X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34850
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenna łąka - zajęcia matematyczne dla 6 latków

SCENARIUSZ
Temat dnia: „Wiosenna łąka”
Treści z podstawy programowej:
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
• liczy obiekty i odróżnia błędne liczenie od poprawnego (13.1)
• wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych (13.2)
• ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami porządkowymi (13.3)
• rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów (13.4)

Cele ogólne:
• praktyczne czynności dodawania i odejmowania w zakresie 10
• doskonalenie umiejętności liczenia
• ustalanie równoliczności zbiorów

Cele szczegółowe dziecko:
• zna i potrafi zastosować cyfry i znaki matematyczne <, =, >
• przelicza elementy zbiorów
• wykonuje praktyczne czynności dodawania i odejmowania
• rozwiązuje zadania z treścią
• orientuje się na kartce papieru, tworzy pracę łąki wg instrukcji nauczyciela

Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Metody pracy: aktywizujące - zadania stawiane do wykonania
Środki dydaktyczne: mieszkańcy łąki, cyfry, znaki matematyczne, biedronki, kolorowe sznurki i korale, tabliczki matematyczne, kostka do gry.

Przebieg zajęcia:
1. Na tablicy znajduje się plansza „Łąki” przygotowanej przez nauczyciela. Zadaniem dzieci jest policzenie poszczególnych mieszkańców łąki i wpisanie/wybranie odpowiedniej cyfry elementów. Na koniec dzieci mówią, których elementów jest najwięcej, a których najmniej.
2. Rozwiązywanie zadań z treścią. Dzieci rozwiązują zadania z treścią, układają odpowiednie działania matematyczne (4 zadania: 2 na dodawanie, 2 na odejmowanie)
3. Zabawy z mieszkańcami łąki:
a) „Polowanie na biedronkę” jedno z dzieci odwraca się tyłem do pozostałych. Drugie dziecko wskazuje biedronkę z określoną cyfrą. Zadaniem dziecka odwróconego jest odnalezienie wybranej przez kolegę bądź koleżankę biedronki. Pozostałe dzieci mówią czy dana biedronka jest mniejsza czy większa tym samym naprowadzając poszukiwacza.
b) „Kolorowa gąsienica”. Każde dziecko otrzymuje kolorowy sznurek z cyfrą na karteczce. Zadaniem dzieci jest nawleczenie tylu korali, ile wskazuje cyfra.
4. „Wiosenny bal na łące”- zabawa przy muzyce z kostką, przygotowaną w taki sposób, aby podpowiadała przebieg zabawy. Nauczycielka lub chętne dziecko pokazuje wybraną ściankę kostki, a pozostałe dzieci wykonują czynność odpowiadającą tej ściance. Jeżeli na kostce pojawi się:
• jedno oczko to każdy bawi się sam,
• dwa oczka to bawimy się parami,
• trzy oczka to bawimy się trójkami tzw. ,,Woźnica’’
• cztery oczka to bawimy się czwórkami tzw. ,, Rodzinki”
• ścianka pusta to zatrzymujemy się
• ścianka z dużym kołem to bawimy się w kole.
5. Zabawa „Matematyczna wojna”. Dzieci kolejno odliczają do dwóch, ustawiają się w dwóch rzędach w zależności od cyfry, którą się stały. Po dwie osoby w rzędach dzieci losują kartę z cyfrą, określają, która z cyfr jest większa bądź równa i układają odpowiedni znak matematyczny <, =, >
6. Zadania matematyczne. Każde dziecko otrzymuje dwa zadania matematyczne: na dodawanie i odejmowanie. Zadanie polega na wykonaniu obliczeń i ułożeniu odpowiedniej liczby klocków/figur geometrycznych.
7. Na koniec: Dzieci według instrukcji nauczyciela układają na kartce obraz łąki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.