X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36064
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy na deszczowe dni - aktywizowanie myślenia dzieci poprzez nabywanie doświadczeń w poznawczym obszarze rozwoju dziecka

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
w grupie dzieci 5- letnich.

Temat: „Zabawy na deszczowe dni ”- aktywizowanie myślenia dzieci poprzez nabywanie doświadczeń w poznawczym obszarze rozwoju dziecka.
Cel ogólny:
- Stwarzanie okazji do wspólnych zabaw dzieci i rodziców w przedszkolu
- Doskonalenie umiejętności logicznego myślenia
- Wzbogacanie wiedzy przyrodniczej dzieci
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozwiązuje zagadki i zadania
- używa zwrotów grzecznościowych
- przedstawia się na forum grupy
- przelicza w zakresie 5 i więcej
- wykonuje działania na dodawanie i odejmowanie
- uważnie słucha
- śpiewa piosenkę
- reaguje na zmiany w muzyce
- interpretuje muzykę ruchem
- wykonuje ćwiczenia oddechowe
Metody:
- czynna – zadań stawianych dziecku
- słowna – rozmowa, objaśnienia i instrukcji, zagadki, żywego słowa
oglądowa – obserwacji i pokazu
Formy pracy:
- praca z całą grupą
- praca w zespołach
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Duże kolorowe liście, fotografie ilustrujące las oraz jego mieszkańców, koperty z zadaniami ponumerowane od 1 do 5, obrazki zwierząt z przyklejonymi na odwrocie zagadkami, stolik z napisem KASA, bilety, plastikowe obręcze, kłębek włóczki ,kosze wypełnione orzechami włoskimi, płyty CD, wieża, materiały do wykonania zabawki
( woreczki strunowe, słomki, skrawki niebieskiej bibuły, flamastry)

Przebieg:

1. Tunel czasu- wprowadzenie do tematu zajęć.
Rodzice stają w rzędach naprzeciwko siebie, w rękach trzymają duże liście, tworząc z nich tunel, pod którym przechodzą dzieci, wypowiadając słowa: Przez ten tunel czasu przeniosę się do lasu. Po przejściu przez tunel dzieci siadają na dywanie. Nauczyciel odkrywa zakrytą tablicę, na której znajdują się fotografie lasu i prowadzi krótką pogadankę na temat lasu: jak wygląda las jesienią?,jakie zwierzęta mieszkają w lesie? Nauczyciel wyjaśnia, że mieszkańcy lasu przygotowali dla dzieci zadania. Zadania ukryte są w kopertach. Pierwsze zadanie przygotowała sowa- wybrany rodzic wyjmuje z koperty nr 1 sylwetę sowy i odczytuje treść zadania:
Teatr Leśna Polana na występ zaprasza,
Sowa Mądra Głowa widowni ogłasza:
„ Aby mieć bilet do teatru tego, trzeba znać magiczne słowa , kolego.
Kto wie, jakie magiczne słowa
Chce usłyszeć Sowa Mądra Głowa?”
Jeden z rodziców siada w „kasie biletowej”. Dzieci ustawiają się w kolejce, podchodzą do „kasjera” i otrzymują od niego bilet, kiedy powiedzą „proszę”. Przed odejściem powinny powiedzieć „dziękuję”. Jeśli zapomną „kasjer” zatrzymuje bilet, dopóki dziecko nie wypowie tych słów. Dzieci wracają na dywan.

2. „Pajęczyna”- zabawa rozwijająca koordynację wzrokowo- ruchową. Wybrany rodzic otrzymuje kopertę nr 2- wyjmuje z niej sylwetę pajączka i odczytuje treść zadania:
Pajączki ,choć są małe,
Pajęczyny plotą okazałe.
Upleciemy wspólnie wielką pajęczynę
Kogo pająk złapie- chłopca czy dziewczynę?”
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel, który rozpoczyna zabawę trzyma włóczkę, następnie rzuca ją do dziecka (trzymając koniec włóczki) i przedstawia się np. „jestem Magda i lubię czekoladę” (może również podać więcej informacji).Dziecko, które otrzymało włóczkę, też się przedstawia i rzuca dalej, trzymając swój kawałek włóczki. I zabawa się toczy, dopóki każdy nie dostanie włóczki. W ten sposób utworzy się pajęczyna, którą należy rozplątać w ten sposób, że ostatnie dziecko odrzuca włóczkę do dziecka ,od którego dostało włóczkę, mówiąc np. „rzucam do Asi, która lubi szpinak”

