X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34815
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe parasole. Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 3 - letnich

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci
3 - letnich
Temat zajęć: „ Kolorowe parasole".
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozpoznaje kolory: czerwony, niebieski, żółty i zielony;
- klasyfikuje przedmioty ze względu na jedną cechę np. kolor;
- rozwija poczucie rytmu;
- wyraża za pomocą gestów charakter melodii;
- kształci wrażliwość słuchową;
- integruje się z rówieśnikami;
- kształci spostrzegawczość;
- reaguje ruchem na zmianę dynamiki i tempa w muzyce;
Metody:
- słowne - opowiadanie, rozmowa;
- czynne - aktywność własna;
- oglądowe - pokaz;
- pedagogiki zabawy Klanza;
- Carla Orffa;
Formy:
- zbiorowa;
- indywidualna;
- w małych grupach:
Pomoce dydaktyczne:
- kolorowe parasole, ilustracje do wiersza A.Łady- Grodzickiej, płyty CD z nagraniami muzycznymi, emblematy kropelek jasnoniebieskich i ciemnoniebieskich, instrumenty;
Zagadnienia realizowane z podstawy programowej:
Dziecko:
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej ( stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych ) Ad 1, pkt 2;
- zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym Ad 3, pkt 1;
- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru; chętnie uczestniczy w zbiorowych tańcach i pląsach Ad 8, pkt 1;
- dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu Ad 8, pkt 3;

Przebieg zajęć:

1. Zabawa powitalna pt. " Witam na spotkaniu".
2. Zabawa dydaktyczna kształtująca słuch oraz narząd mowy pt. " Jesienna pogoda"
- słuchanie odgłosów padającego deszczu oraz wiejącego wiatru;
- nazywanie zjawisk pogodowych;
- naśladowanie odgłosów deszczu i wiatru;
3. Zabawa muzyczno - ruchowa doskonaląca poczucie rytmu pt. " Pada deszczyk"
- ilustrowanie ruchem treści piosenki;
Pada deszczyk ( naśladowanie rękami padającego deszczu)
pada deszczyk (naśladowanie rękami padającego deszczu)
wieje, wieje wiatr ( wymachy rąk w prawo i lewo)
błyskawica grzmot ( klaśnięcie w dłonie i tupnięcie nogą )
błyskawica grzmot ( klaśnięcie w dłonie i tupnięcie nogą)
a na niebie kolorowa tęcza ( zatoczenie kręgu rękami nad głową)
4. Słuchanie wiersza A. Łady - Grodzickiej pt. " Sześć parasoli"
- ilustrowanie treści wiersza za pomocą sylwet;
- rozmowa na temat treści wiersza;
- wykonanie masażyku na plecach kolegi;
Treść wiersza:
Kiedy deszcz na dworze pada, to w szatni stoi kolorowych parasoli gromada.
Ten pierwszy w esy -floresy – to parasol Teresy.
Drugi – czerwony w kółka – to parasol Jurka.
Trzeci – beżowy w kropki – to parasol Dorotki.
Czwarty – żółty w kwiatki – to parasol Beatki.
Piąty – w ciapki zielony – to parasol Ilony.
Szósty – niebieski w kratkę – wybrał sobie Małgorzatkę.
Z Małgorzatą chodzi wszędzie i czeka, aż deszcz będzie.
5. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem chusty animacyjnej pt. "Duży i mały deszcz"
- podczas muzyki granej w niskim rejestrze dzieci trzymają chustę nisko (duży deszcz);
- natomiast podczas muzyki granej w górnym rejestrze dzieci wspinają się na palce i unoszą wysoko chustę (mały deszcz);
6. Zabawa ruchowa doskonaląca umiejętność rozpoznawania kolorów i reagowania na umówiony sygnał pt. "Kolorowe parasolki"
- wybieranie parasolek w kolorze zielonym, czerwonym, niebieskim lub żółtym;
- swobodne poruszanie się w rytm muzyki;
- na przerwę w muzyce każde dziecko powinno odnaleźć kałużę w kolorze odpowiadającym parasolce;
7. Zabawa muzyczno - ruchowa pt. " Jesienny spacer"
- podczas gry na trójkącie dzieci maszerują pomiędzy rozłożonymi na podłodze kałużami;
- uderzenie w bębenek sygnalizuje schowanie się przed deszczem w ustalonym wcześniej miejscu;
8. Ewaluacja zajęć:
- wybieranie jasnoniebieskiej chmurki jeśli zajęcia się podobały;
- wybieranie ciemnoniebieskiej chmurki jeśli zajęcia się nie podobały;
Zabawa pt ." Pada deszczyk" oraz " Witam na spotkaniu" pochodzą z warsztatów metodycznych Klanzy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.