X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35351
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień wody - scenariusz zajęć dla wszystkich przedszkolaków

Dzień wody - scenariusz zajęć dla wszystkich przedszkolaków.
Prowadząca zajęcie: Pucka Marzena

Data zajęcia: 22.03.2017r.

Temat zajęcia: Dzień wody.

Zajęcia z obszaru:
I – kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dziećmi i dorosłymi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
IV – wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
VIII – wychowanie przez sztukę – muzyka: różne formy aktywności muzyczno-ruchowej (śpiew, gra, taniec).
XI – pomaganie dzieciom w zrozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych.

Cele ogólne:
- Poznawanie roli wody jako niezbędnego składnika życia ludzi, roślin i zwierząt;
- Zapoznanie dzieci z obiegiem wody w przyrodzie;
- Kształtowanie umiejętności przewidywania i wnioskowania na podstawie obserwacji;
- Stwarzanie dzieciom okazji do swobodnej ekspresji ruchowej przy muzyce z wykorzystaniem różnych rekwizytów
Cele szczegółowe:
- Rozumie, jak ważną rolę odgrywa woda w życiu człowieka, zwierząt i roślin;
- Odgaduje zagadki słuchowe;
- Potrafi omówić obieg wody w przyrodzie;
- Rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne związane z wodą;
- Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
- Bierze udział w doświadczeniach i potrafi wyciągać wnioski.
Metody:
Aktywizujące, czynne, słowne
Forma pracy:
praca indywidualna i w grupie;

Pomoce dydaktyczne:
Film animowany „Zdrojek i pory roku”; Książka i płyta z serii „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz; płyta z nagraniami dźwięków wody w naturze z programu „Mamo, Tato wolę wodę”; sylwety do inscenizacji; materiał ze szkolenia - Kreska rytm i kropka dla dzieci ze szkoły, przedszkola i żłobka – B. Furmańska – Cieszyn 2017r, „Piosenka do rysowania deszczu” oraz „Mały marynarz”; muzyka instrumentalna „Deszczowy taniec” z Bliżej Przedszkola; woda, sól, cukier, sok z cytryny, glina z piaskiem, tusze kolorowe, gaza, wata, lejek, szklanki, miski z wodą szczypce różnego rodzaju, rodzynki; worek strunowy; ołówki; niebieskie chusty; ilustracje do zagadek słowno-obrazkowych)


PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie dzieci i wyjaśnienie dzieciom celu spotkania. („W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz)
Na powitanie wszyscy razem:
hip, hip, hura! (3x)
Z całego serca, pełnym gazem:
Witamy was! (3x)
2. Zaproszenie dzieci do obejrzenia krótkiego filmu animowanego pt: „Zdrojek i pory roku” (film z programu „Mamo, tato wolę wodę”).
Wyciągnięcie wniosku z filmu: woda występuje w każdej porze roku pod różnymi postaciami
3. Zagadki słuchowe odgłosy wody w naturze (płyta CD z programu „Mamo, tato wolę wodę) – padający deszcz, szum morskich fal, strumień morski, kapanie wody z kranu, kąpiel pod prysznicem.
4. Komu potrzebna jest woda – teatrzyk sylwet (autor nieznany)

Woda:
Jestem woda, mokra pani,
jestem w morzu, jestem w bali,
i w jeziorze i w strumyku,
małych kropel mam bez liku!
Dziecko:
Wodo, wodo mokra pani,
przecież wszyscy ciebie znamy,
małych kropel mnóstwo masz,
które chętnie wszystkim dasz!
Kwiatek:
Jestem kwiatek kolorowy,
uśmiechnięty, piękny, zdrowy,
lecz urodę moją dam,
kiedy wodę co dzień mam!
Żabka:
Jestem żabka zielona,
do wody skoczyć gotowa,
wodo, wodo kochana,
chlupię się w niej od rana.
Ryba:
A ja jestem ryba,
która w wodzie pływa,
która w wodzie żyje,
nie tylko ją pije!
Drzewo:
Jestem dąb prastary,
mam dużo liści i mocne konary,
ale siłę i moc i szyk,
daje mi wody duży łyk!
Dzieci (z płetwami i nadmuchanymi kółkami):
A my małe przedszkolaki,
koła, płetwy mamy,
ale tylko w czystej wodzie
chętnie popływamy!
Woda:
Mnóstwo srebrnych kropel mam,
które chętnie wszystkim dam!
Wszyscy:
Wodo, wodo dziękujemy,
wszyscy cię potrzebujemy,
czy do mycia, czy do picia,
bo bez wody nie ma życia!

5. Zabawa ruchowa do piosenki – „Pada deszczyk” (materiał ze szkolenia - Kreska rytm i kropka dla dzieci ze szkoły, przedszkola i żłobka – B. Furmańska – Cieszyn 2017r, „Piosenka do rysowania deszczu”)
(Palcami w powietrzu malujemy padający deszcz. A w przerwie między zwrotkami – łapiemy spadające kropelki deszczu)

Pada deszczyk, pada deszczyk, kapu, kap, kapu, kap.
A niech sobie pada, a niech sobie pada, kapu, kap,kapu, kap.

