X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36155
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców z dominacją działalności matematycznej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW Z DOMINACJĄ DZIAŁALNOŚCI MATEMATYCZNEJ

Grupa:dzieci 6 – letnie
Opracowała : mgr Magdalena Wojdak - Plewka

Temat kompleksowy: ZIMOWE NASTROJE

Temat dnia ,, MATEMATYCZNI TROPICIELE” - ZADANIA MATEMATYCZNE OD PANI ZIMY

CELE OGÓLNE:
Stwarzanie sytuacji edukacyjnych motywujących dzieci do podejmowania działań matematycznych
Kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania
Aktywizowanie myślenia oraz rozwijanie pomysłowości dzieci
Rozpoznawanie i posługiwanie się nazwami figur geometrycznych: koło,
kwadrat, prostokąt, trójkąt
Uważne słuchanie poleceń nauczyciela

CELE OGÓLNE:
Dziecko:
Sprawnie posługuje się nazwami figur geometrycznych
Doskonali spostrzeganie i rozpoznawanie figur i cyfr
Przestrzega umów które obowiązują w ćwiczeniu
Zachowuje kolejność w stąpaniu po ponumerowanych stopach
Potrafi odczytywać proste działania matematyczne
Potrafi odczytywać proste hasła z liter
Potrafi odwzorowywać kształty poznanych liczb i ich cyfrowych odpowiedników
Rozwiązać proste zadania tekstowe
Odgaduje zagadki matematyczne
Praktycznie posługuje się liczbą porządkową w zakresie 10
Prawidłowo reaguje ruchem – (zgodnie z umową) na wskazaną cyfrę
Współdziała z nauczycielką i dziećmi
Cieszyć się ze wspólnie odniesionego sukcesu

METODY:
13. Pedagogika zabawy: zabawa integracyjna
14. Słowna: instrukcje
15. Czynna: zadań stawianych dziecku do wykonania, zabawa ruchowa

FORMA:
zbiorowa, indywidualna, grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- list od Pani Zimy
- paczka z zadaniami
-karta pracy ,,Eliminatka”,
-duża kostka do gry z figurami,
- guziki
- koperty z cyframi oraz znakami >,<, =
- plastikowe figury geometryczne
- figury geometryczne dla każdego dziecka z papieru samoprzylepnego
-duże płótno z namalowanymi figurami i cyframi,
- karty pracy do odszyfrowania hasła : MATEMATYKA, KOŁO, KWADRAT
- zagadki dotyczące cyfr
- worki
- płyta CD
- kartoniki z obrysowanymi stopami ponumerowanymi od 1-13
kartony z dużymi literami tworzącymi hasło: BRAWO EKOLUDKI
- cukierki z zadaniami matematycznymi
- dyplomy mądrej główki

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I.
1. Powitanie
„Witam wszystkich, którzy nie mogą się już doczekać ferii zimowych.”
„Witam wszystkich, którzy chcieliby, żeby spadł śnieg.”
„Witam wszystkich, którzy lubią rozwiązywać rozmaite zadania i łamigłówki.”
„Witam wszystkich, którzy lubią niespodzianki.”

2.Nauczycielka rozpoczyna zabawę mówiąc:
„Czary, czary zimowe czary , kogo różdżka dotknie ten śnieżynką się stanie”.
Nauczycielka włącza muzykę i dotyka kolejno każde dziecko różdżką, dzieci tańczą w rytm muzyki. Po krótkiej zabawie na środku zostają 4 śnieżynki, które mają za zadanie ustawić się w kolejności od największej do najmniejszej. Następnie dzieci odczytują litery umieszczone na śnieżynkach i hasło :

II Część właściwa
1. List od pani Zimy:

KOCHANE DZIECI

To ja wasza zimowa pani. Tak bardzo chciałam być razem z wami, lecz niestety nie mogę. Zatrzymały mnie ważne sprawy. Kiedy byłam w pobliżu waszego przedszkola( i rozsypywałam wokoło białe śnieżynki,) zobaczyłam jak pięknie potraficie się bawić, śpiewać, tańczyć i rozwiązywać zagadki. Wiem, że tu są bardzo grzeczne i mądre dzieci, które bardzo lubią niespodzianki.
Chciałabym dowiedzieć się czy umiecie też liczyć. Dlatego zapraszam was na matematyczną przygodę,pt. „Matematyczni tropiciele” na końcu której zdobyć można dyplom ,,MĄDREJ GŁOWKI”. Musicie jednak zaliczyć poszczególne sprawności , które będą kluczem do końcowego hasła. Otwórzcie paczkę i spróbujcie wykonać przygotowane przez mnie zadania. Myślę, że będziecie się dobrze bawić.
Życzę miłej zabawy. Pozdrawiam Was serdecznie . Pani Zima

