X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34194
Przesłano:

Agresja w nas i wokół nas - konspekt lekcji wychowawczej dla klasy VI

Konspekt lekcji wychowawczej

Temat: Agresja w nas i wokół nas

Czas trwania: 45 minut

Klasa: I gimnazjum

Cele:
- zwiększenie świadomości uczniów na temat zjawiska agresji
- uwrażliwienie uczniów na akty przemocy w ich otoczeniu
- poznanie przyczyn stosowania przemocy, jej konsekwencji
- poszukiwanie sposobów przeciwdziałania agresji i przemocy
- zapoznanie ze sposobami radzenia sobie z agresją i
zapobiegania jej
- wskazanie pozytywnych sposobów i technik hamowania i
rozładowania negatywnych emocji
- skłonienie do refleksji nad swoim zachowaniem

Metody:
• praca w grupach
• burza mózgów
• praca indywidualna
• pogadanka
• dyskusja

Pomoce:
• arkusze papieru
• mazaki
• opisy sytuacji


Przebieg zajęć

1. Przedstawienie tematu zajęć.

2. Gra „łańcuch skojarzeń.” Uczniowie podają słowa kojarzące się z agresją oraz wskazują emocje, które mogą towarzyszyć zachowaniom agresywnym.

3. Jakie formy agresji można spotkać w klasie? Uczniowie wypisują znane im formy agresji oraz zaznaczają te zachowania agresywne, które występują w klasie.

4. Wspólne sformułowanie definicji agresji.

5. Praca w grupach. Podział uczniów na 4 zespoły. Uczniowie losują po 1 scence(załącznik)i odpowiadają na pytania.

6. Dlaczego zachowujemy się agresywnie? Dyskusja na forum klasy.

7. Rysowanie sylwety człowieka – objawy złości. Uczniowie zaznaczają na szablonie własne objawy reakcji na złość. Poszukiwanie konstruktywnych sposobów wyrażania złości.

8. Dyskusja wokół sformułowania: „Każdy z nas może coś zrobić, aby było mniej przemocy, agresji, a więcej wzajemnego szacunku i życzliwości”

Uczniowie kończą zdanie:
- Ja spróbuję.......................................
- Ja mogę........................................
- Postaram się ..................................itd.

9. Podsumowanie

Załącznik

I

Bartek chodził do szóstej klasy. Powinien być w drugiej gimnazjum, ale nauka sprawiała mu spore kłopoty, więc dwa razy powtarzał rok. Do szkoły przychodził rzadko, ale gdy tylko pojawił się w drzwiach, od razu zaczynała się awantura. Zaczepiał dzieci z młodszych klas
i wykręcał im ręce, dopóki nie oddały mu wszystkich pieniędzy, jakie miały przy sobie. Straszył je i mówił, że mają przynieść jeszcze więcej, bo inaczej będzie źle. Niektóre przynosiły i przez kilka dni miały spokój. Inne wracały do domu z podbitym okiem albo z siniakami. Bali się go również rówieśnicy. Potrafił bez żadnego powodu kopnąć, pociągnąć za włosy lub obrzucić kogoś wyzwiskami.

Pytania:
1. Jakie formy agresji stosował Bartek?
2. Dlaczego Bartek zachowywał się agresywnie?
3. W jaki sposób może zachować się ofiara przemocy w tej sytuacji?
4. Jakie mogą być konsekwencje przemocy dla oprawcy i dla ofiary?

II

Bartek wstydził się, że aż dwa razy nie zdał do następnej klasy. Za wszelką cenę chciał zaimponować kolegom, zwrócić na siebie uwagę otoczenia i robił to w jedyny znany sobie sposób. Być może rodzice dostrzegali go tylko wtedy, gdy coś zbroił. Wiedział, że jak narozrabia, wybuchnie awantura, a on sam będzie głównym bohaterem zamieszania. I oto mu właśnie chodziło. Może i Ty tak czasem reagujesz. Nie możesz sobie z czymś poradzić, więc korzystasz ze swojej siły. Dużo łatwiej jest przecież uderzyć młodszego brata niż przyznać, że miał rację. Gdy popatrzysz na swoich kolegów, to zauważysz, że nieraz bardzo spokojny chłopak zmienia się w rozrabiakę, ciągnie za uszy młodszych kolegów, kopie ich, pluje na nich, tylko po to, aby komuś, na przykład dziewczynom (albo swojej paczce) zaimponować. To nie żadna odwaga zmierzyć się ze słabszym i młodszym.

Pytania:
1. Jakie formy agresji występują w historii?
2. Dlaczego Bartek zachowywał się agresywnie?
3. Jakie mogą być konsekwencje przemocy dla sprawcy?
4. Jak może czuć się ofiara przemocy?

III

Najsilniejszym chłopakiem w klasie jest bez wątpienia Maciej. Największy, najpotężniejszy,
a przy tym bardzo wysportowany. Nikt mu nie podskoczy. Maciej zdaje sobie sprawę z tego, że budzi szacunek i strach wśród swoich kolegów z klasy. Jednak czuje, że od czasu do czasu musi im przypominać, kto tu rządzi. Do tego zadania upodobał sobie Karola. Chłopak niczym szczególnie się nie wyróżnia, ale jego zaletą jest to, że trzyma buzie na kłódkę. Nie wrzeszczy, jak go szturchnie przed klasą, ani nie pójdzie do nauczyciela, jak mu obleje colą zeszyty. Wczoraj Maciej, idąc korytarzem, na oczach klasy bez specjalnego powodu kopnął z całej siły Karola w łydkę. Chłopak przewrócił się z bólu, ale nic nie powiedział. Maciej odszedł zadowolony.

Pytania:
1. Jakie formy agresji występują w historii?
2. Jak może czuć się ofiara przemocy?
3. W jaki sposób może zachować się ofiara przemocy w tej sytuacji?
4. Jakie mogą być konsekwencje przemocy dla oprawcy i dla ofiary?

IV

Klasa 3A kończy w czwartki lekcje o tej samej godzinie, co klasa 2B. Bartek cały czwartkowy dzień myśli o drodze powrotnej ze szkoły. Niedaleko jego domu mieszkają bliźniacy z 3A, Kuba i Wojtek, którzy co tydzień czekają na niego i odprowadzają pod same drzwi mieszkania. Niestety to odprowadzanie nie jest najprzyjemniejszą rzeczą dla Bartka. Bliźniacy – odkąd tylko pamięta – nie dają mu spokoju. Chodzą za nim, obrażają i wyzywają. Czasem też grożą, że kiedyś pobiją go tak, że zapamięta ich do końca życia. Bartek nie wie, dlaczego chłopcy się tak zachowują, przecież nigdy im nic złego nie zrobił. Najwidoczniej ich to po prostu bawi.

1. Jakie formy agresji występują w historii?
2. Jak może czuć się ofiara przemocy?
3. W jaki sposób może zachować się ofiara przemocy w tej sytuacji?
4. Jak mógłby zachować się świadek takiego zdarzenia, aby pomóc poszkodowanemu?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.