X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33405
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Książka moim przyjacielem - zajęcia otwarte dla rodziców

KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM- ZAJĘCIA OTWARTE

Prowadząca: J. Kostrzewska
CEL OGÓLNY:
-Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne.
-Rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci,
-Zdobywanie wiadomości na temat książek i miejsc z nimi związanych,
-Doskonalenie umiejętności tworzenia dłuższych wypowiedzi ustnych, poprawnych logicznie, gramatycznie i składniowo,
-Rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem i wypowiadania się na temat utworów literackich,
-Rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej,
Metody, formy pracy:
- pogadanka,
- zabawa dydaktyczna,
- burza mózgu.


Przebieg:
1. Zabawa powitalna: Witam wszystkich, którzy...
- Witam wszystkich, którzy lubią czytać książki,
- Witam wszystkich, którzy lubią chodzić do parku,
- Witam wszystkich, którzy lubią jesień,
2. „Zanim książka trafi do biblioteki...” – zagadki o zawodach związanych z powstawaniem książki: pisarz-autor książki, ilustrator, wydawca.
Rozmowa na temat powstawania papieru potrzebnego do produkcji książek.
Zwrócenie uwagi dzieci na znaczenie makulatury jako surowca wtórnego do wyrobu papieru
Zagadki:
Choć nie ma zamka, ani kluczyka, często otwieram ją i zamykam.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści wierszyków, bajek i opowieści. ( książka)
BIBLIOTEKA
A oto zagadka książkowa, 10 liter ma to słowo ,
A na końcu jest w nim„ teka”, książka tam na ciebie czeka.
BIBLIOTEKARKA
Kto ma na półkach książek bez liku i dba o książki i czytelników?
PISARZ
Pisze książki i wierszyki Bajki, baśnie i legendy.
Swoje myśli nam napisze Byśmy w książce je znaleźli.
WYDAWCA
W jego pracy są maszyny, Które kartki łączą w całość
By powstała kolorowa Książka nasza, ta jedyna.
ILUSTRATOR
Ma komputer, ma też kredki Kreśli kropki, kółka kreski
I rysuje nam wspaniałe Krasnoludki duże, małe Które w książce oglądamy.

3.Zabawa: "Prawda czy fałsz"- Dzieci oceniają prawdziwość zdań wypowiadanych przez nauczycielkę

4. Rozmowa na temat Jesieni
Jesień w pełnej krasie, liście mienią się pięknymi kolorami. To one powodują, że choć często na dworze zimno i plucha lubimy tę porę roku. Kiedy tylko zaświeci słońce możemy w pełni korzystać z jej uroków podczas spacerów i wycieczek. O pięknie i zaletach tej pory roku napiszemy z pomocą rodziców książkę

5.Podzielenie uczestników na dwie grupy- wyjaśnienie na czym będzie polegała praca
I. Wybór wierszy do wykonania ilustracji do książki- rodzice czytają, dzieci wykonują ilustrację: ,,A to kapelusz” Hanna Ożogowska, ,,Jesienią” Maria Konopnicka , ,,Jesienny pociąg” Dorota Gellner, ,,Skarby jesieni” Hanna Zdzitowiecka
II. Do jesiennego obrazka rodzice układają wiersz lub opowiadanie- dzieci kolorują obrazki
6 Rozmowa i oglądanie ilustracji, prezentacja powstałych utworów
7.Taniec integracyjny „Deszczyk” - wyrażanie za pomocą gestów i ruchów ciała
8. Zakończenie -„Jesienny masaż” Drzewom we włosy dmucha wiatr-dmuchanie we włosy
A deszczyk kropi kap, kap, kap - delikatne stukanie w plecy sąsiada
Krople kapią równiuteńko
Szepczą cicho mój maleńki-głaskanie po włosach i całym ciele
Leci listek, leci przez świat-przesuwanie opuszkami palców po plecach
Gdzieś tam na ziemię cicho spadł - lekkie naciskanie w jednym miejscu
Leci drugi i leci trzeci - przesuwanie opuszkami palców po plecach dwa razy
Biegną zbierać listki dzieci - szybkie stukanie po plecach wszystkimi palcami
I z uśmiechem wszystkie liście układają w piękne kiście - głaskanie po plecach

Oto utwory, które powstały na zajęciach:

