X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33691
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mieszkańcy akwarium. Scenariusz zajęcia otwartego w grupie 3,4 latków

„Mieszkańcy akwarium”
Scenariusz zajęcia otwartego w grupie 3,4 latków.
24.03.2017 r.

Prowadzący: mgr Urszula Kapuścik
Temat: „Mieszkańcy akwarium”
Cele ogólne:
- tworzenie okazji do poznawania i rozwijania własnych możliwości w działalności plastycznej,
- wdrażanie do uważnego słuchania utworu,
- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej,
- kształtowanie stosunków przestrzennych w schemacie własnego ciała,
- doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej,
- rozwijanie sprawności ruchowej i manualnej
- poznanie wyposażenia akwarium: karmnik, grzałka, żarówka, filtr, termometr, oraz potrzeb ryb akwariowych: pokarm, światło, czysta woda, odpowiednia temperatura wody,
– doskonalenie umiejętności różnicowania wielkości: małe, średnie, duże,
– rozumienie określeń: najwięcej / najmniej,
– kształtowanie umiejętności liczenia i wyznaczania sumy liczb,
– doskonalenie pamięci i spostrzegawczości słuchowej,
- rozwijanie umiejętności dowolnego uzupełniania i ozdabiania obrazków,
Cele operacyjne:
Dziecko:
– uzyskuje płynność ruchów
- wykonuje pracę plastyczną zgodnie z poleceniami nauczyciela, zgodnie z zadanym tematem,
- usprawnia pracę dłoni,
- wzmacnia wiarę we własne siły,
- przelicza elementy w zbiorze do 5,
- zna pojęcia :karmnik, grzałka, żarówka, filtr, termometr, oraz potrzeb ryb akwariowych: pokarm, światło, czysta woda, odpowiednia temperatura wody,

Metody:
- podająca,
- problemowa,
- praktyczna,
- aktywizująca.
Formy:
- praca z całą grupą,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna z oprogramowaniem eBeam Edge, prezentacja multimedialne eBeam Edge, dywaniki, sylwety rybek dla każdego dziecka (6 szt.), kredki, klej, brystol niebieski, kolorowy papier, CD z muzyką, szarfy, wiersz „Akwarium Ani” Ewy Stadtmüller

Przebieg zajęcia:

1. Przywitanie rodziców którzy przyszli na zajęcia, przywitanie dzieci.
2. Rozpoczęcie zajęcia krótkim wierszykiem.
Policzymy, co się ma:
mam dwie ręce, łokcie dwa,
dwa kolanka, nogi dwie
– wszystko pięknie zgadza się.
Dwoje uszu, oczka dwa,
no i buzię też się ma.
A ponieważ buzia je,
chciałbym buzie też mieć dwie
3. Zaprezentowanie dzieciom rybek akwariowych, różnych gatunków hodowanych w domowych akwariach: skalar, welon, mieczyk, glonojad, złota rybka. Zwrócenie uwagi na różne kolory, kształty, wielkość rybek. Prezentacja w programie eBeam Edge z zastosowaniem tablicy multimedialnej.
4. Słuchanie wiersza „Akwarium Ani” Ewy Stadtmüller połączone z prezentacją utworu na eBeam Edge.
Czy to szklane pudełeczko...to akwarium?

Tak córeczko!
I kupimy rybki złote?
Jakie tylko masz ochotę!
To ja chciała bym welonki
z ogonkami jak zasłonki!
No i jeszcze te tygrysie...
To skalary zdaje mi się...
I roślinki – tatku miły,
żeby rybki się cieszyły.
To na pewno ich marzenie
Czy coś jeszcze?
Tak! Jedzenie!
Będę co dzień je karmiła.
A szybki będziesz czyściła?
Sama nie dam sobie rady.
Kup mi proszę glonojady!

Rozmowa kierowana na temat utworu:

O czym jest wiersz?
Jak nazywa się szklane pudełeczko?
Jakie rybki chciała mieć Ania?
Co do akwarium powinna kupić Ania?
Kto będzie czyścił szybki w akwarium?

5. Zabawa orientacyjno - porządkowa „Nakarmimy rybki”.
Dzieci – rybki biegają po sali w rytmie podanym przez nauczyciela na bębenku. N przerwę w grze przybiegają do nauczyciela kucają, są rybami karmionymi przez nauczyciela.
6. Zabawa matematyczna „Mieszkańcy akwarium”.
Na tablicy multimedialnej nauczyciel prezentuje obraz akwarium razem z rybkami. Razem z dziećmi omawia obrazek. Dzieci liczą wszystkie ryby na obrazku i na swoich dywanikach. Wyszukują różnice pomiędzy rybkami: wielkość, kolor...itd. Po omówieniu obrazka dzieci zaznaczają na tablicy kolorem czerwonym duże ryby, kolorem niebieskim małe rybki. Dzielą swoje rybki na dywanikach. Przeliczają ile jest dużych rybek, małych rybek, porównywanie zbiorów.
7. „Bajka o moim ciele” – wszystkie dzieci siedzą na dywanie wskazują i nazywają różne części ciała i jednocześnie wykonując konkretny ruch:
- poznajemy swoje rączki, rączki się witają,
- rączki witają się z nóżkami, dotykamy swoje stopy,
- paluszki spacerują dalej i spotykają kolanka,
- po kolankach mamy brzuszek, głaszczemy i masujemy,
- idą paluszki dalej i witają się z szyjką, kręcimy szyjką raz w jedna, raz w drugą stronę,
- po szyi poznają paluszki buźkę, dotykają oczka, nos – liczą dziurki w nosie, dotykają brodę,
- paluszki – wędrowniczki głaszczą włosy i spotykają uszy, liczą uszy.
- poprawianie fryzury.
8. „Przepychanki” – dzieci siedzą na podłodze plecami do siebie i próbują się przepychać lekko naciskając na plecy rówieśnika.
9. „Paczka” – jedno z dzieci siedzi skulone na podłodze, drugie klęcząc naprzeciwko, próbuje go „rozpakować”.
10. Omówienie zajęć z rodzicami, podziękowanie rodzicom i dzieciom za udział w zajęciach.

Literatura:

1. M. Bogdanowicz, D. Okrzesik ,,Opis i panowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne” , Gdańsk 2005r.
2. M. Bogdanowicz, B. Kisiel ,,metoda Weroniki Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka”, Warszawa 1992r.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.