X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3438
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wprowadzenie litery L, l Metodą Dobrego Startu - scenariusz zajęć w grupie dzieci 6 - letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH

Cel główny: Doskonalenie integracji percepcyjno – motorycznej i kompetencji językowych poprzez polisensoryczne poznawanie litery: L, l.

Cele szczegółowe:
−Rozwijanie funkcji językowych,
−Rozwijanie funkcji spostrzeżeniowych: wzrokowych, słuchowych, dotykowych, kinestetycznych i motorycznych,
−Rozwijanie integracji percepcyjno – motorycznej

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa

Formy pracy: indywidualna, grupowa

Przebieg zajęć:

1.Powitanie piosenką: „Jesteśmy już w przedszkolu, więc przywitamy się. Podamy sobie ręce i uśmiechniemy się.”
2.Przywitanie części ciała:
−Dotknijcie po kolei palcami jednej dłoni do palców drugiej dłoni: kciuki, wskazujące, środkowe, serdeczne, małe;
−Złączcie ze sobą łokcie,
−Dotknijcie łokciami do kolan,
−Lewą ręką dotknijcie prawego kolana, pomasujcie prawe udo,
−Postukajcie o podłogę czubkami lewej nogi, a teraz lewą piętą.
3.Dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel nawiązuje do zajęć poprzez rozwiązanie zagadki: „Śmietankowe, owocowe, zimne, słodkie, kolorowe. Jadamy je w lecie. Co to? Pewnie wiecie?” (lody).
4.Wysłuchanie piosenki pt: „Lody” z kasety: „Od piosenki do literki” – M. Bogdanowicz. Udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania:
−O jakich lodach jest mowa w piosence?
−Z czego wyrabia się lody?
−Kto to jest lodziarz, czy chciałbyś być lodziarzem?
−Co to znaczy, że lody są lodowate?
−Co nie pasuje do rodziny wyrazów: lody, lodówka, lornetka, lodziarz?
−Dokańczanie rymów w zwrotkach piosenek, czytanych przez nauczyciela:
„ Lody, lody lodowate,
wielkie jak lodowa góra,
Lody jem, gdy słońce świeci
I gdy niebo tonie w ............. (chmurach)
Jedni lubią czekoladę,
Inni chrupki, albo colę,
Ale lody są najlepsze
I dlatego lody ..... (wolę) „
5.Ćwiczenia ruchowe: Nauczyciel prosi dzieci, by okazały radość pójścia na lody – przeskakując z nogi na nogę oraz w górę. Następnie dzieci wcielają się w postać kelnera, który roznosi lody – dzieci podają sobie tacę z umieszczonymi na niej plastikowymi kubkami. Niosą ją na lewej ręce, uważając, aby nie powywracać kubeczków.
6.Ćwiczenia ruchowo- słuchowe – próby śpiewania piosenki i wystukiwania jej rytmu brzegiem lewej dłoni od lewej do prawej strony.
7.Ćwiczenia ruchowo – słuchowo – wzrokowe:
−Podziel na sylaby słowa: lody, lodowate, lodowa góra, lody owocowe,
−Podziel na głoski wyrazy: lody, lato, leżak, jak głoska występuje na początku wszystkich tych wyrazów?
−Jakie jeszcze znacie inne wyrazy rozpoczynające się od głoski: l?
−Demonstracja litery: L – drukowanej małej i wielkiej oraz pisanej małej i wielkiej,
−Rozmowa: z czym Ci się kojarzy litera: L?
−Ułożenie z cegiełek wyrazu: lody,
−Pokaz pisania litery
−Pisanie palcem litery: L, l na otrzymanych kartkach po śladzie, zgodnie ze śpiewaną piosenką,
−Próby pisania litery na różnych fakturach: w misce z lodowatą wodą – palcem, na tacce z kaszą i grochem – patykiem, na tabliczce magnetycznej – mazakiem.
8.Relaksacja: leżąc na dywanie dzieci wyobrażają sobie, że jedzą wielką porcję ulubionych lodów, słuchają przy tym muzyki relaksacyjnej.
9.Praca indywidualna w kartach pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.