X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35566
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na statku - scenariusz zajęć

Temat: „ Na statku”

Cele ogólne:
- wspólna integracja,
- rozwijanie umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach,
- wdrażanie do miłego spędzania wakacyjnego czasu,
- rozwijanie sprawności manualnej,

Cele szczegółowe:
- potrafi współdziałać w zespole,
- potrafi określić cechy prawdziwego pirata (odważny, dzielny, itd.)
- umie ruchem wyrazić radość, smutek i inne uczucia,
- potrafi nauczyć się prostych tekstów na pamięć,

Środki dydaktyczne: płyta CD, tekst piosenki, krzesełka, list marynarza, chusta animacyjna, kredki, kolorowanki, gazety, lina, blok rysunkowy,

Przebieg:
1. Spotkanie z marynarzem, który czyta dzieciom list:

Niechaj wszyscy słuchają i innym rozgłaszają! Z ostatniej wyprawy w morze list do Was przywożę. Z pewnej butelki wyjąłem kawałek papieru niewielki. Dawno temu do morza została wrzucona, a przeze mnie dzisiaj wyłowiona! Dokładnie słuchajcie i wszystkim rozgłaszajcie. Rzecz się stanie niesłychana, zapraszam Was na statek do kapitana. W dniu dzisiejszym się bawimy. Przygotujcie się jak prawdziwi marynarze! Jak pływać statkiem, ja Was nauczę i wszystko Wam pokażę. Będziemy po morzach i oceanach pływali. Będziemy tańczyli, bawili się i śpiewali. A po tym spotkaniu już będziecie mogli nazywać się Starymi Wilkami Morskimi.

2. Zanim wyruszymy musimy poznać hymn piracki i pirackie przywitanie:

„Bum cyk, cyk, cyk i rata rata nie ma to jak los pirata”

Pirackie przywitanie: Ahoj!

Marynarz mówi dzieciom: Na statku musi panować dyscyplina, żeby usłyszeć wszystkie komendy wydawane przez kapitana, zatem kiedy kapitan trzyma w górze rękę zaciśniętą w pięść, to oznacza, że panuje całkowita cisza, kiedy ręka w górze nie jest zaciśnięta - piraci mogą hałasować. Można przetestować kilka razy z głoską "A", a zobaczycie jaką im to sprawi frajdę.

Kto chce zostać marynarzem,
niech odwagą się wykaże.
Ma wykonywać moje rozkazy,
i nie będę mówił dwa razy.
Przed wami będą trudne zadania.
Trzeba będzie śpiewać, śmiać się do rozpuku,
trzeba będzie tańczyć, robić dużo huku.
Niech no popatrzę na wasze twarze..
Czy jesteście gotowi zostać marynarzem?

3. Pierwszy rozkaz to nauka piosenki marynarskiej:

Jestem kapitanem Hookiem,
w rejs daleki wyruszamy.
Wszystkich was zabieram z sobą,
razem zaśpiewamy.

Ref. Hej, jestem marynarzem,
hej, wszystkim dziś pokażę,
niestraszne mi morskie fale,
nie boję się wcale.

Przepłyniemy oceany,
morza zimne i gorące.
Kompas jest nam niepotrzebny,
płyniemy ze słońcem.

Opłyniemy wszystkie lądy,
wiele portów odwiedzimy.
Wszystkim pięknie zaśpiewamy,
uśmiech zostawimy.

