X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34023
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych metodą Ruchu Rozwijającego wg W.Sherborne. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH Z DZIEĆMI 4-5-LETNIMI

Data: 20.02.2017 r.

Prowadząca: Marzena Całuj

Temat zajęcia: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych metodą Ruchu Rozwijającego
wg W.Sherborne

Cel ogólny: - umiejętność kontrolowania oraz poznanie własnego ciała. Poznanie
otoczenia i zdobycie poczucia bezpieczeństwa w tym otoczeniu.

Cele operacyjne:
Dziecko: - nazywa części ciała
- wyczuwa własne ciało
- świadomie kontroluje ciało i jego ruchy
- wypowiada się na temat emocji towarzyszących podczas
wykonywania ćwiczeń

Metoda: aktywizująca

Forma pracy: indywidualna, zespołowa


Przebieg zajęcia

1. Powitanie
- dzieci witają się różnymi częściami ciała (kolanami, łokciami, barkami, głowami itp.).
- rozgrzewanie części ciała od stóp do głowy.

2. Ćwiczeni kształtujące świadomość schematu ciała
a) Wystukiwanie rytmu
Dzieci leżą w rozsypce na podłodze. Jedna osoba wystukuje rytm wybraną przez siebie częścią ciała( może to być np. klaskanie, pstrykanie palcami) a pozostałe dzieci naśladują. Następnie zmieniamy osobę inicjującą rytm.
b) Plażowanie
Dzieci leżą na brzuchach w kręgu tak, aby wszyscy się widzieli. Na sygnał dzieci machają nogami (góra-dół ), na przemian uginają i prostują nogi w kolanach.

3. Ćwiczenia kształtujące świadomość przestrzeni
a) Pełzanie
Dzieci leżą w „rozsypce” na podłodze(na brzuchu lub na plecach). Na sygnał poruszają się w przód, tył (pełzają) – ruchy wykonują za pomocą rąk.
b) Bączek
Dzieci siedzą z nogami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi. Próbują odpychać się rękoma w miejscu wokół własnej osi.
c) Turlanie
Dzieci leżą na podłodze. Na sygnał turlają się w dowolnym kierunku.

4. Ćwiczenia relaksacyjne
Masażyk „ Rolnik”

5. Ćwiczenia oparte na relacji „ z” .
a) W bujanym fotelu
Dziecko siedzi na podłodze w rozkroku, z nogami ugiętymi. Drugie odwrócone jest do niego plecami. Trzymają się w ramionach i kołyszą się na boki.
b) Powitanie plecami
Powitanie z różnymi osobami znajdującymi się na Sali.
c) Wagoniki i pociągi
Dzieci siedzące na podłodze łączą się w pary i poruszą się po Sali. Potem pary łączą się w czwórki, a te tworzą „pociąg”, wszyscy kołyszą się na boki, a potem do tyłu i opadają na plecy. Pod koniec ćwiczenia przewracają się na bok.

6. Ćwiczenie relaksacyjne
Masażyk „ Rzeczka”.

7. Ćwiczenia oparte na relacji „przeciwko”.
a) Paczka
Dziecko tworzy paczkę, którą musi otworzyć inna osoba.
b) Wielka paczka świąteczna
Grupa dzieci tworzy wielką paczkę, którą reszta grupy musi rozpakować.

8. Ćwiczenia oparte na relacji „razem”
a) Wstawanie i siadanie w parach- razem i na zmianę.
b) Tunel
Dzieci przechodzą przez tunel zrobiony przez połowę grupy.
c) Domino
Dzieci siedzą w kręgu i trzymają się za ręce i robią domino. Następnie na sygnał opadają jeden na drugiego.

9. Ćwiczenie relaksacyjne
Dzieci leżąc głęboko oddychają.

10. Na zakończenie zajęć nauczycielka puszcza „iskierkę”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.