X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33530
Przesłano:

Wprowadzenie liter drukowanych c C

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej w klasie I C

Prowadząca: Anna Miazga

Data: 09.12. 1014

Temat: Wprowadzenie liter drukowanych c C.

Cel główny: Zapoznanie z nową literą drukowaną ,, c C” i sposobem jej pisania.

Cele operacyjne: uczeń;
- dokonuje podziału podanych wyrazów, w tym wyrazu podstawowego ,, cytryna ‘’ na sylaby i głoski
- układa model wyrazu cytryna
- reaguje w umówiony sposób na słowa z głoską,, c ‘’w nagłosie
- rozwiązuje zagadki
- wypowiada się na dany temat
- umie dopasować obrazek i podpis
- zna kształt litery c
- czyta sylaby, wyrazy i zdania w zakresie poznanych liter.

Metody: elementy Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz, - poglądowe: pokaz, - słowne: rozmowa, ćwiczenia praktyczne, zadań stawianych do wykonania.

Środki dydaktyczne: kartki A 4 z literą Cc, nakrywki białe, czerwone, niebieskie, plansza z literą c C pisaną i drukowaną, CD,, Od piosenki do literki” - piosenka Cudaczek, zagadki, karty pracy, obrazki do segregowania wg głosek w nagłosie, wygłosie i śródgłosie.

Formy: praca z całą grupą, indywidualna.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do zajęć - rozwiązanie zagadek

Rośnie w ogrodzie albo w polu
I z tego właśnie słynie,
Że gdy ja zaczniesz krajać,
To łza Ci popłynie. ( cebula )

Ładny owoc w żółtej skórce.
Chociaż kwaśny, to i tak
Pokrojony na plasterki – herbaty poprawia smak. ( cytryna )

2. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych .
Gdy zmarzliście, czy rozgrzewaliście się pijąc herbatę z cytryną i miodem?
- uczniowie naśladują zlizywanie miodu z ust , zataczając językiem szerokie koła
- dz. krzywią się jakby miały kawałek cytryny w buzi.
- dz. naśladują nalewanie herbaty do szklanki, wyciskanie cytryny, dokładanie łyżki miodu, mieszanie, dmuchanie ( wydech ) i picie ( wdech )

3. Suchanie piosenki: ,, Cudaczek.”( M. Bogdanowicz )
Uczniowie zwracają uwagę na słowa występujące w piosence, które zaczynają się głoską c.

Kto to taki ? To Cudaczek
Co on robi? Śmiesznie skacze
Co on lubi? Sok z cytrynki
Robi po nim słodkie minki.
Ref. Kto z Cudaczkiem się pobawi
Temu humor się poprawi
Kto z Cudaczkiem będzie skakał
Ten nie będzie więcej płakał
Jaki cudny ten Cudaczek
Z cekinami ma kubraczek
Nosek taki ma jak kulka
Główkę całkiem jak cebulka.

a) Cudaczek jest zabawny i wygląda inaczej niż wszyscy. Odpowiedz całym zdaniem na pytania;
- w co jest ubrany Cudaczek?
- czy wiesz, co to jest kubraczek?
- co to są cekiny?
( n-el wyjaśnia niezrozumiałe słowa )
- co lubi pić Cudaczek?
- jaką ma głowę Cudaczek? ( jak cebulka )

b) Zabawa doskonaląca koncentrację uwagi i umiejętność uważnego słuchania.

Uczniowie słuchają ponownie piosenkę: Cudaczek, gdy usłyszą słowo rozpoczynające się głoską c – wstają i wykonują obrót wokoło własnej osi.

c) Jakie słowo ukryło się w wyrazie CUDACZEK, CUDNY? ( cud )
d) Cudaczek wymyślał cudaczne słowa, Zastanówcie się jak naprawdę powinny brzmieć:
BUl-CE-KA cebulka
NY-CE-KI cekiny
TRY-CY-NA cytryna

- Jaką literą zaczynają się te słowa? Czy głoska c jest samogłoską czy spółgłoską?
- niech wstaną dzieci, które w swoim imieniu lub nazwisku mają głoskę c
- podawanie innych słów zawierających głoskę c w nagłosie, śródgłosie i wygłosie

4. Pokaz litery drukowanej c C
5. analiza i synteza słuchowa i wzrokowa wyrazu CYTRYNA
- wymawianie sylabami z klaskaniem w dłonie
- wyróżnianie głosek w wyrazie: cytryna z równoczesną jego syntezą. Liczenie głosek w tym wyrazie i przyporządkowanie im takiej samej liczby kolorowych nakrywek
- układanie podpisu z nakrywek.

6. Przyporządkowywanie ilustracji do odpowiedniej kategorii wyrazów, w których słychać ,,c” na początku, w środku i na końcu.

CYTRYNA JACEK KONIEC

7. Wykonanie ćwiczeń w kartach pracy - str. 44 ( czytanie sylab i wyrazów z nową literą, czytanie tekstu ze zrozumieniem, dorysowywanie brakującego elementu do ilustracji opisanego w tekście – podkreślanie litery c ).

8. Demonstrowane sposobu pisania litery przez n –ela na tablicy.
- wodzenie bezśladowe przez uczniów palcem w powietrzu, na blacie stołu
- pisanie litery c ( do rytmu piosenki ) na kartce papieru, którą uczniowie kilkakrotnie składają zmniejszając format.

9. Podsumowanie wiadomości.
- jaką literę poznaliśmy na dzisiejszej lekcji?
- jakie poznaliśmy słowa w których występuje głoska c ?
- do jakiej rodziny należy głoska c?

10. Zakończenie; zadanie pracy domowej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.