2. Zabawa integracyjna: ,,Rozpoczynamy matematyczną przygodę”

Dzieci wraz z nauczycielką siedzą w kole . Począwszy od nauczyciela odliczają kolejno. Każdy musi zapamiętać swój numer. Zabawę rozpoczyna nauczyciel gestem pozdrowienia mówiąc: ,,Tropiciel numer 1 pozdrawia Tropiciela numer...” ; wywołany ,,tropiciel” kiwa głową i wykonuje gest ręką i pozdrawia następne dziecko , podając , jak poprzednio swój numer i numer pozdrawianego ,,tropiciela”. Zabawa trwa do czasu, aż wszystkie dzieci się przywitają.

3. SPRAWNOŚĆ – ,,TROPICIEL FIGUR”

a). Rozwiązywanie zagadek o figurach geometrycznych
Dzieci odgadują zagadki, wstają i kłaniają się te spośród nich, które mają daną
figurę geometryczną na bluzce.

Powiem tylko jestem szczery,
Ujrzysz u mnie boki cztery,
Cztery kąty i wierzchołki,
Obce mi są różne dołki,
Moje boki są równiuteńkie,
A cztery kąty prościutkie.
Myślę, że teraz wszyscy poznacie,
Jaką figurę przed sobą macie?
(kwadrat)

Ja mam boków mniej, jest mi przez to lżej,
A magiczna liczba trzy
zawsze towarzyszy mi.
Mam trzy boki i wierzchołki,
Trzy mam kąty, trzy odcinki,
Twoja buzia mówi mi, że odgadniesz raz, dwa, trzy

Toczę, toczę się wesoło,
I do wszystkich macham w koło,
Początku nie mam ani końca,
Podobne jestem do słońca,
Wszyscy mnie doskonale znacie,
Myślę, że gotową odpowiedź już macie!
(koło)

Mam cztery boki równe parami,
Chociaż różniące się długościami,
Nie jestem jednak kwadratem,
A tylko jego bliskim bratem,
Tak jak on cztery kąty proste mam,
Lecz nie jestem taki sam,
Teraz już pewnie poznacie,
Kogo przed sobą macie
(prostokąt)

Zabawa : ,,Uważaj, kto biegnie”. Każde dziecko otrzymuje określoną figurę zawieszana na tasiemce. Wszystkie dzieci siedzą w dużym kole . Prowadząca rzuca kostką z figurami. Wszyscy uważnie patrzą , jaka figura znajduje się na wierzchniej ściance. Uczestnicy posiadający takie same figury na swoich znaczkach , podnoszą się biegną jedno okrążenie i siadają na miejsce.

c). Zabawa ruchowa „ Jaka to figura”

Na środku sali znajdują się rozsypane figury geometryczne. Dzieci w rytm muzyki poruszają się po sali. Na przerwę w muzyce wyszukują odpowiednie figury według polecenia nauczycielki np. podnosimy figury, które NIE SĄ kwadratami, albo np. figury, które NIE SĄ niebieskie itp.

Po wykonaniu obu tych zadań dzieci zdobywają pierwszą sprawność : TROPICIELA FIGUR i w nagrodę otrzymują pierwszą literę głównego hasła: ,,B’’

3. II SPRAWNOŚĆ - ,, GEOMETRYCZNY ODKRYWCA”

Karta pracy - ,,ELIMINATKA”
Każde dziecko otrzymuje kartę pracy , której polecenie brzmi: ,,eliminując co drugą literę, dowiesz się, jaką figurę musisz ułożyć z guzików

K
I
W
L
A
O
D
U
R
B
A
Z
T
Ł

K
M
O
R
Ł
S
O
P

Po rozszyfrowaniu eliminatki dzieci układają z guzików koło lub kwadrat.
Wykonanie zadań kończy się zdobyciem drugiej sprawności : ,,ODKRYWCY GEOMETRYCZNEGO” oraz litery hasła głównego: ,,R”

3. III SPRAWNOŚĆ - ,,MATEMATYCZNY TANCERZ” z wykorzystaniem emblematów- zdobycie tej sprawności wymaga od dzieci dużej koncentracji i umiejętności współpracy
Dzieci siedzą w kręgu. Na sygnał FIGURY, które maja wszystkie boki równe” wstają, te spośród nich, które mają na bluzkach kwadraty i tańczą w parach lub indywidualnie. Na sygnał „Figury, które , są okrągłe”, tańczą dzieci, które mają na emblematach kształt koła itd.