SZUMI WIATR W LESIE
I RADOSNĄ WIEŚĆ NIESIE
NADESZŁA ZŁOTA JESIEŃ
NOWE KOLORY DO LASU WNIESIE
BRĄZOWY, ŻÓŁTY I CZERWONY
KASZTANY SPADAJĄ Z KAŻDEJ
STRONY
WYSTRASZYŁY SIĘ ŻOŁĘDZIE:
- A CO Z NAMI TERAZ BĘDZIE?
I TEŻ DŁUGO NIE CZEKAŁY
TYLKO Z DRZEWA POSPADAŁY
TERAZ TYLKO CZEKAĆ TRZEBA
NA PROMYKI SŁOŃCA Z NIEBA
I NA DZIECI Z KOSZYKAMI
NA SPACERACH Z RODZICAMI
MAMA DOMINIKA

IDZIE, IDZIE JEŻ PYTA:
- CO DZIŚ ZJESZ?
DZIECI LUBIĄ JABŁKA,
-A, CO LUBI JEŻ?
JEŻ ODPOWIE CI WESOŁO:
-JABŁKA LUBIĘ TEŻ,
LECZ NA GRZBIECIE NIEŚĆ!
NOSZĘ JABŁKA ZAWODOWO
PRZEZ TĘ JESIEŃ KOLOROWĄ
ŻÓŁTE, DUŻE I SOCZYSTE
DP PRZEDSZKOLA W DNI DŻDŻYSTE.
RODZICE ZUZI I PIOTRUSIA

JESIEŃ PRZYSZŁA JUŻ...
CHMURAMI ZASŁONIŁA NIEBO JUŻ...
DESZCZYK PADA, ZIEMIĘ MOCZY
PO KAŁUŻACH MISIU KROCZY.
PONAD GŁOWĄ MIŚ PARASOL
KOLOROWY ROZŁOŻYŁ DZIŚ...
CHOĆ DESZCZ PADA MISIOWI TO NIE
PRZESZKADZA,
RADOŚĆ Z DESZCZU MA,
PO KAŁUŻACH CHLAP, CHLAP...
PO NIEBIE CIEMNE CHMURY SIĘ SNUJĄ
DUŻY DESZCZ ZWIASTUJĄ.
MIMO SŁOTY NA DWORZE MOŻNA SIĘ
CIESZYĆ ZE SKOKÓW W KAŁUŻE.
WIĘC WSZYSCY NA DWÓR
WYBIEGNIEMY I Z PANIĄ JESIENIĄ
POSZALEJEMY.
MAMA PAWEŁKA

BYŁ SOBIE MAŁY ŚLICZNY MIŚ. MIAŁ NA
IMIĘ KUBUŚ. KUBUŚ BYŁ MAŁYM
MARZYCIELEM I BARDZO LUBIŁ
WYMYŚLAĆ RÓŻNE DZIWNE HISTORIE,
ZABAWY I PŚIKUSY.PEWNEGO DNIA W
JESIENNY PORANEK WYBRAŁ SIĘ NA
ŁĄKĘ BY POPATRZEĆ NA PRZYRODĘ,
KTÓRA GO OTACZA.
-ALE BYŁOBY SUPER MÓC DOTKNĄĆ
SŁONECZKA- MARZYŁ KUBUŚ. NAGLE
ZOBACZYŁ WIELKI, PIĘKNY ŻÓŁTY LIŚĆ.
-OJEJ, KRZYKNĄŁ KUBUŚ, TEN LIŚĆ
WYGLĄDA JAK SŁONECZKO!
KUBUŚ PODNIÓSŁ SIĘ I ZŁAPAŁ
SPADAJĄCY LIŚĆ.
-DOTKNĄŁEM SŁONECZKO! MOJE MAŁA
ŁAPKI DOTYKAŁY SŁOŃCA!
I TAK SPEŁNOŁO SIĘ JEDNO Z MARZEŃ
KUBUSIA. POTEM MAŁY MISIU SPEŁNIŁ
KOLEJNE SWOJE MARZENIA. DOTYKAŁ
GWIAZD, TĘCZY I PŁATKÓW ŚNIEGU.
TAKIE PUIĘKNE RZECZY UJRZAŁ NASZ
MAŁY MIŚ W SPADAJĄCYCH,
JESIENNYCH LIŚCIACH.
MAMA JAGÓDKI

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.