X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35001
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Koszyczek wielkanocny scenariusz zajęc edukacyjnych

Temat zajęcia: „Koszyczek wielkanocny” – słuchanie wiersza recytowanego przez nauczyciela ilustrowanego sylwetami pod tytułem „Kłótnia Wielkanocna” U. Pakuły –zapoznanie z charakterystycznymi zwyczajami Wielkanocnymi.
Grupa wiekowa: 5,6 latki
Cel ogólny: Poznawanie charakterystycznych zwyczajów wielkanocnych związanych z Święconką, rozwijanie mowy dziecka.
Cele operacyjne:
• Wymienia zwyczaje związane ze święconką.
• Doskonali analizę i syntezę słuchową
• Wzbogaca swój słownik
• Rozwija umiejętność rytmicznego poruszania się.
• Rozwija umiejętność skupienia uwagi przez dłuższy czas oraz spostrzegawczości.
• Rozwijanie wyobraźni.
Metody:
• Metoda oparta na słowie .
• Metoda oparta na praktycznej działalności uczniów.
• Metoda oglądowa.
Formy:
• Zbiorowa
• Indywidualna.

Środki dydaktyczne:
Obrazki związane z Wielkanocą, obrazki związane z Bożym Narodzeniem, obrazki z innymi przedmiotami, wiersz „Kłótnia wielkanocna”, koszyk wielkanocny przedmioty, które do niego wkładamy np. czekoladowy zając cukrowy baranek, tamburyn płyta Cd, odtwarzacz płyt Cd, piórka na sznureczkach, karty pracy, emblematy z kolorowymi pisankami, ilustracje koszyków z pisankami.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Jedno kurczątko” – zabawa słowna chętne dzieci odkrywają obrazki związane z Wielkanocą w liczbie pojedynczej i podają do obrazka liczbę mnogą np. Jedno kurczątko – dwa kurczątka.
2. „Kłótnia wielkanocna” – recytacja wiersza przez nauczycielkę, rozmowa na temat wiersza, wybór obrazków przedstawiających zawartość koszyka wielkanocnego z pośród obrazków przedstawiających inne przedmioty także związane z Bożym Narodzeniem.
3. Dopasowywanie napisu do obrazka – czytanie globalne.
4. Analiza i synteza wybranych słów – wyodrębnianie pierwszej i ostatniej głoski, wymyślanie nowych słów na podaną głoskę, podział wybranych słów na głoski – zając, baranek, koszyk, babka, kurczak, pisanka.
5. Liczenie słów w podanym przez nauczyciela zdaniu przy pomocy patyczków:
- Kurczaczek jest żółty jak słońce.
- Babka wielkanocna jest bardzo słodka.
- Wielkanoc jest wiosną.
- Pisanki są kolorowe.
6. „Koszyczek Wielkanocny” – wspólne przygotowanie koszyka wielkanocnego z przedmiotów przyniesionych przez nauczyciela z uwzględnieniem określeń po lewej, po prawej, w, przed, za, na.
7. „Kurczątka” – dzieci przy dźwiękach muzyki tańczą po dywanie kiedy muzyka przestanie grać wsłuchują się w trójkąt, ilość dźwięków, które usłyszą oznacza liczbę dmuchnięć w żółte piórko zawieszone na sznureczku.
8. Karty pracy – dzieci otrzymują karty pracy, na których znajdują się obrazki, które przedstawiają przedmioty związane ze Święconką i przedmioty powiązane z innymi świętami zadaniem dzieci jest zaznaczenie pętelką tych przedmiotów, które związane są z Święconką oraz narysowanie pod nimi tyle kresek ile sylab jest w ich nazwie oraz tyle kropek ile głosek jest w ich nazwie..
9. „Pisanki” – dzieci otrzymują emblematy z różna ilością pisanek, maszerują w rytm tamburynu podczas przerwy w grze zadaniem dzieci jest znaleźnie koszyka z taką samą ilością pisanek.
10. „Święta z jajkiem i zającem” – zaśpiewanie krótkiej piosenki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.