X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35876
Przesłano:
Dział: Logopedia

Śmieszny miś Krzyś - utrwalanie głoski ś w wyrazach (trzy pozycje wyrazowe)

Cel główny: usprawnianie narządów artykulacyjnych, świadome i celowe kierowanie oddechem , prawidłowe ułożenie narządów mowy do głoski ,,ś’’.

Cele szczegółowe (dziecko):
- usprawnia ćwiczeniami narządy mowy,
- stara się prawidłowo artykułować głoskę „ś” w wyrazach,
- potrafi ułożyć właściwie język, podczas wypowiadanie słów z głoską ś.

Metody:
- słowna (instrukcja),
- czynnościowa (zadania stawiane do wykonania).

Formy:
- indywidualna.

Środki dydaktyczne:
- treść bajki,
- puzzle z postacią misia Krzysia,
- kolorowanka z postacią misia,

Przebieg:

1. Ćwiczenia usprawniające narządy mowy - bajka logopedyczna, pt. ,, Śmieszny miś Krzyś”- bajka opowiada o misiu wybudzonym z zimowego snu, który szuka w swoim domku jedzenia, oczywiście miodu. Dziecko szukając zagubionego dzbanka z miodem w domu misia ( w buzi) ćwiczy aparat artykulacyjny. Prowadzący opowiada bajkę logopedyczną o poszukiwaniu miodu przez głodnego misia. Buzia dziecka to domek misia, poszukiwaczem jest dziecko, czyli jego język. Przy szeroko otwartej buzi, dziecko, prowadzone przez opowiadającego bajkę, prowadzi poszukiwania miodu, czyli rusza językiem.

kierowanie języka do prawego i lewego policzka ( przeszukujemy domek po prawej i lewej stronie),
kierowanie języka do górnych zębów, przeliczanie ich czubkiem języka, ( sprawdzamy czy dzbanek z miodem nie stoi na górnych półkach w domku misia),
kierowanie języka do podniebienia górnego, ( sprawdzamy czy nie ukryto miodu na najwyższej szafie w domu misia),
kierowanie języka do dolnych zębów, przeliczanie ich ( sprawdzamy czy nie ukrytomiodu za przedmiotami na podłodze domku).
Poruszanie językiem góra-dół (skaczemy z radości z odnalezienia słodkiego dzbanka). Misiu się oblizuje, dziecko oblizuje usta.

2. Utrwalanie głoski ś w wyrazach – dziecko powtarza słowa wypowiadane przez nauczyciela i za poprawnie powtórzone słowa otrzymuje puzzel. Jednocześnie powtarza wyrazy, utrwalając ich prawidłową wymowę i układa puzzle. W ten sposób powstaje obraz naszego misia Krzysia.

3. Utrwalanie głoski – wykorzystujemy kolorowankę z obrazkiem misia Krzysia. Na jej odwrocie zapisujemy 10 słów, nazw pokarmów, w których nazwie występuje głoska ś, np. śmietanka, naleśniki, wisienki, czereśnie, śliwki. Obrazek przecinamy na 10 elementów. Dziecko, powtarzając słowa otrzymuje fragmenty obrazka i nakleja je na kartkę. Kartkę ze wszystkimi fragmentami zabiera do domu, gdzie kolorując ją nadal utrwala wymowę głoski ś.

4. Logopeda dziękuje dziecku za wspólne zajęcia. Ćwiczenia końcowe - omówienie zajęć, sukcesów dziecka, nagroda. Zlecenie ćwiczeń do domu.

Bibliografia:

1. M. Dembińska – Wola, Zabawy logopedyczne. Głoski ś, ź, ć, dź, Warszawa 2004.
2. D. Antos, G. Demel, I. Styczek, Jak usuwać seplenienie i inne wady wymowy, Warszawa 1978.
3. E. J. Lichota, Terapia wad wymowy, Warszawa 2009.
4. A. Sołtys – Chmielowicz, Wady wymowy i ich korygowanie, w: Logopedia 31, Lublin 2002.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.