X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35540
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podróż przez kolorowe pory roku i miesiące. Scenariusz z udziałem rodziców w grupie 5- latków

Scenariusz zajęć otwartych przeprowadzonych dla rodziców
Grupa: 5- latki

Temat zajęcia: Podróż przez kolorowe pory roku i miesiące.

Cel ogólny:

– utrwalenie charakterystycznych cech pór roku;
– zapoznanie z nazwami kolejnych miesięcy.
Cele operacyjne: dziecko -

– wymienia charakterystyczne cechy pór roku;
– rozwiązują zagadki związane z porami roku;
– chętnie odpowiada na pytania zadawane przez nauczycielkę;
– zna nazwy kolejnych miesięcy i potrafi globalnie je odczytać;
– ustala kolejność miesięcy w roku i rozumie ich stałe następstwo;
> chętnie bierze udział w proponowanych zabawach, stosuje się do poleceń nauczyciela;
> śpiewa poznane piosenki;

Metody:
– percepcyjna: obserwacja, pokaz;
– słowna: objaśnienia, instrukcja, rozmowa;
– czynna: zabawowo- zadaniowa;
- elementy metody E. Gruszczyk- Kolczyńskiej „Dziecięca matematyka”

Formy:
zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita.

Pomoce: zagadki nt. pór roku, sylwety pór roku, ilustracje „ Cztery pory roku”, nazwy miesięcy, duży kalendarz, gumki na rękę w kolorach: żółtym, niebieskim, zielonym, czerwonym.

Przebieg zajęć:
1. Zagadki słowne z wykorzystaniem sylwet pór roku „Kto to taki?”- wprowadzenie do tematu zajęć.
Niosę wam w prezencie kolorowe liście.
Czy wiecie kim jestem, czy mnie poznaliście? (jesień)

Dla was niosę trzy skowronki, trawę kwiaty, leśne dzwonki.
A kto imię me odgadnie temu się ukłonię ładnie. (wiosna)

Zaraz dmuchnę wichrem, sypnę śniegiem w oczy
Ania z Jackiem mogą na saneczki wskoczyć. (zima)

Mam dla wszystkich złote plaże, chłód jeziora, w lesie cień.
A dla dzieci, jakie atrakcje? Dla dzieci – słoneczne wakacje! (lato)

Co przedstawiają te postacie?
Układanie sylwet pór roku w odpowiedniej kolejności.

2. Zabawy dydaktyczne „Kolorowe pory roku”.
Przyporządkowanie poszczególnym porom roku kolorów:
Wiosna- zielony
Lato- żółty
Jesień- czerwony
Zima- niebieski (dzieci uzasadniają, co kojarzy im się z tym kolorem w poszczególnej porze roku)
Dzieci zakładają na prawe rączki gumki w kolorach pór roku- każdy kolor to inna pora roku ( zielone to wiosna, czerwone- jesień, niebieskie- zima, żółte- lato)
N.- pomacha do mnie wiosna, lato, jesień ,zima;
- prawa rączka dotyka prawego ucha, prawego kolanka, prawa ręka wita się z lewą ręką..... (zabawy utrwalające znajomość prawej i lewej strony ciała)
Zabawa w kole „Zmiana miejsc”- zmieniają się miejscami wymienione pory roku np. wiosna i jesień; zima i lato.
Zabawa w kole „Co to za pora roku?”- dzieci stoją w kole, nauczyciel wymienia pory roku, które muszą usiąść: - nie spadają liście z drzew- nie ma jesieni (siada jesień),
- nie opalamy się na plaży- nie ma lata (siada lato)
- nie pada śnieg, nie jeździmy na saneczkach- nie ma zimy ( siada zima)
- jest WIOSNA!
Śpiewanie piosenki „Powitanie wiosny”
Zabawa orientacyjno- porządkowa „4 pory roku”
Dzieci biegają na paluszkach po sali. Na hasło: pory roku! tworzą cztery kółeczka wokół sylwety odpowiedniej pory roku zgodnie z kolorami gumek, które maja na rękach.
Śpiewanie piosenki „Cztery pory ma rok cały”
3. Zabawy utrwalające nazwy i kolejność miesięcy.
Rozmowa wprowadzająca: - Ile pór roku ma cały rok?
- Ale rok to nie tylko mijające pory roku, ale również ........(miesiące)
- Ile mamy miesięcy? - Gdzie możemy to sprawdzić (w kalendarzu)
-W którym miesiącu zaczyna się rok? A w którym kończy? (odczytanie na kalendarzu)
- A jaki mamy teraz miesiąc?
Śpiewanie na melodię „Panie Janie” nazw wszystkich miesięcy.
Układanie kalendarza z nazw miesięcy.
N – Chciałabym abyśmy ułożyli sobie swój kalendarz z nazw miesięcy, ale te miesiące mi się pomieszały. Kto pomoże mi znaleźć styczeń,..luty..marzec.....

