Scenariusz konkursu przedszkolnego pt. „Snuj się snuj bajeczko”.
Temat: „Snuj się snuj bajeczko”- przedszkolny konkurs wiedzy o bajkach, rozwiązywanie zagadek dotyczących tematyki, układanie puzzli, rozpoznawanie znanych bajek na podstawie czytanego fragmentu. Rozwijanie zainteresowań literaturą, stworzenie radosnej atmosfery, umiejętne wygrywanie i przegrywanie.
Cele ogólne:
• podsumowanie wiedzy ze znajomości bajek czytanych dzieciom w poszczególnych grupach;
• integracja dzieci z całego przedszkola.
Cele operacyjne:
• dziecko potrafi odpowiedzieć na pytania tematycznie związane z bohaterami bajek;
• dziecko rozwija procesy myślenia i potrafi rozwiązać zagadkę słown?
• dziecko interesuje się ilustracjami, przedmiotami i tekstem literackim;
• dziecko odczuwa radość z udziału w konkursie wiedzy o bajkach;
• dziecko potrafi bawić się z całą grupą i współpracować w zespole.
Metody;
- czynna, praktycznego działania, zabawy aktywizujące,
Forma pracy: indywidualne, zespołowe, zbiorowe.
POMOCE:
• literatura: seria bajek „Kolekcja dziecka”;
• strój wróżki, 6 ilustracji przedstawiających bajki, kuferek i przedmioty w kuferku (jabłko, groch, zapałka, pantofelek, owieczka, zwierciadełko, korona, piernik), puzzle- obrazki pocięte na części- 3 kpl., zagadki słowne dotyczące tematyki, kostka do gry, odtwarzacz CD i nagranie piosenki „Krasnoludki”, „Dzień dobry”, "Wielka wyprawa", różdżka do baniek mydlanych;
• dla każdego dziecka medal „Znawca bajek”, kolorowanki.
PRZEBIEG.
1.Przedstawienie się prowadzącej w stroju wróżki, powitanie piosenką „Dzień dobry”.
2.Zagadka słowna: „Jaki to maluszek jest zawsze brodaty i ciężko pracuje tak zimą, jak latem? Czerwoną czapeczkę nosi na głowie, niejedna bajka Wam o nim opowie.”
3.Kojarzenie postaci krasnoludka ze znanymi bajkami („O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Królewna Śnieżka”, „Z przygód krasnala Hałabały”)
4.Wspólny śpiew piosenki „Krasnoludki”, ilustrowanie treści gestami.
5."Podaj tytuł książki?" - podawanie przez dzieci tytułu na podstawie przeczytanego fragmentu książki(„Brzydkie kaczątko”, „O wilku i siedmiu koźlętach”, „Trzy świnki”).
6. Wyłonienie z każdej grupy pary dzieci– układanie przez nie na tablicy magnetycznej obrazka- ilustracji baśni- pociętego na części podklejone magnesami – maluchy z 4 części, średniaki 5 części, starszaki 6 części.Podanie tytułu baśni z której pochodzi obrazek.
7.Zagadki słowne - rozwiązywanie zagadek przez dzieci:
a.Gdy potarł lampę zakurzoną, od razu miał rzecz wymarzoną? (Alladyn)
b.Na podwórku je tępiono, kto powie, dlaczego? Gdy dorosło, łabędzie przyjęły je jak swojego? (Brzydkie Kaczątko)
c.Z płatka róży kołderka, a kołyska z orzeszka. Taka mała drobinka, tyle przygód ją czeka? (Calineczka)
d.Chociaż kłopoty z wilkiem miała, wyszła z opresji zdrowa i cała? (Czerwony Kapturek)
e.Uwolniona zapluskała złocistym ogonkiem, rybaka – uszczęśliwiła, lecz nie jego żonę (Złota Rybka)
f. W jakiej bajce spotkasz dziadka z długa brodą, chałupkę starą i sieci nad wodą? (O rybaku i złotej rybce)
g.Łatwo mnie poznacie, gdy bajkę wspomnicie. Chodziłem tam w butach, miałem lżejsze życie? (Kot w butach)
h. Bardzo wiele przygód miała drewniana chłopczyna, zanim z ojcem się spotkała w brzuchu wieloryba. (Pinokio)
i.Każda królewna, a tym bardziej ona uważać powinna na wrzeciona (Śpiąca Królewna)
j.Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotykają chatką zrobioną z pierniczka?
8.Zabawa ilustrowana przy piosence "Wielka wyprawa"
9."Tajemnicze koperty" - ilustracje przedstawiające bajki są schowane w ponumerowanych kropkami kopertach od 1 - 6; wybrane dziecko rzuca kostką-wylosowaną kopertę otwiera i krótko omawia wyjęty z niej obrazek.
10."Zaczarowany kuferek" – z zasłoniętymi oczami losowanie przez dzieci przedmiotów z kuferka i określanie, z jakiej bajki pochodzą (jabłko, piernik, owieczka, pantofelek, zapałki, zwierciadełko,korona, groch). Za każdym razem wróżka wybiera dziecko z pomocą wyliczanki: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, ale coś w kuferku będzie. Ja to coś odnajdę sam, zręczne palce przecież mam.1,2,3- do kuferka idziesz Ty!”
11.Zagadka wróżki: „Co musi wróżka trzymać w paluszkach, by bez zmęczenia spełniać marzenia?”(różdżka).Czarowanie baniek mydlanych z użyciem „magicznej różdżki”.
12."Medal - za znajomość książek dla dzieci " - rozdanie przez Wróżkę wszystkim dzieciom medali z napisem „Znawca bajek” i narysowaną sową oraz kolorowanek o tematyce bajkowej. Pokolorowane obrazki posłużą do wykonania w każdej grupie albumu pt „W krainie baśni”.
13.Wspólne pożegnanie do melodii „Żegnam was"
Żegnam was, żegnam was
Już kończymy, już czas
Byłam ja, byłeś ty raz, dwa, trzy.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 