Zabawa: ,,Gdzie jest moja figura?”. Nauczycielka prosi, aby dzieci zamknęły oczy. W tym czasie umieszcza figury w różnych miejscach sali ( na ścianie , półce , w łazience). Zadaniem dzieci jest odnalezienie swojej figury
i zatrzymanie się przy niej.
Prowadząca wskazuje cyfrę – dzieci tańczą zgodnie z poleceniem:
9. Cyfra 1- dziecko tańczy w rytm muzyki w pojedynkę
10. Cyfra 2- taniec parami : ,,haczyki”
11. Cyfra 3- jadą konie z woźnicą
12. Cyfra 4- jedzie samochód
13. Cyfra 5- pięć osób tańczy w kole
14. Cyfra 6- jedzie autobus

Po wyczerpującym zadaniu dzieci otrzymują kolejną literę hasła głównego: ,,A”

4. IV SPRAWNOŚĆ -,,ODKRYWCA LICZB I KOLORÓW”

Nauczycielka zawiesza na ścianie duże płótno, na którym namalowane są figury geometryczne w różnych kolorach .Po drugiej stronie płótna w tym samym miejscu, co figury , umieszczone są cyfry 1-10. Dziecko celuje woreczkiem
w wybraną figurę – nazywa ją, określa również jaj kolor- w nagrodę może sprawdzić, jaka liczba ukryta jest w tym miejscu, ale po drugiej stronie płótna.

Następna litera hasła głównego to : ,,W”

5. V SPRAWNOŚĆ : ,,ŁAMIGŁÓWEK”

Wspólne wykonywanie zadania ,,LICZYMY I CZYTAMY”
Końcowe hasło tworzą dzieci z liter, które odpowiadają liczbie kropek albo są wynikiem działań matematycznych

1+ 2= 7+2= 2+2= 3+3= 1+0= 3+4=
T M A T M E

1+1= 1+4= 2+6= 5+5=
A K Y A

9
4
3
7
1
10
6
8
5
2

M A T E M A T Y K A
Po zdobyciu sprawności ,,ŁAMIGŁÓWKA” dzieci otrzymują literę hasła głównego :,,O”

VI SPRAWNOŚĆ - ROZSYPANKA CYFROWO - WYRAZOWA.
Układanie śnieżynek oznaczonych cyframi 1-6 i odczytanie hasła „bałwan”.
1. 2 3 4 5 6
b a ł w a n
Dzieci otrzymują kolejną literę hasła głównego: ,,E”

VII SPRAWNOŚĆ - ZAGADKI LICZBOWE

To odgadnąć łatwo! Jest między cyframi, krzesło które stoi, do góry nogami (4)
Jest okrągłe jak balonik czasem grubsze, czasem mniejsze, lubi jak się tulą do niej inne cyfry od niej większe ( 0 )
Czy to cyfra, czy to ptak, że wygląda właśnie tak, jakby głowę, szyję, skrzydła ma, to jest właśnie nasze ( 2 )
Jedni mówią, że to kosa inni widza wiosło a ja wiem, że wiele razy szczęście mi przyniosło ( 7 )
Ogonek, pałeczka i brzuszek tej cyfry przedstawiać nie muszę, tyle masz palców u ręki i u nogi, chyba już wiesz, mój kolego drogi ( 5 )
Gdyby chciało zażartować i się nagle odwróciło to jak „E” by wyglądało i w linijki by wskoczyło ( 3 )
Gdy linka się urwała, to cyferka powstała, w dole brzuszek okrągły ma, kto z was jej imię zna? ( 6 )
Tę cyfrę łatwo rozpoznać możesz, no to chorągiewka no to bocian z dziobem na długiej nodze ( 1 )
Jest podobna do szóstki, ale odwrócona. Jest od niej większa, wiesz już? Tak to ona (9)
Jechał Grześ rowerem, ojej! Co się stało!? Przednie koło mu się scentrowało. Trzeba je naprawić. My nie potrafimy, ale oba kółka złączymy i w cyferkę się zmieniły (8).
Dzieci otrzymują kolejną literę hasła głównego: ,,K”

