Uczniowie nazywają obrazki (pajacyk, cynamon, klocki, koc), zapisują ich nazwy, kolorują odpowiednio modele głoskowe.

9. Ustalanie kolejności zdarzeń.
Uczniowie porządkują obrazki według właściwej kolejności wydarzeń. Pod każdym obrazkiem naklejają odpowiednie zdanie.

10. Nazywanie skojarzeń związanych z cytryną.
Nauczyciel pyta uczniów, z czym może kojarzyć się cytryna (z gorącą herbatą, ciepłem, słońcem, ciastem, Bożym Narodzeniem itp.). Uczniowie wyjaśniają swoje skojarzenia.

11.Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.