X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34157
Przesłano:
Dział: Logopedia

Urodziny misia - Przygody Języczka w Stumilowym Lesie. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat:Urodziny misia- Przygody Języczka w Stumilowym Lesie

opracowała neurologopeda Ewa Trzeszan

Diagnoza logopedyczna: obniżone napięcie mięśniowe narządów artykulacyjnych

Etap terapii:
- etapu wyrazu, zdania
- usprawnianie wymowy głosek trzech szeregów na materiale wyrazowym

Cele:

• utrwalanie wymowy głoski,, p” w sąsiedztwie różnych liter
• kształtowanie wypowiedzi zdaniami
• wzbogacenie zasobu leksykalnego(pojęcia językowe- zwierzęta)
• wydłużenie fazy wydechu oraz usprawnianie pracy warg i języka
• kształtowanie wrażliwości słuchowej(rozróżnianie dźwięków)
• doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej i myślenia
• propagowanie czytelnictwa w ramach kampanii CPCD

Metody pracy(wg. J. Jastrząb,Toruńska szkoła pedagogiczna)

a) słuchowa
b) wyjaśniająca
c) demonstracyjna

Przebieg zajęć:

Część 1 Przygody Języczka w Stumilowym Lesie

Czytam tekst i wykonuję wspólnie z dziećmi ćwiczenia artykulacyjne
Języczek postanowił przedostać się do Stumilowego Lasu. Obudził się rano
-zewnętrzne ruchy języka w płaszczyźnie poziomej i pionowej
I postanowił wyruszyć w drogę
-unoszenie języka wewnątrz jamy ustnej w górę i w dół
Śpiewał wesoło-,, la, la, la...”
-ćwiczenia pionizujące język
Wreszcie dotarł do celu...Najpierw trzeba było otworzyć tajemnicze drzwi
-naciskamy palcem na czubek nosa, równocześnie otwierają się usta, mówimy ,,aa aa”
Nareszcie, zawołał Języczek i wbiegł do środka. Ujrzał drogę, którą zaczął iść, raz wysoko, raz nisko
-przesuwanie języka w kierunku podniebienia miękkiego oraz na dnie jamy ustnej
W niektórych miejscach trzeba było wspiąć się po linie z prawej strony, z lewej strony,
-ruch języka w górę i w dół po wewnętrznej stronie okolicy od łuku jarzmowego do dolnego brzegu żuchwy-policzki
A nawet zawirować w powietrzu
-przesuwanie językiem po zewnętrznej powierzchni górnych i dolnych zębów
Nagle zobaczył mieszkańców Lasu
Kto to był?
Brakuje nam jeszcze najważniejszej osoby? Kogo?

Część 2 Kubuś- konkursy z piłeczkami, słomkami i piórkami
Kubusiu.........nie chce wyjść ze swojego domku , pomóżmy mu

PUCHATKU!!!!!!!!!!!
Domek w drzewie. Pomoce: kartonowy kontur drzewa, piłeczki
Aktywność: dmuchanie
Czynności: dzieci dmuchają na piłkę, która ma wpaść do domku
b)Poranna kąpiel Kubusia
Kubuś rano kąpie się w piórkach
Pomoce: piórka
Aktywność: dmuchanie
Czynności: dzieci dmuchają na piórka, które skupiają się w punkcie wokół Kubusia(kontur)
c)Przysmaki Kubusia
Kubuś musi zdobyć jedzenie, strzela z zaczarowanej słomki i zjada zdobycz.
Pomoce: piórka, słomki, litery drukowane, napis KUBUŚ
Aktywność: dmuchanie
Czynności: dzieci dmuchają przez słomkę, w której jest piórko-celują do liter zawieszonych w przestrzeni, z liter tworzą napis(wzór napis-KUBUŚ przenosząc litery za pomocą słomek na wzór napisu KUBUŚ), czytają globalnie, lub metodą ślizgania.
d)Wspólna zabawa
Przyjaciele wsiadają do łódek i pływają po bajkowych wodach Stumilowego Lasu. Ahoj przygodo!
Pomoce: papierowe łódki, sylwetki postaci, miska z wodą
Aktywność: dmuchanie
Czynności: dzieci dmuchają na łódki, poruszające się po wodzie
e)praca domowa: kolorowanka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.