Dzieci przypinają na tablicy magnetycznej nazwy kolejnych miesięcy zgodnie ze wzorem na kalendarzu. Przy kolejnych miesiącach wszyscy głośno recytują odpowiednie fragmenty wiersza:
Wiersz „Miesiące” I. Salach

Styczeń
Jestem mroźnym bratem na sankach pomykam
Grudzień wraz ze sobą mocno razem stykam.
Luty
Kiedy przyjdzie srogi luty załóż bracie ciepłe buty.
Czapkę, szalik załóż też; mróz jest srogi- wierz mi, wierz!
Marzec
W marcu jak w garncu pogoda zmieszana.
Raz świeci słonko, raz deszcz na nas pada.
Kwiecień
Kwiecień- plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata.
Często tak wypada, że i wiosną śnieżek pada.

Maj
Idzie piękny miesiąc maj żyto rośnie niby gaj.
W gniazdach się pokażą ptaki dzieci mogą zrywać maki.
Czerwiec
W czerwcu się zieleni czerwiec mały kwiatek polny,
Gdy na łące go rozpoznasz zuch jesteś - toś zdolny!
Lipiec
Lipiec zaprosi wszystkich nad morze.
Popływa z dziećmi chętnie w jeziorze.
Sierpień
A rumiany sierpień do pracy zaprasza
I po żniwach będzie mąka, chleb i kasza.
Wrzesień
We wrześniu zaś wrzosy kwitną fioletowo,
O tej porze roku w lesie kolorowo.
Październik
Gdy październik zajrzy nocą do ogrodu
To dzieci i ptaki wnet zaznają chłodu.
Listopad
Zaś listopad w parku trąca liście złote
Znajdź zajęcie w domu na jesienną słotę.
Grudzień
Idzie grudzień już po grudzie wielkimi krokami
Jadą sanki, brzęczą dzwonki i tak rok za nami.

Swobodne wypowiedzi dzieci na temat: Jaki miesiąc lubisz najbardziej i dlaczego?

4. Podsumowanie zajęć.
Zabawa dydaktyczna „Prawda- fałsz”
Nauczycielka wypowiada zdania. Przy zdaniu prawdziwym dzieci klaszczą nad głową, przy zdaniu fałszywym- uderzają o podłogę.
Teraz jest wiosna.
Wiosną zrywamy jabłka w sadach.
W czerwcu lepimy bałwana.
Tulipan to kwiat wiosny.
Jesienią przylatują do nas bociany.
W grudniu kwitną kwiaty na łące.
Zimą rzucamy śnieżkami.
Jesienią dokarmiamy ptaki.
W lecie są wakacje i kąpiemy się w morzu.
W grudniu przychodzi Mikołaj
Wiosną kolorowe liście spadają z drzew.
W maju ubieramy choinkę.

• Wykonanie wspólnie z rodzicami „Kalendarza z nazwami miesięcy”
• Podziękowanie za wspólne zajęcia i pożegnanie iskierką przyjaźni.

Opracowała:Iwona Lasek

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.