8. SPRAWNOŚĆ - ZGADNIJ CO TO ZA CYFRA

Utrwalenie liczb i cyfr w zakresie 10.
Ułóż kartoniki z cyframi od najmniejszej do największej i przeczytaj je.
Jaka liczba jest mniejsza o dwa od 8?
Pokaz kartonik z cyfrą 6.
Jaka liczba jest większa o 3 od 2 ?
Pokaż kartonik z cyfrą 5.
Jaka liczba jest mniejsza o 1 od 3 ?
Pokaż kartonik z cyfrą 2.
Jaka liczba jest większa o 2 od 1?
Pokaż kartonik z cyfrą 3.
Ułóż brakujące cyfry od 1 do 8 tak, aby wzrastały kolejno o 1.
Ułóż kartoniki z cyframi od największej do najmniejszej i przeczytaj je.

Dzieci otrzymują kolejną literę hasła głównego: O

9. SPRAWNOŚĆ - PORÓWNYWANIE

„Kostki” – zabawa dydaktyczna mająca na celu porównywanie liczebności z zastosowaniem znaków ( >, <, = ).

Nauczyciel pokazuje ścianki dwóch kostek ( żółtej i czerwonej ).
Dzieci liczą oczka, porównują ich liczebność wstawiając pomiędzy cyfry właściwy znak np. 4 < 6, 3 > 1, 5 = 5.

Dzieci otrzymują kolejną literę hasła głównego: L

10. SPRAWNOŚĆ - WYLICZANKA MATEMATYCZNA

Dzieci otrzymują kolejną literę hasła głównego: U

11. SPRAWNOŚĆ - LICZENIE WSPAK
Liczenie od 20 w tył.

Dzieci otrzymują kolejną literę hasła głównego: D

XII . SPRAWNOŚĆ - ZADANIE TEKSTOWE

Dzieci otrzymują kolejną literę hasła głównego: K

XIII CUKIERKI Z ZADANIEM

Podaj taką cyfrę ile tydzień ma dni.

Podaj taką cyfrę ile jest pór roku.

Podaj taką cyfrę ile miesięcy ma rok.

Podaj taką cyfrę, ile masz palców w jednej ręce.

Podaj taką cyfrę ile masz palców w obydwu rękach.

Podaj cyfrę ile masz wszystkich palców u rąk i u nóg.

Podaj cyfrę która wskazuje ile masz par oczu.

Jakich sąsiadów ma cyfra 7.

Jakich sąsiadów ma cyfra 9.

Ile boków ma trójkąt.

Ile boków ma kwadrat.

Podaj taką cyfrę ile miesięcy ma rok.

Podaj cyfrę, która wskazuje ile masz lat?

Dzieci otrzymują kolejną literę hasła głównego: I

Spacer wśród liczb-aby ułożyć hasło główne dzieci muszą przejść po ,,stopach’’ ustawionych w rzędzie w kolejności od 1-10 .

WSPÓLNE UŁOŻENIE LITER W KOLEJNOŚCI, W KTÓREJ BYŁY OTRZYMYWANE. A HASŁO BRZMI: ,,BRAWO EKOLUDKI”.

III. ZAKOŃCZENIE
Nasza zabawa dobiega już końca, widzę że została jeszcze jedna niespodzianka.
Otwiera i czyta:

1.Odczytanie drugiej części LISTU PANI ZIMY

„Kochane dzieciaki!”
Wszystkie zadania rozwiązałyście prawidłowo. Pracowaliście tak ładnie, że zasłużyliście na nagrodę, którą jest Dyplom Mądrej Główki. Dziękuję Wam za wspólną zabawę. Jestem z Was bardzo dumna.
2. Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach.
3.Wręczenie dzieciom „Dyplomu Mądrej Główki”.

Nauczycielka gratuluje dzieciom zdobycia wszystkich sprawności i w nagrodę
wręcza dyplom MĄDREJ GŁÓWKI w imieniu PANI ZIMY.
4.Pożegnanie rodziców zimową piosenką.
5.Zakończenie zajęcia i pożegnanie gości.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.