X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3545
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Polisensoryczne poznawanie świata przyrody

Konspekt zajęć prowadzonych w grupie dzieci 4 – 5 letnich w dniu 13.11.2008r. przez mgr Karolinę Mielnicką w Przedszkolu Miejskim Nr 12 w Mielcu

Temat bloku: Nadeszła jesień.
Temat: Polisensoryczne poznawanie świata przyrody

Cel ogólny: Poznawanie świata przyrody.
Cele szczegółowe:
-określa wszystkimi zmysłami poszczególne zadania
-naśladuje ruchy kołyszących się drzew i szum wiatru
-przyporządkowuje kartoniki do odpowiednich darów jesieni
-próbuje wystukać swoje imię

-potrafi liczyć do trzech
Czas trwania: 20 minut

Metoda:
- m. czynna – zadania stawiane dzieciom
-m. metoda z pedagogiki zabawy
-m. zespołowa
-m. grupowa
-m. indywidualna
Pomoce: kasztany, żołędzie, szyszki, liście , kolorowy wiatraczek, suszarka, miód, kartoniki z kolorami (czerwony, brązowy, zielony)

Przebieg:

1.Zabawa z pedagogiki zabawy - ,,Cześć..”
Dziecko wita się z sąsiadem poprzez podanie reki
2.Zapalenie lampki zapachowej - przez nauczycielkę
Obejście z lampką siedzących w kręgu dzieci, zwrócenie uwagi na płomień świecy.
3.Zabawa „Powiedz jaki to zapach?”
Dzieci określają zapach liści poprzez węch
4.„Co schowane jest w pudełku?”
Za pomocą dotyku dziecko poznaje przedmioty ukryte w pudełku
5.Spotkanie z żywiołem – powietrze
Nauczycielka posługując się suszarką do włosów imituje podmuch wiatru. Podchodzi do każdego dziecka i dmucha na jego twarz, rozwiewając włosy, na ręce i nogi, pod koszulkę.
Następnie nauczycielka kieruje podmuch powietrza na zawieszone pod sufitem kolorowe liście. Dzieci obserwują, jak poruszane „wiatrem” liście wirują, kołyszą się, obracają.
-My też możemy dmuchać jak wiatr - mówi nauczycielka.
-Spróbujcie zrobić tak jak ja - nauczycielka dmucha ustami na własną otwartą dłoń, następnie na wiatraczek, dzieci naśladują czynności nauczycielki.
6.Zabawa dźwiękonaśladowcza (na głosce „sz”) „Wiatr porusza drzewami”
Dzieci naśladują ruchem, drzew kołyszących się na wietrze (raz wiatr jest silny a raz delikatny) oraz naśladują szum wiatru.
7.Zabawa „Poznaj mój smak”
Dzieci za pomocą zmysłu smaku rozpoznają smak miodu
8.Segregowanie darów jesieni wg kolorów
Dzieci przyporządkowują kolory darów do kolorów na kartonikach
9.Wystukiwanie kasztanami imion dzieci
Każde dziecko oddzielnie wystukuje na kasztanach swoje imię
10.Zabawa „Co to jest?Skąd?”
Dzieci za pomocą węchu określają zapach gałązki z drzewa iglastego
Poprzez dotyk określają jaka ona jest (kłuje)
11.Zabawa ruchowa „Zbieramy kasztany”
Dzieci w rozsypce biegają po sali, na sygnał tamburyna zbierają kasztany z podłogi rozsypane przez nauczycielkę.
12.Zabawa „Robimy wszystko po trzy”
Dzieci uderzają dwoma kasztanami o siebie, o podłogę, w kolanka po trzy razy
13.Zabawa z liśćmi
Wąchają liście, gładzą się nimi po twarzy, dmuchają na nie

14.Ewaluacja:
Dzieci oceniają zajęcia; jeśli podobały się im zajęcia dwoma kasztankami uderzają o siebie, a jeżeli nie to nieuderzaną.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.