X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3515
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne - W zdrowym ciele - zdrowy duch

TEMAT KOMPLEKSOWY: „Dbamy o zdrowie”
TEMAT ZAJĘĆ: „W zdrowym ciele – zdrowy duch”
DATA: 4.12.2008 rok
PROWADZĄCA: Jolanta Storzyńska
GRUPA WIEKOWA: 3-latki

CELE OGÓLNE:
Dziecko
- zna elementy ćw. ruchowych wg metody Ruchu Rozwijającego W.Sherborne
- rozumie znaczenie i wpływ ćw. gimnastycznych wpływających na zdrowie

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko
- ma świadomość własnego ciała
- orientuje się w przestrzeni
- współdziała z partnerem
- zna poczucie bezpieczeństwa i zaufania do drugiego człowieka
- zna poczucie własnej wartości i pewności siebie

PRZEBIEG ZAJĘCIA

Rodzice i dzieci stoją w kręgu:

1. Powitanie piosenką: „Pa ram pam pam...”

2. Wprowadzenie do zajęcia ruchowego metodą ruchu rozwijającego W. Sherborne: śpiew do piosenki: „Głowa, ramiona, kolana, piety...”

3. Ćwiczenie prowadzące do poznania własnego ciała: „Powitanie ciałem” – uczestnicy zabawy przesuwają się na pośladkach po dywanie i witają się z każdym: dłońmi, palcami, łokciami, czołem, kolanem.

4. Relacja opiekuńcza „z”:

a) „Uśmiechnij się do mnie” – dziecko i rodzic siedzą przodem do siebie, trzymają się za ręce, uśmiechają się do siebie, dotykają czołami, pocierają nosami, brodami, głaszczą
b) „Spójrz na mnie” – dziecko leży na brzuchu, rodzic w klęku rozwartym obejmuje nogami ciało dziecka. Nachylając się, zagląda w twarz dziecka raz z prawej, raz z lewej strony (skręty głowy w lewo, w prawo)
c) „Pływanie” – rodzic leży na plecach, a dziecko leży na nim przylegając do jego ciała. Partnerzy przesuwają się po podłodze do przodu, do tyłu
d) „Bagaż” – dziecko uczepia się rodzica, rodzic próbuje się przemieszczać z dzieckiem mocno trzymającym się nogi rodzica po dywanie
e) „Relaks” – masaż pleców – dziecko siedzi plecami do rodzica, rodzic rysuje na plecach dziecka „ciasto” w rytmie wierszyka (zmiana ról)
„Mama piecze ciasto pyszne
W samym środku będą wiśnie
Ananasy i brzoskwinie
W ustach ciasto się rozpłynie”

5. Relacja „przeciwko”:

a) „Przepychanie” – dziecko i rodzic siedzą na dywanie plecami do siebie i próbują się przepychać
b) „Paczka” – dziecko zwija się w kłębek na dywanie a rodzic próbuje je rozwinąć (zmiana ról)
c) „Przepychanie dłońmi” – dziecko i rodzic siedzą w siadzie skrzyżnym naprzeciw siebie, otwarte dłonie oparte o dłonie partnera, partnerzy przepychają się dłońmi
d) „Uwięziony” – rodzic siedzi na dywanie silnie obejmując dziecko, dziecko próbuje wyswobodzić się
e) „Relaks” – głębokie oddychanie przeponą w leżeniu na plecach

6. Relacja „razem”

a) „Waga” – dziecko i rodzic trzymają się za ręce, naprzemiennie wstają i siadają
b) „Rowerek” – rodzic i dziecko leżą na plecach, stopami opierają się o stopy partnera, kreślą wspólnie kółka w powietrzu, „jadą na rowerze”
c) „Prowadzenie niewidomego” – dziecko trzyma rodzica za rękę, zamyka oczy a rodzic je prowadzi (zmiana ról)
d) „Taczki” – rodzic łapie za nogi dziecka leżącego na dywanie, prowadzi je – dziecko „idzie” dłońmi po podłodze
e) „Tunel” – rodzice tworzą tunel w klęku podpartym, dzieci przechodzą pod „tunelem”
f) „Kołyska” – rodzic w siadzie rozkrocznym obejmuje dłońmi dziecko siedzące przed nim tyłem, razem spokojnie kołyszą się na boki

Na zakończenie ćwiczeń, każdy uczestnik napije się „relaksowej” herbatki miętowej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.