X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33418
Przesłano:

Matka, mama, mamusia - scenariusz zajęć dla klasy 3

Scenariusz zajęć otwartych z okazji Dnia Matki w klasie III
Temat zajęć: Matka, mama, mamusia
Cele zajęć:
Uczeń :
- tworzy rodzinę wyrazu „matka”,
- potrafi określić cechy swojej mamy,
- utrwala pojęcie „przymiotnik”,
- potrafi zaprezentować swoje umiejętności przed publicznością,
- nazywa swoje uczucia do mamy,
- rozwiązuje test,
- przedstawia ruchem określoną czynność,
- układa aforyzmy i wyjaśnia ich znaczenie,
- potrafi współdziałać w grupie.

Metody:
Pokaz, pogadanka, ćwiczenia praktyczne, metoda zabawowa

Formy:
Indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
Tekst zagadki, płatki kwiatu dla każdego ucznia, karta pracy, karteczki z nazwami czynności, teksty aforyzmów.


Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć.

- odczytanie zagadki: „Kim jest ta pani?”
Kim jest ta pani zgadnijcie moi kochani. Chorym poprawia poduszki, choć nie jest pielęgniarką, smaży wspaniale racuszki, choć wcale nie jest kucharką. Uczy nas różnych robótek, choć nie jest panią ze szkoły. I ma lekarstwo na smutek, że musisz być przy niej wesoły. Wkłada mi od niechcenia cukierki w kieszeń fartuszka. Często spełnia moje życzenia jak dobra wróżka. A kiedy włoży suknię nową i uśmiech oczy jej rozjaśni to myślę - może jest królową, która na chwilę wyszła z baśni. A to jest przecież moja mama, tylko rysunek ją pomniejsza, ale jest prawie taka sama, tylko dużo ładniejsza.
- Dlaczego dzisiaj wybrałam taką zagadkę? Jaki dzień obchodzimy jutro? Kim była mama w zagadce?
2. Prezentacja informacji dotyczących Dnia Mamy przez uczniów (załącznik 1).
3. Określanie cech swojej mamy – uczniowie wpisują na płatkach cechy swojej mamy, przypinają na tablicy tworząc kwiat.
- Jakie to części mowy?
4. Tworzenie rodziny wyrazu „matka”
- Słowo „matka” brzmi oficjalnie, poważnie. Jak wy zwracacie się do swojej mamy? Zapiszcie na płatkach otrzymanego kwiatka (załącznik 2).
- Jak możemy nazwać otrzymaną grupę wyrazów?
- Wklejcie karteczki do zeszytów.
5. Pogadanka na temat „Co zrobić aby Dzień Matki trwał cały rok?”
- Jak powinniśmy się zachowywać wobec mamy?
- Jakie uczucia nam towarzyszą?
6. Zabawa pantomimiczna „Co robi moja mama?” (załącznik 3)
Uczniowie kolejno losują karteczkę z czasownikiem, symulują czynności wykonywane przez mamę, pozostali uczniowie odgadują nazwę czynności.
7. Układanie aforyzmów z pociętych zdań, wyjaśnianie ich znaczenia - praca w grupach.(załącznik 4)
Zapisywanie wybranych aforyzmów do zeszytu.
8. Indywidualne rozwiązywanie testu „Czy jesteś dobrym synem, dobrą córką?”(załącznik 4).
9. Podsumowanie zajęć, ocena pracy uczniów.
Na zakończenie zajęć uczniowie wręczają wcześniej przygotowane upominki.

Załącznik 1

Dzień Matki to ważne święto rodzinne. W tym dniu dzieci starają się jak
najwięcej przebywać w otoczeniu swoich mam. Panuje miła atmosfera,
matki otrzymują od swoich dzieci różne upominki.

Święto matki obchodzono już w czasach starożytnych. W Grecji podczas
wiosennego Święta Matki Natury składano hołd bogini Rei – matce
wszechświata i wszystkich bóstw. W Rzymie między 15 a 18 maja
obchodzono święto bogini Cybele – matki bogów.

Trochę bliżej naszych czasów, ok. 1600 r., w Anglii rozpoczął się zwyczaj
świętowania w czwartą niedzielę Wielkiego Postu tzw. Matczynej Niedzieli.
Tego dnia dzieci pracujące przez cały tydzień w domach bogatych
Anglików dostawały wolne, aby udać się (niekiedy dość daleko) do domu i
złożyć życzenia swoim matkom. Zwyczaj ten przetrwał do XIX w., powrócił
po II wojnie światowej.

