X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34416
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kartoteka detektywa - scenariusz zajęcia w przedszkolu

Cele ogólne:
- badanie wyglądu linii papilarnych
- obserwacja ich różnorodności
- dyskusja na temat zalet i kłopotów jakie niesie praca detektywa

Cele operacyjne:
- przyciskając palec do poduszki z tuszem, a następnie na czysty papier pobiera własne lub kolegi odciski palców
- spośród kolekcji odcisków, po obserwacji pod lupą dokonuje wyboru najdokładniej odciśniętych
- odciśnie własne linie papilarne na taśmie klejącej i dokona ich obserwacji metodą „pod światło” oraz „pod lupą”
- wykryje obecność odcisków palców na sprzętach w Sali przy pomocy talku (mąki)
- weźmie aktywny udział w dyskusji na temat pracy detektywa (walory i trudności)
- wyciągnie wnioski ze swoich doświadczeń i badań na temat wyglądu odcisków palców

Wyrazy do globalnego czytania: detektyw, dłoń, palce

Środki dydaktyczne: poduszki z tuszem, biały papier, lupy, taśma klejąca, talk (mąka),pędzelki

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Przebieg zajęcia:
1.Zabawa paluszkowa według W. Szumanówny „ Paluszkowa rodzina”.
dzieci inscenizują razem z nauczycielem treść wierszyka. Zwracają uwagę na występujące w nim nazwy członków rodziny.

Ten pierwszy to dziadziuś,
a obok babunia.
Największy to tatuś,
a przy nim mamunia.

A to jest dziecinka mała.
Tralala, la, la, la...
A to moja rączka cała!
Tralala, la, la, la...

2.Oglądanie własnych dłoni; porównywanie ich przez przykładanie do dłoni kolegów i nauczyciela; swobodne wypowiedzi na temat ich wyglądu i wielkości.
3.Liczenie palców u jednej i u drugiej ręki; sprawdzanie równoliczności poprzez dotykanie opuszkami palców obu dłoni swoich i kolegów.
4.Pobieranie odcisków palców:
– odciskanie na papierze linii papilarnych (palec uprzednio przyciśnięty do poduszki z tuszem lub farbą plakatową)
– wskazywanie własnych, najdokładniej odbitych odcisków
– obserwacja odcisków pod lupą
5.Zbieranie odcisków palców przy pomocy taśmy klejącej i obserwacja ich pod lupą.
6.„Mały detektyw” – poszukiwanie odcisków palców i wykrywanie ich obecności przy pomocy talku (mąki); oglądanie pod lupą.
7.Dyskusja na temat pracy detektywa.

Wnioski:
•Linie papilarne są charakterystyczne dla każdego człowieka.
•Odciski palców bardzo różnią się między sobą nawet, jeśli pochodzą od jednej osoby.
•Praca detektywa wymaga dokładności, precyzji i cierpliwości.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.