X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33979
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mój dom, moja miejscowość - konspekt zajęć

Konspekt zajęć z dnia 26.01.2012.
Prowadzący: Hanna Wekwert
Organizacja dnia: 2 zajęcia dydaktyczne po 30 minut.
Klasa: 0a
Temat tygodnia: Mój dom, moja miejscowość.
Temat dnia: Czy znamy te legendy.
Cele ogólne:
– utrwalenie znajomości legend związanych z miastem Poznań
– poznanie legend związanych z innymi miastami Polski (Kraków, Gdańsk, Toruń, Warszawa)
– rozwijanie umiejętności liczenia
– przygotowanie do czytania i pisania
– utrwalenie swojego adresu
– rozwijanie mowy
Cele operacyjne:
Dziecko:
– odpowiada na pytania dotyczące poznanych legend
– zapoznaje się z popularnymi legendami
– określa w legendzie kolejność zdarzeń
– opowiada legendy
– liczy w zakresie siedmiu
– podaje swój adres zamieszkania
– mówi całymi zdaniami
Numery obszarów z podstawy programowej: 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 2.1, 2.2, 2.3, 2.5, 3.1, 3.2, 3.3, 4.2, 5.3, 5.4, 6.5, 9.1, 9.2, 10.1, 13.1, 13.2, 14.3, 14.4, 14.5, 15.2, 15.3.

Przebieg dnia:
1. Ćwiczenia poranne zestaw XIX
1.1. Zabawa na powitanie – Witamy się różnymi częściami ciał. Dzieci dobierają się w pary i witają się tą częścią ciała o której mówi nauczyciel; Witamy się łokciami, czołami, kolanami, plecami.
1.2. Ćwiczenia dużych grup mięśni – Pokażcie to, co powiem. Nauczyciel wymienia nazwy części ciała, a dzieci pokazują je najpierw powoli i stopniowo coraz szybciej.
1.3. Ćwiczenia równowagi – Kto to potrafi? Dzieci dotykają prawym łokciem lewego kolana i odwrotnie; łapią prawą ręką lewej za plecami i odwrotnie; stają na palcach; stają na piętach.
1.4. Podskoki – Kto podskoczy najwyżej? Dzieci podskakują obunóż w miejscu z klaśnięciem nad głową.
2. Zabawa STOP – przerwa na Słuchanie Legendy o Smoku Wawelskim i wspólne opowiadanie jej treści.
3. Ćwiczenie twórcze – wypowiedzi dzieci na temat: co by było, gdyby...
- w naszej miejscowości uschły wszystkie rośliny?
- w środku miasta wylądował statek kosmiczny?
- z chmur padała gorąca czekolada?
4. Zabawa Kto tam mieszka? – nauczyciel odczytuje adresy dzieci w przypadkowej kolejności, a dzieci po usłyszeniu swojego adresu podnoszą rękę.
5. Zabawa ruchowa – Krzesełko. Dzieci ustawiają na dywanie krzesełka oparciem do wewnątrz koła (jedno krzesełko mniej niż jest uczestników) i ustawiają się dookoła krzeseł. Podczas trwania muzyki tańczą wokół krzeseł. Kiedy muzyka milknie siadają na krzesło. Zawsze jedna osoba nie znajduje krzesła i ona odpada.
6. Zabawa STOP – przerwa na Słuchanie Legendy o Lwach Gdańskich i wspólne opowiadanie jej treści.
7. Zabawa ruchowa „Dom, blok, wieżowiec” – każde dziecko siada na krzesełku w kółeczku na dywanie. Nauczyciel przydziela dzieciom role domu, bloku, wieżowca; nauczyciel stoi na środku i mówi: zamieniają się ..., wymienione dzieci przebiegają na inne miejsce. Zawsze zostaje jedno dziecko na środku sali i ono przejmuję rolę wyznaczania kto się zamienia.
8. Dzielenie nazw miast na sylaby i wskazywanie pierwszej i ostatniej głoski: Poznań, Warszawa, Gdańsk, Koszalin, Zakopane, Łódź, Szczecin, Kraków, Karpacz, Bytom, Chełm, Sopot, Jasło, Bydgoszcz, Lublin, Katowice.
9. Zabawa STOP – przerwa na Słuchanie Legendy o Toruńskich Piernikach i wspólne opowiadanie jej treści.
10. Zadanie „Imię z gazety” – dzieci wybierają z napisów ułożonych na dywanie swoje imię; następnie szukają w gazetach literek i wycinają je, a dalej przyklejają na kartce. Każdy przykleja 3 lub 4 razy swoje imię.
11. Rozwiązywanie zadań matematycznych – nauczyciel układa zadania, a dzieci symulują je za pomocą kółek
11.1. Janek ma 3 widokówki (układają 3 kółka). Od mamy dostał jeszcze 4 (dokładają 4 kółka). Ile widokówek ma teraz Janek?
11.2. Ania miała 5 widokówek. Od koleżanki dostała 2 widokówki. Ile widokówek ma teraz?
11.3. Gabrysia zbiera widokówki. 2 dostała od babci, 1 od Oli, a 4 od taty. Ile widokówek dostała Gabrysia?
11.4. Konrad kupił w poniedziałek 1 widokówkę, we wtorek 1, w środę 1, w czwartek 1, w piątek 1, w sobotę 1 i w niedzielę 1. Ile widokówek kupił Konrad w ciągu tygodnia?
12. Zabawa STOP – przerwa na Słuchanie Legendy o Warszawskiej Syrence i wspólne opowiadanie jej treści.
13. Ćwiczenia grafomotoryczne – karta 28.
14. Zabawa dydaktyczna: Quiz – Czy znasz te legendy?, Czy znasz herb swojego miasta? Nauczyciel czyta pytania i dwie możliwe odpowiedzi. Dzieci słuchają i podnoszą ta rękę do góry, która odpowiedź jest prawdziwa.
14.1. Co zrobił kucharz Piotrek z Legendy o Poznańskich Koziołkach , kiedy okazało się że przez nieuwagę spalił piekącą się na ruszcie sarnę???
p- spostrzegł nieopodal miasta dwa pasące się koziołki i postanowił je upiec
l- kupił w sklepie mięsnym kurę i ją upiekł
14.2. Gdzie uciekły koziołki z ratuszowej kuchni?
p- na łąkę
l- na wieżę zegarow?

