X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34700
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Prawa dziecka - konspekt zajęcia dla 4-5-latków

Prawa dziecka-konspekt zajęcia dla 4-5-latków

Nauczycielka: Bożena Cieślak

Temat kompleksowy: W Królestwie Króla Maciusia Pierwszego.
Temat zajęcia: Rysowane listy.

Cele ogólne:
-utrwalanie i poszerzanie wiedzy na temat własnych praw
-zachęcanie dzieci do szukania pomocy w sytuacjach trudnych dla siebie i dla innych
-stwarzanie sytuacji do wyrażania własnych myśli i uczuć w mowie i pracy plastycznej

Pomoce dydaktyczne: pacynka Króla Maciusia, Afika i Afiki, obrazki ilustrujące wiersz „Prawa Dziecka” z tekstami do globalnego czytania, kartony do rysowania w kształcie płatków kwiatów, koła-„środki” kwiatów z napisem „Mam prawo do”, kredki, klej, wizytówki z imionami dzieci

Literatura: wiersz K. Brykczyńskiego „Prawa Dziecka”.

Formy pracy: z całą grupą, indywidualna

Przebieg zajęcia:
I.Wstęp:
1.zabawa ruchowa w kole przy piosence „Mam chusteczkę”.
2.Informacja o zadaniu na dzień dzisiejszy.
II.Część główna:
1.„Przesłanie Króla Maciusia Pierwszego”-słuchanie wiersza ilustrowanego obrazkami z jednoczesnym globalnym czytaniem podpisów do obrazków.
-wspólna analiza przedstawionych w utworze praw.
2.Oglądanie scenki teatralnej „Odwaga Afiki” z wykorzystaniem pacynek-podkreślenie kwestii związanej z ochroną sfery intymnej oraz właściwej reakcji na „zły dotyk”(sprzeciw, poinformowanie dorosłego z najbliższego otoczenia lub telefonicznie służb interwencyjnych).
3.Wypowiedzi dzieci n/t „Co lubię, a czego nie lubię”, „Do czego jeszcze mam prawo”.
4.Zapoznanie z możliwością przedstawienia swoich praw w formie „szczególnego listu”.
5.Praca plastyczna „Rysowane listy”- przedstawienie zdobytej wiedzy w formie rysunku, naklejanie odszukanej wizytówki/podpisywanie się.
III.Zakończenie:
1.Indywidualne rozmowy z dziećmi dotyczące pracy, opatrzenie rysunku podpisem zredagowanym przez dziecko.
2.Przyklejanie „płatka” do „środka” kwiatka, indywidualne odczytanie zdania na forum grupy „Mam prawo do...(tekst dziecka)”.
3.Wyeksponowanie prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.