X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33533
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienna pogoda. Scenariusz zajęć muzyczno-ruchowych dla 4-latków

Temat zajęć :„Jesienna pogoda”

CELE OGÓLNE:
Kształtowanie umiejętności określania zmian w przyrodzie i zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla późnej jesieni;
Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się na określony temat;
Rozwijanie poczucia rytmu;

CELE OPERACYJNE:
- nazywa zjawiska atmosferyczne i określa zmiany w przyrodzie zachodzące późną jesienią;
- opowiada i interpretuje treść obrazka;
- zna nazwy instrumentów perkusyjnych oraz rozpoznaje ich brzmienie
-porusza się rytmicznie przy muzyce
- potrafi zaśpiewać piosenkę

METODY:
- Czynne- kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania.
- Słowne- rozmowa, wypowiedzi, objaśnienie i instrukcje .
- Percepcyjne - obserwacji, pokazu.

FORMY:
-indywidualna
-zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Tekst listu od Pani Jesieni; ilustracje przedstawiające barwną jesień i szarugę jesienną; obrazki przedstawiające różne zjawiska atmosferyczne, gazety, muzyka klasyczna- A.VIVALDI „ Jesień,” instrumenty perkusyjne: tamburyn, kołatka, grzechotka, talerze, trójkąt, dzwonki, płyta CD „ Zła pogoda,” papierowe krople, emblemat słońca i chmury.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Piosenka powitalna: „Wszyscy są – witam Was zaczynamy już czas! Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy”!
2. Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęcia.
3. Odczytanie listu od Pani Jesieni.
Kochane dzieci.
Jestem Pani Jesień, która piękne kolory niesie. Jak wiecie, chodzę jesienią po świecie. Wszędzie gdzie się znajduję, śliczne obrazy maluję. Zostawiam piękne kolorowe liście, które w słońcu błyszczą ogniście. Drzewa, krzewy złotem obsypuje. Park i las swoim bogactwem obdarowuję.
Lecz gdy listopad nadchodzi, wiatr swym podmuchem ziemię bardziej chłodzi. I choć to ta sama pora roku zmiany widać na każdym kroku. Na potwierdzenie tych wszystkich zmian dwa obrazki przesyłam wam. Mówiły mi także odlatujące ptaki, że wy kochane przedszkolaki dużo o jesiennej przyrodzie wiecie i chętnie o tym opowiecie. Na zakończenie mego listu proszę by duzi i mali bacznie przyrodę obserwowali.
Wasza Pani Jesień
4. Rozmowa na temat listu.
5. „ Portret Pani Jesieni” - rozmowa na temat dwóch ilustracji, z których jedna przedstawia barwną, złotą jesień, a druga szarugę jesienną.
- Zobaczcie mam tutaj dwie ilustracje, które namalowała dla was Pani Jesień. Chciałabym, żebyście najpierw przyjrzeli się uważnie tym ilustracjom.
-Kto z was powie mi co ona przedstawia ?
- Czym różnią się te ilustracje?-
- Jaką porę roku przedstawiają te ilustracje?
- Jakie dominują kolory na tych ilustracjach?
- Jak to możliwe, że obie ilustracje przedstawiają tę samą porę roku a tak się bardzo różnią?

6. Nazywanie zjawisk atmosferycznych występujących jesienią.
- słońce, zachmurzenie, deszcz, grad, śnieg, (obrazki)
7.Czytanie globalne wyrazu POGODA
-dzielenie tego wyrazu na sylaby
8. „Słońce świeci deszczyk pada”- zabawa ruchowa
- Teraz chciałabym zaprosić was na jesienny spacer po naszej sali.
Dzieci spacerują swobodnie po sali, kiedy nauczyciel pokazuje emblemat słońca dzieci się kładą na podłodze i opalają się , kiedy pokazuje deszcz dzieci udają ,że rozkładają parasol i się pod nim chowają, gdy grad - kucają i stukają palcami o podłogę, gdy śnieg- stoją nieruchomo udając bałwana.
9.Przyporządkowanie poszczególnym zjawiskom atmosferycznym instrumentów.
Słońce - tamburyn, chmury- grzechotka, deszcz- trójkąt, burza - talerze,
Grad - kołatka, śnieg- dzwonki.
Opowiadanie nauczyciela przy akompaniamencie wybranych instrumentów.
Idziemy na spacer, świeci słońce - tamburyn
Nagle nadciągają chmury - grzechotka
Zaczyna padać deszcz- - trójkąt
Chowamy się aby nie zmoknąć
Pada grad - - kołatka,
Słychać gromy i widać błyskawice - talerze
Pozostajemy w naszej kryjówce.
Nareszcie znowu pojawia się słońce - tamburyn
i idziemy do domu.

10. Zabawa z gazetą .
Słychać muzykę klasyczną dzieci wykonują polecenia nauczyciela
- spacerują z gazetami, wachlując się- wieje lekki wiatr
- zwijają gazety i uderzają się po całym ciele- wieje mocny wiatr
- rozkładają gazety na podłodze uderzają palcami ? pada deszcz
- rozrywają gazetę - jest burza
- zbierają kawałki robią z nich kule - przyroda się uspokaja
- rzucają kule do kosza - powoli nadchodzi zima.
11.Ćwiczenia z kroplami.
Każde dziecko dostaje papierową kroplę. Dzieci maszerują po sali śpiewając piosenkę
„Zła pogoda”- płyta CD. Na przerwę w muzyce układają krople względem siebie według poleceń nauczyciela. Np. przed sobą, za sobą, z boku, na głowie.
12. Zabawa „Ułóż parasol”. Dzieci wspólne z nauczycielem próbują ułożyć kontur parasola z sylwet kropel. Dzieci powtarzają za nauczycielem rytmicznie rymowankę, uderzając naprzemiennie: raz w swoje ręce, raz w ręce partnera.( dzieci kładą kolejno papierowe krople na tacę)
Pa-da deszcz, pa-da deszcz,
Pa-da tu i tam.
Ja się desz -czy-ku
Nie bo-ję,
Bo pa-ra-sol mam!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.