X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3623
Przesłano:

Podróż po Francji. Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego w klasie III

Krąg tematyczny: Podróże po krajach UE

Temat dnia: Podróże po Francji

Cele główne:
· Pobudzanie wyobraźni, twórczego myślenia.
· Wspólne planowanie pracy i współpraca w grupie.
· Rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji w różnych źródłach.
· Osiąganie biegłości w rachunku pamięciowym.

Cele operacyjne. Uczeń:
· Wskazuje kierunki na mapie,
· umie odczytać na mapie nazwy krajów, mórz rzek, gór, miast,
· umie przywitać się w języku francuskim,
· zna kilak przysmaków charakterystycznych dla Francuzów,
· pisze nazwy geograficzne wielką literą,
· zna podstawowe kroki i figury poloneza,
· potrafi rozwiązać zadania tekstowe.

Metody: zabawa, praza z tekstem i mapą, pogadanka, pokaz, metody aktywizujące: metoda projektu i mapa mentalna

Formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach

Środki dydaktyczne: mapa Europy, mapki konturowe Europy i Francji, kartoniki z nazwami krain geograficznych, flaga Francji, atlasy, zdjęcia, wiersz Grażyny Lech Spacerkiem po Paryżu, zadania z treścią.

Przebieg zajęć:

I Powitanie i nawiązanie do tematu zajęć
1. Zabawa „Przywitanie”
2. Przypomnienie wiadomości o Unii Europejskiej

II Część główna

1. Wskazanie Francji na mapie Europy oraz odszukanie przez uczniów Francji na mapach konturowych i pokolorowanie jej.
2. Wskazanie na mapie i czytanie nazw państw sąsiadujących z Francją. Pisanie nazw krajów członkowskich UE wg kolejności alfabetycznej.
3. Odczytywanie z mapy nazwy oceanu i morza graniczącego z tym krajem.
4. Zabawa „Z jakim krajem kojarzysz...?” Segregowanie kartoników z nazwami geograficznymi należącymi do dwóch krajów, Polski i Francji (załącznik nr1). Przyklejanie na mapkach kartoników z nazwami dotyczącymi Francji. Uczniowie, którzy znaleźli na mapie Francji określoną nazwę, kierują kolegów sformułowaniami: na wschód, na zachód, na południe od Paryża (Paryż przyjmuje się jako punkt orientacyjny).
5. Odczytywanie nazw innych dużych miast zaznaczonych na mapie.
6. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza G. Lech Spacerkiem po Paryżu (załącznik nr 2).
7. Pogadanka na temat wiersza:
· wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów,
· redagowanie odpowiedzi na pytania związane z wierszem,
· rozmowa na temat zabytków Paryża (wymienionych w wierszu i zapamiętanych z lekcji z Internetem),
· wymienienie nazw przysmaków francuskich, o których mowa w wierszu.
8. Praca w grupach:
· grupa pierwsza projektuje jadłospis dzienny dla turystów zwiedzających Paryż,
· grupa druga opracowuje plan zwiedzania Paryża,
· grupa trzecia projektuje plakat zachecający do zwiedzania stolicy Francji.
9. Prezentacja projektów przez liderów grup.
10. Zabawa „Jedzie pociąg”.
11. Rachunek pamięciowy.
12. Rozwiązywanie zadań tekstowych różnych pod względem stopnia trudności (załącznik nr3).
13. Przypomnienie sylwetki sławnego Polaka związanego z Francją (F. Chopina) ora jego dorobku twórczego.
14. Zatańczenie poloneza.

III Podsumowanie
1. Tworzenie maoy mentalnej pt. „Francja”.
2. Ocena pracy uczniów.
3. Zadanie pracy domowej.
4. Pożegnanie.

Załącznik nr 1
Warszawa Tatry Bretania
Paryż Góry Świętokrzyskie Kielce
Morze Bałtyckie Szampania Morze Śródziemne
Wisła Ocean Atlantycki Loara
Pireneje Sekwana Lyon
Alpy Odra Marsylia

Załącznik nr 2
Grażyna Lech Spacerkiem po Paryżu
Dziś we Francji gościmy,
zaraz Paryż zwiedzimy.

Wjeżdżamy na wieżę Eiffla,
popatrzymy na Paryż z góry.
Widzicie Montmartre! Gdzie?
Tam, gdzie te białe chmury!

Teraz, kto chce, coś francuskiego zje:
jakieś danie z truflami
i ciastko francuskie z owocami.
Mniam, mniam!

Pospacerujemy i pozwiedzamy.
W Luwrze obrazy podziwiamy.
Posłuchamy, popatrzymy...
I Sorbone odwiedzimy.

Potem, kto chce, coś francuskiego zje:
Ser, sałatę, bagietkę
Lub pieczone kasztany.
O rany!

Popatrzcie, dorośli panowie,
a grają w kule, jak my!
Może z nimi zagramy?
Raz ja, a raz ty!

Teraz, kto chce, coś francuskiego zje:
żabie udka, ślimaki lub małże,
Francuzi to lubią, a jakże.
A wy?!

Skończył się spacer po Paryżu?
Nie szkodzi.
Wsiadamy do TGV,
niech po Francji nas wozi.

Załącznik nr 3
Zadanie 1
Oblicz, narysuj drzewo.
W czasie podróży do Francji turyści pierwszego dnia pokonali pociągiem TGV trasę 100 km, a drugiego dnia o 26 km krótszą.]
Pytanie łatwiejsze: Jaką trasę pokonali turyści drugiego dnia?
Pytanie trudniejsze: Ile km turyści pokonali w ciągu dwóch dni?
Zadanie 2
Kartka pocztowa z wieżą Eiffla kosztuje 4 euro, a album z zabytkami Paryża jest 9 razy droższy.
Pytanie łatwiejsze: Ile kosztuje album?
Pytanie trudniejsze: Ile trzeba zapłacić za album i kartkę?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.