3. „ Zapasy wiewiórek”- zabawa orientacyjno- porządkowa. Rodzic otrzymuje kopertę nr 3, wyjmuje sylwetę wiewiórki i odczytuje treść kolejnego zadania:
Wiewiórka Ruda Kitka ma dla was zadanie, chce zjeść pięć orzeszków na śniadanie. Na obiad planuje zjeść orzechów dwa razy tyle. Kto wie, ile wszystkich orzechów zje wiewiórka?No ile?
Na środku dywanu leży kosz z orzechami. Każde dziecko podchodzi i wyjmuje z koszyka pięć orzechów, po czym wraca na swoje miejsce i układa je w rzędzie na dywanie. Następnie rodzice podchodzą do koszyków i zabierają dwa razy tyle orzechów , ile przyniosły ich dzieci. Wspólnie podliczają i podają wynik. Przedszkolaki zamieniają się w „wiewiórki”. Układają przed rodzicem plastikowe obręcze- „dziuple” i wykonują zadania:
Zadania czyta nauczyciel:
Zadanie 1- Wiewióreczka znalazła w parku 3 orzechy i włożyła je do swojej dziupli (dzieci wkładają do obręczy 3 orzechy)
Potem znalazła w sadzie 2 orzechy i zaniosła je do dziupli ( dzieci wkładają do obręczy 2 orzechy)
Dzieci dały wiewiórce 5 orzechów. Włożyła je do dziupli ( dzieci wkładają do obręczy 5 orzechów)
Ile orzechów ma teraz wiewiórka w swojej dziupli?
(dzieci przeliczają wszystkie orzechy)
Zadanie 2- Wiewiórka zjadła na śniadanie 2 orzeszki (dzieci odkładają do dużego koszyka 2 orzechy)
Na obiad wiewiórka zjadła 4 orzechy (dzieci odkładają do dużego koszyka 4 orzechy)
Ile orzechów zostało wiewiórce na kolację
(dzieci przeliczają wszystkie orzechy)

4. „ Pada deszcz, kap, kap ,kap”- improwizacja ruchowa do piosenki. Nauczyciel odczytuje zadanie z koperty nr 4:
Potrafię leczyć drzewa,
Gdy zajdzie taka potrzeba.
Jestem kiepskim śpiewakiem,
Kto wie jakim jestem ptakiem?
Prowadząca wyjmuje z koperty obrazek dzięcioła, prezentując rozwiązanie zagadki.
Następnie odtwarza utwór „Pada deszcz, kap, kap, kap” i razem z dziećmi śpiewa tekst piosenki, wykonując ruchy, które naśladują pozostali uczestnicy.
5. „Parasol”- wykonanie z pomocą rodzica zabawki, która posłuży do ćwiczeń oddechowych. Rodzic odczytuje zadanie z koperty nr 5.
Jesteście wyjątkowymi dziećmi, wiecie?
Miło nam było gościć was w naszym lesie.
Na koniec mamy dla was propozycje fantastyczną
wykonajcie z rodzicami jesienną zabawkę logopedyczną.
Dzieci wraz z rodzicami zajmują miejsca przy stoliczkach, na których znajdują się materiały potrzebne do wykonania zabawki: woreczki strunowe, słomki, malutkie kawałeczki niebieskiej bibuły, flamaster. Nauczyciel podaje instrukcje : Na woreczku rysujemy parasol, bibułkę wrzucamy do woreczka, wkładamy słomkę i zasuwamy woreczek do końca. Dmuchając ,skrawki bibułki wirują niczym krople jesiennego deszczu.

6. „Deszcz w naszej sali”- zabawa z wykorzystaniem przygotowanych wspólnie z rodzicami zabawek. Dzieci zajmują miejsce na dywanie w siadzie skrzyżnym. Słuchają odgłosów padającego deszczu i mocno dmuchają w woreczek- w przerwie- przestają dmuchać.

7. Podziękowanie za udział w zajęciu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.