X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36190
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Magiczne Święta Bożego Narodzenia. Scenariusz zajęcia

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
GRUPA : II
DATA : 13.12.2017.
PROWADZĄCA : BARBARA KWARTO

TEMAT ZAJĘCIA: Magiczne Święta Bożego Narodzenia – poznajemy świąteczne tradycje

OBSZARY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
Emocjonalny obszar rozwoju dziecka: rozróżnia emocje i uczucia przyjemne i nieprzyjemne , ma świadomość, że odczuwają i przeżywają je wszyscy ludzie (6); społeczny obszar rozwoju dziecka: odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny (2); poznawczy obszar rozwoju dziecka: wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego (2); odróżnia elementy świata fikcji od realnej rzeczywistości (3); czyta obrazy, wyodrębnia i nazywa ich elementy (9); fizyczny obszar rozwoju dziecka: nakrywa do stołu (3).
CELE :
1. OGÓLNY: Dziecko poznaje tradycje Świąt Bożego Narodzenia.
2. SZCZEGÓŁOWE :
a. Dziecko odczuwa radość z przygotowań do świąt;
b. Dziecko potrafi wskazać życzenia, które mają znaczenie dla każdego człowieka i dotyczą wartości uniwersalnych;
c. Dziecko poznaje świąteczne przyprawy;
d. Dziecko potrafi nakryć do świątecznego stołu;
e. Dziecko zna słowa popularnych kolęd;
f. Dziecko potrafi ocenić prawdziwość słyszanego zdania.
METODY:
1. Słowna - słuchanie opowiadania, rozmowa na temat świątecznych przygotowań, próby układania życzeń, ocena słyszanego zdania, śpiewanie kolędy.
2. Oglądowa – oglądanie ilustracji.
3. Czynna – przygotowanie nakrycia stołu wigilijnego, poznawanie świątecznych przypraw.
FORMY PRACY : z całą grupą.
POMOCE : ilustracja do „Legendy o choince”, ilustracje przedstawiające potrawy świąteczne, przyprawy charakterystyczne dla Świąt Bożego Narodzenia: śliwki suszone, goździki, cynamon, orzechy, migdały, rodzynki, mak, biały obrus, sianko, kartka- wzór do przygotowania nakrycia, talerze, sztućce, szklanki, serwetki świąteczne, stroik świąteczny, opłatek, pierniki, nagranie do zabawy ruchowej, nagranie kolędy, sylweta choinki i sylwety bombek, niebieskie worki.

PRZEBIEG :

1. Rozmowa wprowadzająca w klimat Świąt Bożego Narodzenia.
a. Na jakie święta czekamy?
b. Jak do tych świąt wszyscy przygotowujemy się?
c. Co łączy się ze Świętami Bożego Narodzenia?
2. Prezentacja i ewentualna degustacja charakterystycznych przypraw ze zwróceniem uwagi do jakich potraw można je wykorzystać.
3. Słuchanie „Legendy o choince” J. Dymkowskiej. Krótkie omówienie treści wysłuchanego tekstu.
a. Kto postanowił złożyć pokłon Dzieciątku w stajence?
b. Dlaczego palma i drzewo oliwne nie chciały zabrać ze sobą choinki?
c. Kto i jak pomógł choince?
4. Zabawa ruchowa „Pomocnicy św. Mikołaja”. Dzieci podzielone są na 3-osobowe zespoły. Każdy zespół otrzymuje duży worek z wytrzymałej folii. Jedno z dzieci siada na worku, dwoje pozostałych jest reniferami. Przy muzyce piosenki „Dzwonią dzwonki sań” dzieci- renifery ciągną „sanie”. Na sygnał następuje zmiana tak, aby każdy miał okazję „jechać na saniach”.
5. Rozmowa o tradycjach świątecznych :
a. nakrywanie stołu ( dzieci przykrywają stół białym obrusem, pod którym umieszczają sianko, a następnie ustawiają nakrycia dla dwóch osób wykorzystując podkładkę, na której jest narysowany wzór ustawienia poszczególnych elementów);
b. dodatkowe nakrycie ( poznanie zwyczaju ustawiania dodatkowego nakrycia dla osoby samotnej w tym dniu);
c. składanie życzeń i dzielenie się opłatkiem ( chętne dzieci spróbują ułożyć świąteczne życzenia dla swoich najbliższych);
d. prezentacja ilustracji potraw wigilijnych ( umieszczenie ilustracji potraw z podaniem ich nazw na nakrytym stole);
e. zachęcanie do degustacji wszystkich potraw ( poznanie zwyczaju smakowania wszystkich potraw, aby w przyszłości zaznać powodzenia).
6. Śpiewanie kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.
7. Zabawa słowna typu „prawda – fałsz” dotycząca tradycji świątecznych.
a. Święta Bożego Narodzenia obchodzimy latem.
b. Na Święta Bożego Narodzenia w domach pojawia się ustrojona choinka.
c. Składamy sobie życzenia dzieląc się czerwonym jabłkiem.
d. Pod obrusem kładziemy drobne pieniążki.
e. Kolacja wigilijna nazywana jest wieczerzą.
8. Ozdabianie dużej sylwety choinki bombkami.
9. Degustacja pierników świątecznych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.