X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33918
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podróż do Matematykolandii - zabawy matematyczne

TEMAT: „ Podróż do Matematykolandii ” - zabawy matematyczne.

CELE :

-doskonalenie umiejętności liczenia
-utrwalenie znajomości cyfr od 1 do 6
-kształtowanie umiejętności różnicowania i nazywania figur geometrycznych
-kształtowanie orientacji w schemacie ciała, określanie stosunków przestrzennych: na lewo, na prawo, nad, pod
-doskonalenie umiejętności układania działań do zadań z treści?

METODY :

-zadań stawianych dzieciom
-ćwiczeń utrwalających wcześniej zdobyte wiadomości
-zagadki
-działalność praktyczna

FORMY:

-indywidualna
-zbiorowa
-zespołowa

ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIA:

-magnetofon, muzyka z utworem „ Zima” Vivaldiego
-figury geometryczne – komplet klocków
-zagadki matematyczne
-kartoniki z cyframi od 1 do 6

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. „Ważny list i przesyłka - niespodzianka” - stworzenie sytuacji problemowej, zainteresowanie dzieci.
Nauczycielka pokazuje dzieciom kopertę z listem od chochlika.

Witam Was dzieci .
To ja matematyczny Chochlik . Mieszkam daleko w krainie zw. Matematykolandią. Zapraszam was do mojego królestwa. Przygotowałem tam dla was kilka zadań matematycznych. Za każde prawidłowo rozwiązane zadanie, otrzymacie 1 pkt. Kiedy zbierzecie ich 6, zasłużycie na nagrodę. Życzę powodzenia.

2. Podróż do Matematykolandii - zabawa ruchowa.

3. Pierwsze zadanie dla dzieci to odgadnięcie, które klejnoty ze skarbca chochlik ceni sobie najbardziej.( różnicowanie i nazywanie figur geometrycznych, znajdujących się w szkatułce)
Nauczyciel udziela wskazówki:
- wybierz duży prostokąt, gruby, koloru zielonego
- wybierz mały trójkąt, cienki, koloru niebieskiego
- wybierz małe koło, grube, koloru czerwonego

4. „Która cyfra to jedynka? - zabawy ze śpiewem, rozpoznawanie i nazywanie cyfr.

5. Rozwiązywanie zagadek matematycznych. Układanie działań.
Dziecko rzuca kostką, liczy oczka, szuka koperty o tym samym numerze z ukrytą w środku zagadką.
Przyleciały cztery wrony na drugie śniadanie
Jeśli zaraz dwie odlecą ile wron zostanie?

Po Łące chodzi bociek
Rachuje żaby w błocie
Ciągle dodaje głodny i zły
3+4, 4+3
A żaby na to: oj kumie, kumie
Pan dodawania wcale nie umie
I hop uciekły, szybko w sitowie
Ile ich było kto mi podpowie

Zabawa ruchowa: „ Magiczna liczba 7”

8 żabek w stawie kumkało
2 z nich uciekło, ile zostało?

Ruda wiewiórka na sośnie w lasku
Głowi się licząc swoje zapasy;
Jeden orzeszek, dwie szyszki i trzy żołędzie
Ile to razem będzie ?

Hej kochane przedszkolaki
Wstawcie tu odpowiednie znaki
2 5
3 4
4 1
5 3
6 6

6. Zabawa relaksująca przy utworze: „Wiosna” Vivaldiego
7. „Mapa -szukamy nagrody”- wykonywanie ruchów zgodnych z treścią polecenia, określanie stosunków przestrzennych. ( Wykonaj dwa kroki w przód, skręć w lewo trzy kroki, wykonaj cztery kroki w przód, cofnij się jeden krok do tyłu, skręć w prawo dwa kroki, jesteś u celu.
8. Nagroda dla każdego dziecka – dyplom super matematyka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.