X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35127
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na wiejskim podwórku - zabawy dydaktyczne

Scenariusz zajęć w grupie 3 - latków

Temat zajęć: „Na wiejskim podwórku” – zabawy dydaktyczne

Cel:
• wzbogacanie zasobu słownictwa o nazwy zwierząt hodowlanych oraz budynków przeznaczonych do ich hodowli (stajnia, obora, kurnik)
• ćwiczenie słuchu fonematycznego
• doskonalenie umiejętności współpracy w parach i w zespole

Metody pracy: wg M. Kwiatkowskiej:
• słowne: rozmowa, instrukcja, społecznego porozumiewania się;
• czynne: samodzielnych doświadczeń; kierowana własna działalnością, zadań stawianych dziecku;
• percepcyjne: obserwacja, pokaz;
• pedagogika zabawy;
• koncepcja planu daltońskiego.

Formy: zbiorowa, indywidualna jednolita, grupowa.

Pomoce: prezentacja multimedialna; laptop; tablica multimedialna; ilustracje zwierząt hodowlanych; napisy; kopery z puzzlami; list od gospodarza; płyta CD z nagraniami utworów do zabaw muzyczno – ruchowych; hula – hop; opaski z postaciami zwierząt; płyta CD z odgłosami zwierząt; koperty z sylwetami zwierząt; dywaniki; odznaki.

Przebieg zajęcia:
1. Oglądanie obrazka „Na wiejskim podwórku”
2. Słuchanie wiersza „W gospodarstwie”:

W gospodarstwie
Pieje kogut już od świtu:
- Kukuryku! Kukuryku!
Kura do kurczaków żwawo
Gdacze: - W lewo!
Gdacze: - W prawo!
Kaczka kwacze: - Kwa! Kwa! Kwa!
Trzy kaczątka dziobem pcha.
Krowa muczy: Mu! Mu! Mu!
Aż po prostu brak jej tchu.
Koń opędza się od much
I rży głośno: - Jestem zuch!
Świnka chrumka: - Chrum! Chrum! Chrum!
Co za hałas! Co za szum!
Wszyscy pusto w brzuchach mają,
Gospodarza wciąż wzywają.
Gdzie się podział pan gospodarz?
Kiedy nam śniadanie poda.
Wtem gospodarz się pojawia.
3. Pytania do wiersza:
- Jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu? (Dzieci wybierają spośród obrazków zwierzęta występujące w wierszu) czytanie globalne, podział na sylaby
-Jak nazywa się pan, który opiekuje się zwierzętami?
4. List od dziadek Alojzego
• Jakie zwierzęta zaginęły dziadkowi? (prezentacja zwierząt w mieście)
5. Stajnia - budynek w którym trzyma się konie
• Próby wypowiedzenia się przez dzieci, w jakim miejscu się znajdują i jakie zwierze mieszka w tym miejscu. Dzieci wypowiadają się całym zdaniem.
• „Konik” - zabawa muzyczno – ruchowa (dobieranie się w pary wg. tablicy praca w parach)
6. Kurnik - budynek gospodarczy przeznaczony do hodowli drobiu, zwłaszcza kur.
• Próby wypowiedzenia się przez dzieci, w jakim miejscu się znajdują i jakie zwierze mieszka w tym miejscu. Dzieci wypowiadają się całym zdaniem.
• „Kurka”- układanie puzzli (dobieranie się w pary wg. tablicy praca w parach, zegar, pomocna dłoń)
7. Obora - budynek, rzadziej wyodrębniona część budynku używana, jako pomieszczenie dla bydła.
• Próby wypowiedzenia się przez dzieci, w jakim miejscu się znajdują i jakie zwierze mieszka w tym miejscu. Dzieci wypowiadają się całym zdaniem.
• „Rodzice szukają swoich dzieci” - zabaw ruchowa: Nauczycielka zakład na głowy dzieci opaski z sylwetami zwierząt: „kaczor, kaczka, kaczuszki”. Dzieci biegają swobodnie po sali na sygnał słowny: „Poszukajcie swoich rodziców’”, dzieci dobierają się w zespoły.
• Rozpoznawanie odgłosów zwierząt hodowlanych. Dzieci w zespołach odgadują odgłosy zwierząt, układając na dywaniku sylwety rozpoznanych zwierząt. (pomocna dłoń)
8. Rozdanie odznak „Super farmer”.
9. „Buźki” – ewaluacja zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.