X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35717
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W owocowym sadzie. Rozwijanie umiejętności poprawnego przeliczania w zakresie 10

Temat: „W owocowym sadzie. Rozwijanie umiejętności poprawnego przeliczania w zakresie 10”.
Cele ogólne:
-poznanie nazw drzew owocowych takich jak: jabłoń, grusza, śliwa,
-doskonalenie umiejętności koncentracji;

Cele operacyjne, dziecko :
- śpiewa piosenkę powitalną,
- uważnie słucha wiersza,
- poprawnie wypowiada się na temat wysłuchanego wiersza,
-dzieli wyrazy na sylaby i głoski,
-określa liczbę sylab i głosek w wyrazach,
- z uwagą słucha piosenki,
-poprawnie przelicza w zakresie 10,
-przelicza i porównuje wielkości zbiorów,
-odtwarza podany przez nauczyciela rytm,
-bierze czynny udział w zabawie ruchowej,
-czuje się częścią grupy,
-prawidłowo reaguje na umówiony sygnały podczas gry na instrumencie.

Metody pracy:
-słowna,
-oglądowa,
-czynna,
-zadań stawianych dzieciom do wykonania.

Formy pracy:
-grupowa
-indywidualna

Środki i pomoce dydaktyczne:
płyta CD z piosenkami: „Hej witam was chłopcy i dziewczynki” –M. Kluza, Owoce Ani (sł. I. Biśto, muz. P. Kaja), wiersz M. Czerkawskiej, „Kto powie?”, kartoniki z wyrazami: jabłko, gruszka śliwka. Zestaw 30 kartoników dla każdego dziecka w 3 kolorach (10 czerwonych, 10 żółtych, 10 fioletowych) bębenki, trójkąty, tamburyna dla dzieci.

Przebieg zajęć:
1. Piosenka na powitanie „Hej witam was chłopcy i dziewczynki” –M. Kluza
2. Słuchanie wiersza -Kto powie? - Maria Czerkawska
Przez sad idzie mały Maciuś
śmieje się do słonka,
a tu pac - czerwone jabłko
rzuca mu jabłonka.

Podniósł jabłko idzie dalej
a w tem obok dróżki
pac, pac - co to - stara grusza
zrzuciła dwie gruszki.

Podniósł Maciuś żółte gruszki
bardzo jest szczęśliwy
znów pac, pac, pac - trzy śliweczki
spadły z gęstej śliwy.

Niesie Maciuś jabłko, śliwki,
gruszki co się złocą.
- Kto z was Maciusiowi policzy
ile ma owoców?
Odpowiedzi na pytania dotyczące treścią utworu:
-Kto szedł przez sad?
-Wymień, jakie owoce po kolei spadły z drzew?
-Ile owoców nazbierał Maciek?

3. Globalne czytanie wyrazów: jabłko, gruszka, śliwka.
4. Dzielnie wyrazów: jabłko, gruszka, śliwka na sylaby a następnie na głoski ( Określanie liczy sylab i głosek w wyrazach)
5. Owoce Ani (sł. I. Biśto, muz. P. Kaja) -słuchanie piosenki:
I. Do ogrodu wyszła Ania, jabłoneczka jej się kłania.
Nadstaw Aniu swój fartuszek, dam rumianych Ci jabłuszek.
ref. Spada jabłko, spada jabłko, spada jabłko, jabłko, jabłko.
Spada jabłko, spada jabłko, spada jabłko, jabłko, jabłko.

II. Zerka Ania, obok grusza listeczkami wdzięcznie rusza.
Nadstaw Aniu swój fartuszek, dam Ci słodkich, złotych gruszek.
ref. Spada gruszka, spada gruszka... 10 razy

III. Obok ścieżki śliwa stoi: „Spróbuj też owoców moich:
Kto odpowie bez wahania, co w fartuszku niesie Ania?
ref. Spada śliwka, spada śliwka... 10 razy
6. Dzieci zajmują miejsca na dywanie Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku zestaw 30 kartoników
w 3 kolorach (10 czerwonych, 10 żółtych, 10 filetowych; kolor czerwony odpowiada jabłkom, żółty gruszkom a fioletowy śliwką). Dzieci uważnie słuchają treści piosenki i starają się ułożyć przed sobą tyle kwadracików w danym kolorze ile razy usłyszą nazwę danego owoca. Po zakończeniu odtwarzania piosenki nauczyciel wspólnie z dziećmi sprawdza ilość jabłek, gruszek i śliwek. Po przeliczeniu każdego rodzaju owoców dzieci określają, których owoców jest więcej, mniej lub tyle samo.
7. „Owocowe rytmy” Nauczyciel układa rytmy posługując się kolorowymi kartonikami a dzieci starają się je indywidualnie odtworzyć.
8. „Posłuchaj i poszukaj”- zabawa słuchowo - ruchowa. Dzieci poruszają się w rytm tamburynu po całej powietrzni dywanu. Podczas przerwy w grze zatrzymują się i uważnie słuchają, ile razy nauczyciel uderzy w tamburyn- liczba uderzeń oznacza, ile osób powinny liczyć grupki dzieci tworzących koło i trzymających się za ręce. Nauczyciel za każdym razem sprawdza poprawność wykonania zadania.
9. „Owocowa orkiestra”. Nauczyciel dzieli dzieci na 3 równoliczne grupy (jabłek gruszek i śliwek), każdej grupie przydziela instrumenty ( bębenki, trójkąty, tamburyna). Nauczyciel ponownie odtwarza piosenkę, poszczególne grupy dzieci kolejno uderzają tyle razy w instrument ile wskazuje treść piosenki. (Grupa jabłek odtwarza za pomocą bębenka ilość spadających na ziemie jabłek- uderzając miarowo 10 razy w bębenek, analogicznie postępują 2 pozostałe grupy).
Opracowała:
Marzena Kołodziej, Kęty

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.