X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35824
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mały jeżyk - poznajemy wygląd i zwyczaje jeża. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

Data: 23.10.2017
Prowadząca: Anna Hanzlik
Temat kompleksowy: Spotkanie z jeżykiem.
Temat dnia: Mały jeżyk – poznajemy wygląd i zwyczaje jeża.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Cele ogólne:
- zapoznanie ze sposobem przygotowywania się zwierząt ( jeża) do zimy;
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się prostymi zdaniami;
- rozwijanie zainteresowań plastycznych;
Cele operacyjne:
- wie, jak wygląda jeż;
- wie, czym się odżywia jeż i w jakim środowisku mieszka;
- wypowiada się prostymi zdaniami na dany temat;
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych ;
- potrafi wykonać prostą pracę plastyczną wg wzoru;
Pomoce dydaktyczne: ilustracja jeża, maskotka jeż, suszone liście duże i małe, koperta z listem, klej, talerzyki papierowe, kartki papieru, farba, pędzel
Metody: słowna, oglądowa, czynna

Przebieg zajęć.
1. Przywitanie dzieci piosenką powitalną:
Dzień dobry witam was,
zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś Ty,
raz, dwa, trzy.
2. Dostarczenie listu do sali przez pana listonosza. Odczytanie listu przez nauczyciela.
„Kochane dzieci. Niedawno gościła u was moja przyjaciółka wiewióreczka. Po spotkaniu z wami powiedziała mi na uszko, że najlepiej jest w maluszkach. Dlatego też dziś postanowił was odwiedzić mój drugi przyjaciel, który ukrył się w waszej sali. Podpowiem wam, że ten gość bardzo lubi spać w liściach. Pozdrawiam was Pani Jesień.”
3. Dzieci wędrują po drodze ułożonej z liści i docierają do kącika przyrody, gdzie schowana jest maskotka jeża pod suchymi liśćmi. Obok leży koperta z zagadką.
4. Nauczyciel odczytuje treść zagadki (fragment wiersza Hanny Zdzitowieckiej pt: „Jeż” ), a dzieci starają się odgadnąć o kim mowa.

Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz?
5. Odczytanie całego wiersza H. Zdzitowieckiej pt. „Jeż”.

Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz?
To jest jeż, malutki jeż.
Węszy noskiem w lewo, w prawo,
to pod listkiem, to pod trawą,
gdzie się kryje dobry łup.
Drepcze mały jeż – tup, tup.
Drepcze poprzez lasu gąszcze,
łapie myszy, węże, chrząszcze...
Gdy zimowe przyjdą dni,
zagrzebany w liściach śpi.
6. Rozmowa kierowana przez nauczyciela na temat wyglądu jeża, oraz jego zwyczajów.
• Czym pokryte jest ciało jeża?
• Jak wygląda ryjek jeża?
• Co je jeż?
• Gdzie lubi spać jeż?
7. Zabawa ruchowa z el czworkowania „Jeże na spacerze”.
8. Wykonanie pracy plastycznej (jeża) wg wzoru. Dzieci naklejają na karton wcześniej pomalowaną na brązowo połówkę talerzyka papierowego. Malują pędzlem na talerzyku kreski (kolce) i oko. Doklejają suszone liście.
9. Wystawa wykonanych prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.