X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35836
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tańczę, śpiewam i maluję, bo muzyka ludowa mnie inspiruje - zajęcia otwarte

Scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców prowadzonych
w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach

Temat zajęć: Tańczę, śpiewam i maluję, bo muzyka ludowa mnie inspiruje.
Termin: 30.10.2017r.
Grupa: IX (4-latki)
Miejsce: przedszkolna restauracja
Osoba prowadząca: Anna Łukasik-Frątczak, Anna Pacyniak-Gieranowska

Cel ogólny:
- Integrowanie rodziców i dzieci podczas wspólnych zabaw;
- Wdrażanie do uczestniczenia w zbiorowym śpiewie, tańcach i zabawach ruchowych.

Przewidywane efekty:
Dziecko:
- rozwiązuje krzyżówkę;
- aktywnie uczestniczy w zabawach;
- rozróżnia prawą i lewą stronę;
- rozpoznaje za pomocą dotyku, co znajduje się w woreczku;
- przelicza w zakresie od 1 – 5;
- reaguje na umówiono sygnał;
- czerpie radość ze wspólnego wykonywania z rodzicem zadań;
- wykonuje pracę plastyczną.

Metody pracy:
- pedagogika zabawy (Klanza);
- czynne (zadania stawiane do wykonania);
- słowne (rozmowa, zagadki).

Formy: z całą grupą, w parach (rodzic – dziecko).

Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
I.5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
IV.5) odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki;
IV.7) eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu; wyraża emocje i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej; aktywnie słucha muzyki; wykonuje lub rozpoznaje melodie, piosenki i pieśni, np. ważne dla wszystkich dzieci w przedszkolu, np. hymn przedszkola, charakterystyczne dla uroczystości narodowych (hymn narodowy), potrzebne do organizacji uroczystości np. Dnia Babci i Dziadka, święta przedszkolaka (piosenki okazjonalne) i inne; w skupieniu słucha muzyki;

Pomoce dydaktyczne: krzyżówka, koła, paski papieru kolorowego, klej, nożyczki, taśma klejąca dwustronna, płyta CD, magnetofon, teksty piosenek na dużym formacie, woreczek, jesienne skarby, krzesełka, kartki do przeliczania liści, tekst do zabawy „Piątek rano ...”, opaski przedstawiające postaci z tekstu, gazety, taśma papierowa, agrowłóknina, farby, pędzle.

PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązanie krzyżówki obrazkowej (hasło: FOLKLOR). Wyjaśnienie pojęcia folklor.
2. Wykonanie wizytówek w postaci pasiastej spódnicy na kole (lub pasiaste spodnie).
3. Zabawa integracyjna na powitanie.
Wybrane dziecko chodzi po kole, pozostali zaś stoją i śpiewają razem z chodzącym.
Gdy po kole chodzę sam
Wszystkich chęć przywitać mam
Witam Cię – podanie prawej ręki;
Witam Cię – podanie lewej ręki;
Dzisiaj będzie dobry dzień /2x – obrót z osobą, do której dziecko podeszło i zamiana miejscami.
4. „Jesień” – zabawa w kole. Uczestnicy podają sobie w rytm muzyki woreczek z jesiennymi skarbami. Kiedy muzyka milknie zadaniem osoby, która trzyma woreczek jest odgadnięcie za pomocą dotyku co za „skarb” ukrył się w worku.
5. Zabawa taneczna na siedząco.
Uczestnicy siedzą na krzesłach w kole i wykonują jednocześnie te same ruchy.
Bardzo pięknie – uderzamy w rytm muzyki w swoje kolana;
Witam Was – trzy klaśnięcia w dłonie;
Na zabawę – dwa uderzenia o nogi sąsiada z prawej i lewej strony;
Nadszedł czas – trzy klaśnięcia w dłonie;
W prawo zwrot – klepnięcie w nogi sąsiada z prawej strony;
W lewo zwrot – klepnięcie sąsiada z lewej strony;
I o jedno miejsce w bok – przesiadamy się o jedno miejsce w prawo.
6. „Taniec połamaniec” – zabawa rytmiczna.
Wszyscy uczestnicy stoją w kole śpiewając piosenkę. Po każdej zwrotce uczestnicy zamieniają części ciała, za które się trzymają (kolana, brzuchy, biodra, kostki, ramiona, łokcie, głowa).
Czas na taniec , na zabawę
A więc na mój znak
Stań do tańca połamańca
Tańczymy go tak.
7. „Hej kolego mój ...” – zabawa matematyczna.
Uczestnicy siedzą w kole i śpiewają piosenkę. Po każdej zwrotce, wybrane dziecko ma za zadanie podać liczbę liści znajdujących się na kartce.
Hej, kolego mój!
Koleżanko ma!
Ile liści na obrazku?
Szybko podaj nam.
8. „Piątek rano ...” – zabawa. Uczestnicy wybierają następujące postaci: gospodarz, gospodyni, wnuczek, wnuczka, kotek, pies, dwa konie. Wszyscy siadają w następującej kolejności: na przodzie: dwa konie, gospodarz i gospodyni, wnuczek i wnuczka, pies i kot. Pozostali uczestnicy stanowią wóz. Nauczycielka czyta tekst i kiedy wyczyta daną postać to ta musi obiec kolumnę krzeseł i wrócić na swoje miejsce. Na hasło „Jedziemy na targ” osoby, które są wozem wstają i siadają.

9. „Jadą wozy” – praca plastyczna.
Uczestnicy otrzymują gazetę, którą skęcają. Następnie z 8 rurek formują wóz, i z 2 koła. Wszystkie te elementy za pomocą taśmy papierowej łączą w całość. Następnie dekorują w jesienne akcenty chusty z agrowłókniny, którymi zdobią wcześniej stworzony wóz.
10. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Opracowanie:
....................................
....................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.