W USA ustanowiono w 1858 r. Dni Matczynej Pracy, a w 1872 –Dzień Matek dla Pokoju. W 1905 r. ustanowiono Dzień Matki, a w 1914 r. został
on uznany za święto narodowe, przypadające w drugą niedzielę maja.

W Polsce Dzień Matki obchodzony jest co roku 26 maja od 1923 r. Dzień
Matki ustalono po to, aby ludzie przynajmniej raz w roku zastanowili się,
jak ważna jest rola mamy w ich życiu, zwrócili uwagę na wysiłek, jaki
matki wkładają w pielęgnację swoich rodzin.

Dzień 26 maja Święto Matki - to najpiękniejsze i najbardziej osobiste święto w roku. Matka - to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, przywiązania, przyjaźni i wiary w to wszystko, co piękne i szlachetne.

Była natchnieniem dla poetów, artystów i kompozytorów. Opiewano ją w pieśniach, wierszach i utrwalano na płótnie. Przedstawiano tę spracowaną, zmęczoną, i tę uśmiechniętą, radosną, dumną ze swojego macierzyństwa, i tę zapracowaną i zagonion?

Matka. To jedno słowo ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są zawsze najpiękniejsze niczym niezmącone wspomnienia z najwcześniejszego dzieciństwa, nasze pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. Każdy w sercu chowa wdzięczność za to, że dała mu największy skarb - życie. Wdzięczność tę wyrażamy w różnych postaciach: miłości, codziennym szacunku i dowodach wiernej pamięci w dniu święta naszych matek.

Załącznik 2

Załącznik 3

pierze szyje

prasuje gotuje

ściera kurze odkurza

myje okna zmywa naczynia

Załącznik 4
Błogosławione matki, co za złe karzą swe dziatki.
Potrzeba jest matką wynalazków.
Dla każdej matki miłe jej dziatki.
Powtarzanie jest matką wiedzy.
Jaki bochen taka skórka, jaka matka taka córka.
Nigdy z głowy nie wyhuczy ,czego matka raz nauczy.
Załącznik 4
CZY JESTEŚ DOBRYM SYNEM, DOBRĄ CÓRKĄ?

Mama położyła się, żeby odpocząć. co robisz w tym czasie?
• Włączasz głośno radio. (o p.)
• Starasz się zachowywać cicho, ale nie wychodzi ci to. (1 p.)
• Siedzisz cichutko, by nie obudzić mamy. (2 p.)
Mama ugotowała na obiad zupę, której nie lubisz. Co robisz?
• Zjadasz zupę i dziękujesz za obiad. ( 2 p.)
• Zjadasz, ale krzywisz się przy tym. ( 1 p.)
• Nawet nie bierzesz łyżki do ręki. ( o p.)
Masz ochotę po zajęciach w szkole iść do kolegi. Co robisz?
• Idziesz do kolegi i stamtąd próbujesz zadzwonić do mamy. (1 p.)
• Idziesz do kolegi, nie zawiadamiając o tym mamy. ( 0 p.)
• Wracasz do domu i pytasz o pozwolenie. ( 2 p.)
Wracasz ze szkoły. Mama pyta, jak minął dzień.
• Nic nie odpowiadasz. ( 0 p.)
• Opowiadasz, co się wydarzyło w szkole i pytasz mamę, jaki ona miała dzień
( 2 p.)
• Opowiadasz jak pod przymusem. ( 1 p.)
Umówiłeś się z mamą, że będziesz sam sprzątał swój pokój.
• W pokoju masz porządek. ( 2p.)
• W pokoju masz wieczny bałagan i mama sprząta za ciebie. ( 0 p.)
• Sprzątasz, kiedy mama ci o tym przypomni. ( 1 p.)
Dostałeś w szkole uwagę.
• Nie przyznajesz się mamie. ( 0 p.)
• Mówisz o tym po kilku dniach. ( 1 p.)
• Mówisz o tym mamie od razu. ( 2 p.)

Rozwiązanie
11 -12 punktów – Jesteś idealnym dzieckiem! Mama musi być z ciebie dumna.
5 – 12 punktów – Musisz się bardziej starać! Swoim zachowaniem martwisz
czasami swoją mamę.
0 – 4 punktów – Zastanów się nad swoim postępowaniem! Martwisz swoj?

swoją mamę. Postaraj się to zmienić.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.