4. Drugi rozkaz - Zabawa dramowa – Układamy krzesełka jedno za drugim, Na początku siada kapitan, który pilnuje porządku. Kapitan opowiada, zachęcając dzieci do wykonywania zamierzonych czynności:

Dzielni i silni piraci /Dzieci pokazują swoje muskuły/
Wyruszyli na poszukiwanie Wyspy Skarbów.
W rękach trzymali wiosła /wszyscy trzymają ręce do góry/
Którymi wiosłowali raz w lewo /wiosłujemy z lewej/
Raz w prawo /wiosłujemy z prawej/
I tak na zmianę /wiosłujemy na zmianę/
Aż nagle na niebie zebrały się ciemne chmury /pokazujemy palcem do góry/
I na morzu zrobił się sztorm! Statek kołysał się na wszystkie strony!/dzieci się kołyszą/
Zrobił się przechył na stronę lewą /wszyscy przewracają się na lewą stronę/
Potem przechył na stronę prawą /wszyscy przewracają się na stronę prawą/
A potem łódź kołysała się do przodu i do tyłu /pochylamy się do przodu i do tyłu/
W dodatku zaczęły ich gonić rekiny, więc musieli przyśpieszyć z wiosłowaniem /udajemy, że wiosłujemy uciekając przed rekinami/
Aż w końcu dotarli do Wyspy!/wiwatujemy, krzycząc: hura!

5. Trzeci rozkaz to zabawy z chustą animacyjną na wyspie:
„RYBAK I RYBKA” - jedno dziecko siada na środku chusty /rybak/, a drugie wchodzi pod chustę /rybka/, chusta faluje i rybak łowi rybkę.
„REKIN” - Dzieci siadają na podłodze w siadzie prostym przykrywając nogi chustą. Kapitan wybiera dziecko, które przejmie rolę rekina lub morskiego potwora i zaprasza je pod chustę. Reszta dzieci rusza chustą naśladując morskie fale. Zadaniem osoby wybranej jest wciąganie za nogi pozostałych uczestników do siebie. Oprócz wybranego rekina wybrać można też dwóch ratowników, którzy chodzą dookoła chusty obserwując czy wszyscy są bezpieczni. W momencie, kiedy rekin kogoś wciąga, wciągana osoba podnosi ręce do góry, krzyczy "Ratunku, rekin!" czy też "Pomocy" i zadaniem ratowników, jest ratowanie (mocne trzymanie za ręce) atakowanych przez rekina dzieci.

6. Czwarty rozkaz - Poszukiwanie skarbu – kolorowanek, kolorowanie ilustracji.
7. Piąty rozkaz – udział w zabawach:

Przeciąganie liny- dzielimy drużyny na dwie grupy, na podłodze oddzielamy teren obu drużyn, a pośrodku liny przywiązujemy chustkę. Na start prowadzącego drużyny próbują przeciągnąć linę na swoje terytorium, zatem wygrywa ta drużyna, która przeciągnie część liny z chustką na swoją stronę.

Rozwiązywanie zagadek:
„Przebył śmiało wszerz i wzdłuż, oceany oraz wiele mórz” (pirat)
„Co to jest - na pewno szybko odpowiecie - cały świat na kartce tej odnajdziecie?” (mapa)
„Pod dowództwem kapitana pływa po morzach i oceanach” (statek)
Piraci i okręty- (tak jak gorące krzesła) animator rozkłada na podłodze gazety - statki. Kiedy gra muzyka wszystkie dzieci poruszają się dookoła statków, a kiedy muzyka się zatrzymuje, każdy uczestnik zabawy musi wsiąść do wybranego statku. Co turę statków ubywa, a kto do statku wsiąść nie zdąży ten odpada.

Bitwa morska na kule armatnie- dzielimy dzieci na dwie grupy ustawiając je po przeciwnych stronach liny leżącej na podłodze. Każdemu rozdajemy stronę z gazety i prosimy aby zwinęli ją w kulkę, tworząc w ten sposób kulę armatnią (mogą też być balony). Gra jest na czas (2-3 min.), a ostatnie dziesięć sekund jest głośno odliczane przez animatora. Istotą zabawy jest przerzucanie kul na stronę przeciwnej drużyny. Kiedy ktoś na swoim polu zauważy kulę, musi ją szybko podnieść i przerzucić. Wygrywa ta drużyna, która po zakończeniu czasu, będzie miała najmniej kul.

„Papierowe statki” - wykonanie statków, puszczanie ich na wodzie.

„Kąpiel w morzu” - zabawy w basenie ogrodowym.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.