X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33606
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienna pogoda - zabawy dydaktyczne. Scenariusz zajęcia dla rodziców

Scenariusz hospitowanego zajęcia otwartego dla rodziców
„Jesienna pogoda- zabawy dydaktyczne”
w Niepublicznym Przedszkolu „Kolorowy Świat” w......

Data zajęcia: 16.11.2016 r.
Temat:„Jesienna pogoda- zabawy dydaktyczne”
Grupa:5-latki
Prowadząca: Anita Stanisławska
Cele ogólne:
-Kształtowanie umiejętności określania zmian w przyrodzie i zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla późnej jesieni
-Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się na określony temat
Cele operacyjne, dziecko:
- nazywa zjawiska atmosferyczne i określa zmiany w przyrodzie zachodzące późną jesieni?

-uważnie słucha czytanego tekstu
-opowiada i interpretuje treść obrazków
-wypowiada się budując zdania poprawne pod względem gramatycznym
-rozumie kierowane do niego polecenia i wykonuje je zgodnie z oczekiwaniami
-określa późnojesienną pogodę posługując się symbolami
-dzieli się własnymi obserwacjami pogody
-uczestniczy w zabawie ruchowej
-bawi się chusta animacyjna
-liczy i dodaje elementy w zakresie 10
-wskazuje cyfry od 1 do 10
-uzupełnia kalendarz pogody wg instrukcji słownej
-odczytuje globalnie nazwy dni tygodnia
-śpiewa piosenkę z innymi dziećmi zachowując tempo i rytm
-umie zagrać na instrumentach perkusyjnych
-wyraża w formie plastycznej wiedzę o jesieni
-potrafi współdziałać z innymi podczas zabawy i wykonywania zadań
Metody:
-Czynne: kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania
-Słowne: żywego słowa, objaśnienia, instrukcje
-Percepcyjne: obserwacja, pokaz
Formy: zespołowa, grupowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: nagranie piosenki „Dzień dobry”, koperta z listem od Pani Jesieni, obrazki wczesnej i późnej jesieni, symbole oznaczające pogodę, chusta animacyjna, sylwety kropli deszczu z narysowanymi kropelkami od 1 do 5, kalendarz pogody z symbolami synoptycznymi, nagranie piosenki „Deszczowa orkiestra”, instrumenty perkusyjne: bębenki, grzechotki, trójkąty,

Przebieg zajęć:

1.Zabawa powitalna „Dzień dobry”- integracja grupy.
2.Przybliżenie tematyki zajęć i przypomnienie obowiązujących zasad zachowania podczas zajęć.
3.Wprowadzenie do tematu zajęć:
Nauczycielka: Idąc dzisiaj do przedszkola obserwowałam dobrze znaną nam wszystkim porę roku - jesień. Nie wiem, czy wy zauważyliście, ale Pani Jesień ostatnio bardzo się zmieniła. Zaczęłam zastanawiać się nad tym i wtedy wiatr przywiał pod moje nogi ten list, który zaadresowany jest do was. Chcecie, żebym go przeczytała? Może on nam coś wyjaśni.
Odczytanie listu.
Drogie dzieci.
Jestem Pani Jesień, która piękne kolory niesie. Jak wiecie, chodzę jesienią po świecie. Wszędzie gdzie się znajduję, śliczne obrazy maluję. Zostawiam piękne kolorowe liście, które w słońcu błyszczą ogniście. Drzewa, krzewy złotem obsypuje. Park i las kasztanami, orzechami i grzybami obdarowuję.
Lecz gdy listopad nadchodzi, wiatr swym podmuchem ziemię bardziej chłodzi. I choć to ta sama pora roku, zmiany widać na każdym kroku. Na potwierdzenie tych wszystkich zmian kilka zadań przesyłam wam. Mówiły mi także odlatujące ptaki, że wy kochane przedszkolaki dużo o jesiennej pogodzie już wiecie i chętnie o tym opowiecie. Na zakończenie mego listu proszę by duzi i maili uważnie przyrodę obserwowali.
Pozdrawiam. Wasza Pani Jesień.
4.Praca z obrazkami „Portret Pani Jesieni” - rozmowa kierowana pytaniami nauczycielki na podstawie dwóch obrazków, z których jeden przedstawia barwną, złotą jesień a drugi jesienną szarugę. Dzieci uważnie oglądają, opisują i nazywają elementy występujące na obrazkach.
-Co widzicie na pierwszej ilustracji?
-Jaki tytuł możemy jej nadać?
-Co jest na ilustracji drugiej?
-Jaki tytuł można nadać tej ilustracji?
-Jaką porę roku przedstawiają te ilustracje?
-Czy obie ilustracje różnią się?
-Jak to możliwe, że obie ilustracje przedstawiają tę samą porę roku a tak się bardzo różnią?
5.Zabawa dydaktyczna z symbolami pogody „Listopadowa pogoda”- dzieci określają cechy charakterystyczne dla pogody w okresie późnej jesieni wybierając z rozsypanki właściwe symbole zjawisk atmosferycznych i wykorzystując własne obserwacje.
6.Zabawa ruchowa z wykorzystaniem chusty animacyjnej „Jesienny spacer” – dzieci poruszają chustą w ustalony sposób, w zmieniającej się kolejności :
Świeci słońce-poruszanie się z chustą w koło
Wieje słaby wiatr-lekkie wachlowanie chust?
Wieje silny wiatr-mocne wachlowanie chust?
Pada deszcz-chowanie się pod chustą-parasolem.
7.Zabawa matematyczna „Krople deszczu” –dzieci wybierają sylwety dużych kropli z narysowanymi na niej mniejszymi kropelkami od 1do 5. Poruszają się po sali w rytm muzyki, na przerwę w muzyce łączą się w pary i liczą małe kropelki na obu dużych kroplach-podają wynik. Po podaniu sumy przez wszystkie pary, dzieci wskazują właściwą cyfrę na tablicy matematycznej.
8.Zabawa dydaktyczna „Kalendarz pogody”- dzieci uzupełniają znakami synoptycznymi kalendarz pogody wg instrukcji słownej, odczytują nazwy dni tygodnia.
Instrukcja nauczycielki: Ania prowadziła przez cały pierwszy tydzień listopada kalendarz pogody.Codziennie dokładnie obserwowała pogodę i wkładała kartkę z odpowiednim rysunkiem do segregatora. Gdy poszła do przedszkola,jej młodszy braciszek Tomek oglądał kalendarz i wypadły mu z segregatora wszystkie kartki.
Pomóżmy Tomkowi ułożyć symbole pogody we właściwej kolejności wiedząc, że :
-w niedzielę wiał słaby wiatr,
-w środę było pochmurnie
-w poniedziałek wiał bardzo silny wiatr
-w czwartek i w sobotę padał deszcz
-we wtorek padał śnieg z deszczem
-w piątek była mgła
9.Zabawa muzyczna z piosenką „Deszczowa orkiestra”- dzieci słuchają piosenki, omawiają jej treść. Odtwarzają na instrumentach perkusyjnych wg wyboru: bębenek, grzechotka, trójkąt, odgłosy: burzy, wiatru, deszczu.
10.Praca plastyczna „Listopadowe widoki”- dzieci wykonują pracę plastyczną techniką wydzierania z gazet.
11.Ewaluacja zajęć- dzieci zaznaczają listkiem na termometrze uczuć swoje odczucia po zajęciach.
12.Podziękowanie za zajęcia, wręczenie dzieciom naklejki za aktywność na zajęciach.
13. Podziękowanie rodzicom za obecność za zajęciach, rozdanie ankiet ewaluacyjnych (zał.1)

Zał.1
ANKIETA EWALUACYJNA DLA RODZICÓW
ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW „JESIENNA POGODA-ZABAWY DYDAKTYCZNE” grupa III

Chciałabym poznać Państwa opinię o przeprowadzonych przeze mnie zajęciach. Zebrane informacje posłużą mi do podniesienia jakości mojej pracy, tak, aby zajęcia przynosiły jak największą korzyść dzieciom i Państwu. Ankieta jest anonimowa. Proszę o podkreślenie właściwej odpowiedzi.

1.Czy odpowiada Państwu forma prowadzenia zajęć (zajęcia w obecności rodziców)?

Tak Nie Nie mam zdania

2.Czy zajęcia spełniły Państwa oczekiwania?

Tak Nie Nie mam zdania

3.Czy Państwa zdaniem zajęcia były interesujące dla dzieci?

Tak Nie Nie mam zdania

4.Czy zadania stawiane dzieciom były dostosowane do możliwości i potrzeb dzieci?

Tak Nie Nie mam zdania

5.Czy Państwa dziecko na zajęciach miało możliwość zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności?

Tak Nie Nie mam zdania

6.Czy zajęcia pozwalały na aktywność Państwa dziecka?
Tak Nie Nie ma zdania

7.Jak oceniają Państwo wzajemne kontakty nauczycielki z dziećmi w trakcie zajęć?

Pozytywne Obojętne Negatywne

8.Czy chętnie uczestniczylibyście Państwo w kolejnych zajęciach ?

Tak Nie

9. Uwagi:
........................................
Dziękuję za wypełnienie ankiety.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.