14.3. O której godzinie każdego dnia koziołki trykają się na ratuszowej wieży i ile razy?
p- o godz. 12.00, 12 razy
l- o godz. 12.00, 1 raz
14.4. Co według legendy, oddał św. Marcin żebrakowi napotkanemu przy bramach miasta?
p- jedzenie i swojego konia
l- ubranie i połowę swojego majątku
14.5. Co znalazł piekarz Walenty po przebudzeniu się ze snu, kiedy śniło mu się spotkanie ze św. Marcinem?
p- ciastko w kształcie serca
l- podkowę
14.6. Kiedy wypieka się tradycyjne rogale świętomarcińskie (z masą z białego maku, bakalii i śmietany)?
p- 11-tego listopada
l- 24-tego grudnia
14.7. Jak mieli na imię trzej bracia z Legendy o Założeniu Poznania, którzy rozstali się, aby szukać pożywienia w różnych stronach świata?
p- Lech, Czech i Rus
l- Piotr, Paweł, Gaweł
14.8. Co zrobili bracia na pamiątkę radosnego spotkania, po wielu latach rozłąki?
p- postanowili zbudować zegar z kukułk?

l- postanowili wznieść nad rzeką Wartą gród i nazwać go POZNAŃ
14.9. Jakich dwóch świętych widnieje w herbie miasta Poznania?
p- św. Piotr i św. Paweł
l- św. Marek i św. Mateusz
14.10. Jakiego koloru jest tło w herbie Poznania?
p- niebieskie
l- czerwone
15. Zabawa ruchowa Stary niedźwiedź (piosenka nr 26) - Jedno z dzieci leży kuca skulone i udaje spiącego niedźwiedzia. Reszta dzieci chodzi w koło "niedźwiedzia" i śpiewa piosenkę:
Stary niedźwiedź mocno śpi, stary niedźwiedź mocno śpi,
my się go boimy, na palcach chodzimy,
jak się zbudzi to nas zje, jak się zbudzi, to nas zje.
Pierwsza godzina niedźwiedź śpi,
druga godzina niedźwiedź chrapie.
trzecia godzina niedźwiedź łapie!
i w tym czasie niedźwiedź się budzi i "rzuca się" w stronę dzieci. Dzieci uciekają, żeby nie dać się złapać niedźwiedziowi.
Dziecko, które zostanie złapane przez niedźwiedzia, zostaje "niedźwiedziem".

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.