X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35903
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zapoznanie się ze zwierzętami hodowanymi w domu i z ich znaczeniem w życiu człowieka na przykładzie historyjki obrazkowej: "O jesiennym liściu"

Prowadząca zajęcie: mgr Zofia Krakowiak
Termin przeprowadzenia zajęć: 24.10.2016
Grupa wiekowa dzieci: 3 latki
Czas trwania zajęć: 15 minut

Konspekt zajęć

Cykl tematyczny: „Domowi ulubieńcy”.
Temat zajęcia: Zapoznanie się ze zwierzętami hodowanymi w domu i z ich znaczeniem w życiu człowieka na przykładzie historyjki obrazkowej: „O jesiennym liściu”.

Cele główne:
•utrwalanie zasad umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej,
•zapoznanie ze zwierzętami hodowanymi w domu i z ich znaczeniem w życiu człowieka,
•stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających rozwijaniu percepcji słuchowej,
•rozwijanie uwagi, koncentracji i logicznego myślenia.

Cele operacyjne:
Dziecko:
•przestrzega ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie,
•zna zwierzęta hodowane w domu,
•wie, kto to jest osoba niepełnosprawna i pies przewodnik,
•potrafi uważnie słuchać,
•potrafi wypowiadać się na temat obrazka, ilustracji,
•układa z pomocą nauczyciela historyjkę obrazkową,
•potrafi szeregować, posługuje się zwrotami: mały, większy, największy,
•sprawnie reaguje na polecenia nauczyciela,
•potrafi bawić się razem z dziećmi,
•potrafi samodzielnie ozdobić sylwetę pieska.

Metody:
-rozmowa,
-pokaz,
-ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy z dziećmi:
-indywidualna,
-grupowa.

Środki dydaktyczne:
-ilustracje przedstawiające zwierzęta hodowane w domach,
-materiały przyrodnicze – liście,
-opowiadanie: „O jesiennym liściu” A. Syguły-Bogdy.
-historyjka obrazkowa do opowiadania,
-sylwety liści i psów dla każdego dziecka,
-płyta CD z odgłosami zwierząt,
-tamburyno,
-koc,
-sylwety psów, kredki.

Przebieg zajęć:

1.Krótka rozmowa na temat wiodący tygodnia – „Domowi ulubieńcy”.
2.Oglądanie ilustracji przedstawiających zwierzęta hodowlane w domach.
Wspólne oglądanie ilustracji przygotowanych przez nauczyciela, nazywanie zwierząt, omówienie ich wyglądu. Zachęcanie do wypowiedzi na temat zwierząt posiadanych przez dzieci.
3.Oglądanie liści znajdujących się w kąciku przyrodniczym – zapoznanie z bohaterem opowiadania.
4.Słuchanie opowiadania: „O jesiennym liściu”.
Nauczyciel manipuluje listkiem. Opowiadając stopniowo odsłania historyjkę obrazkową.
5.Rozmowa na temat opowiadania.
Chętne dzieci odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela. Wyjaśnienie dzieciom kim jest „pies przewodnik”, uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób niepełnosprawnych.
6.Zabawa orientacyjno-porządkowa: „Kotki na spacerze”.
Dzieci – kotki spacerują po sali na czworakach. Rozlegające się szczekanie (nagranie z płyty CD) jest znakiem, że zbliża się pies. Kotki zastygają w bezruchu, zwijając się w kłębek. Dźwięk tamburynu jest sygnałem, że mogą spacerować dalej.
7.Ustalenie kolejności zdarzeń w opowiadaniu.
Dzieci wraz z nauczycielem oglądają ilustracje do opowiadania, wybrane dziecko omawia co znajduje się na poszczególnym obrazku. Następnie dzieci z pomocą nauczyciela układają historyjkę w odpowiedniej kolejności.
8.Szeregowanie sylwet przedstawiających liście i psy.
Dzieci układają sylwety liści od najmniejszej do największej. Podobnie czynią z sylwetami psów, określają który piesek jest mały, który większy, a który największy.
9.Zabawa rozwijająca umiejętność szybkiego reagowania: „Pieski na koc, pieski z koca”.
Dzieci są pieskami. Nauczyciel rozkłada na dywanie koc. Umawia się z dziećmi, że kiedy zawoła: „Każdy piesek wskakuje na koc” – wszystkie dzieci wskoczą na koc. Kiedy zawoła: „Każdy piesek zeskakuje z koca” – wszystkie dzieci zeskoczą z niego. Kiedy nauczyciel ominie słowo każdy, wtedy dzieci nie zrobią nic.
10.Ćwiczenia graficzne – kolorowanie sylwet przedstawiających psy.
Chętne dzieci za pomocą kredek kolorują sylwety przygotowane przez nauczyciela.

Konspekt został opracowany w oparciu o program wychowania przedszkolnego „Nasze przedszkole”. Zagadnienia programowe są zgodne z obowiązującą podstawą programową wychowania przedszkolnego.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.