Pada deszczyk, pada deszczyk, kapu, kap, kapu, kap.
Ja go namaluję, ja go namaluję, kapu, kap, kapu, kap.

Pada deszczyk, pada deszczyk, kapu, kap, kapu, kap.
Na moim obrazku, na moim obrazku, kapu, kap, kapu, kap.

6. Obieg wody w przyrodzie – omówienie i pokaz na obrazku oraz zaprezentowanie doświadczenia.
Potrzebna jest: gorąca woda, szklanka, spodek, kostki lodu.

7. W co zmieniają się kropelki? - rozwiązywanie zagadek słowno obrazkowych.
Nauczycielka prezentuje zdjęcia ilustrujące różne opady atmosferyczne: mgłę, grad, rosę i szron. Następnie odczytuje opis tych zjawisk, a dzieci dopasowują je do odpowiednich zdjęć.
- Podczas kapryśnej marcowej pogody kulki lodowe spadają na głowy. (grad)
- Tworzy się po ciepłym dniu, gdy po zmroku powierzchnia ziemi się ochładza. Rankiem się srebrzy na łące, potem wysuszy ją słońce (rosa)
- Siada na gałęziach, gdy mrozik przyciśnie, jak ozdoby z cukru mieni się srebrzyście.(szron)
- Wszyscy mówimy, że biała jak mleko. Przez nią nie widzimy, tego co daleko.(mgła)

8. Zaproszenie dzieci do zabawy przy muzyce instrumentalnej „Deszczowy taniec” źródło: Bliżej Przedszkola
Dzieci spacerują po sali słuchając muzyki. Gdy muzyka milknie dzieci chowają się pod daszkiem (siadają na podłodze i robią daszek nad głową) i naśladują odgłosy deszczu za oknem
Kap, kap, kap – pukanie rozłożonymi dłońmi o uda
Puk, puk, puk – dłonie w piąstkę i stukamy kostkami palców o podłogę
Szu, szu, szu – pocieranie dłonią o dłoń
Chlup, chlup, chlup – klaskanie dłońmi nad głową

9. Jaka jest woda – degustacja wody
Dzieci otrzymują w kubkach wodę do picia, określają jaka ona jest (przezroczysta, zimna, mokra, czysta, bezwonna).

10. Jaką wodę otrzymamy – doświadczenia
Do kubków z wodą wsypujemy osobno: sól, cukier, wlewamy sok z cytryny, glinę z piaskiem. Zawartość każdej szklanki mieszamy. Następnie dzieci określają:
- Co stało się z solą, cukrem, sokiem i z gliną?
- Co dzieje się z wodą?
- Jaki ma kolor i smak?
- Czy taką wodę mogą pić ludzie i zwierzęta
- Co trzeba zrobić, żeby woda była czysta?

11. Pokaz sposobu oczyszczania wody.
Dziecko z nauczycielką przygotowują „filtr” do oczyszczania wody (do lejka wkładają: gazik, potem watę, następnie lnianą szmatkę i znowu gazę). Tak przygotowany filtr wkładamy do czystego i pustego słoika, następnie dziecko bardzo wolniutko wlewa brudną wodę przez filtr. Obserwujemy co stało się z brudną wodą.

12. Zabawa ruchowa do piosenki „Mały marynarz” (słowa i układ taneczny E. Furmańska, muzyka P. Paluch)
1) Jestem małym marynarzem,
o przygodach morskich marzę.
Co dzień w wannie swej nurkuję,
nowych przygód poszukuję.
Ref: Płyną, płyną morskie fale,
ja nie boję się ich wcale.
W dół i w górę się unoszą,
do zabawy mnie zaproszą. (2x)
2) Pływam zawsze bardzo szybko,
chlapią wodą razem z rybką.
Dużo piany przy tym robię
i tak czasem śpiewam sobie.
13. Zabawy z wodą:
a) Kto więcej złowi – dzieci mają miski z wodą do których wrzucone są plastikowe zakrętki. Każde dziecko ma inny przyrząd do łowienia (różnego rodzaju szczypce, patyczki logopedyczne, łyżkę)
b) Co stanie się z wodą w worku – do worka strunowego nauczycielka nalewa ¾ wody, zamyka worek. Następnie prosi dziecko aby powiedziało, co się stanie gdy przebijemy worek z wodą ołówkiem. (Pomysł zaczerpnięty z bloga kreatywnie w domu)
c) Barwienie wody kolorami – Do słoika z wodą dolewamy kolejno po kilka kropli tuszu (żółty, niebieski, czerwony). Dzieci obserwują mieszające się kolory i określają jaki nowy kolor powstał.
d) Tańczące rodzynki – do wody gazowanej wsypujemy rodzynki.
14. Taniec z chustami - improwizacja ruchowa od piosenki „Piosenka o zdrowej wodzie” – CD Orkiestra Dni Naszych.

15. Pożegnanie i podziękowanie za wspólną zabawę („W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz)
Na pożegnanie wszyscy razem:
hip, hip, hura! (3x)
Z całego serca, pełnym gazem:
Żegnamy was! (3x)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.