X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3334
Przesłano:

Scenariusz zajęć z korekcyjno - kompensacyjnych w przedszkolu

Temat: Usprawnianie analizatora słuchowego

Cele zajęć:
ćwiczenie analizy i syntezy słuchowej

Uczeń powinien:
*dokonuje poprawnej analizy i syntezy słuchowej podczas zabaw
* maluje linie proste równoległe,
* wykonuje ruchy rąk zgodnie z usłyszanym tekstem,
* nawleka kawałki słomek na drucik według wzoru,
* dochodzi do celu, uważnie słuchając wskazówek,
* współpracuje z kolegą z pary
* wyodrębnia i liczy sylaby w wyrazach krótszych i dłuższych oraz w zdaniach

Przebieg zajęć:

1. Słuchanie utworu instrumentalnego i jednoczesne naśladowanie gry na fortepianie prawą ręką, lewą ręką i obiema rękami.

2. Zagadki słuchowe " Jaki to to instrument? Nauczyciel demonstruje instrumenty i wydawane przez nie dźwięki . Następnie uczniowie zamykają oczy i odgadują zagrane dźwięki.

3. Zabawa " Szukamy ukrytych skarbów" Dzieci szukają ukrytego zegarka, dzwoniącego budzika, grającej pozytywki

4. Analiza i synteza zdania do ułożonego obrazka.Nauczyciel wymawia zdanie. Dzieci liczą wyrazy rysując schemat w/g wzoru
............... zdanie
.---------- wyrazy
-------- sylaby,
czytanie zdania napisanego na pasku papieru; sprawdzenie liczby wyrazów ze schematem; odwrócenie kartki ; powtórzenie zdania; napisanie zdania z pamięci; sprawdzenie z wzorem

5. Usprawnianie analizy słuchowej, koordynacji słuchowo – wzrokowej – słuchanie wierszyka czytanego przez nauczyciela i wykonywanie ruchów rękami zgodnie z jego treścią.
Baba placek ugniatała, wyciskała, wałkowała.Najpierw w prawo, potem w lewo,potem jeszcze w przód i w tył , żeby placek dobry był.Cicho, cicho placek rośnie w ciepłym piecu u babuli, a gdy będzie już gotowy każdy brzuszek zadowoli.

6. Ćwiczenia koordynacji wzrokowo – ruchowej – nawlekanie kolorowych, pociętych słomek plastykowych na drucik według instrukcji słownej /np. nawlecz 2 żółte, 3 czerwone/2 zielone.

7. Usprawnianie drobnych ruchów ręki, utrwalanie kierunku ruchu od lewej do prawej, ćwiczenie pamięci wzrokowej - malowanie kredkami pasków, odtwarzających wzór nawleczonych pociętych słomek pomiędzy narysowanymi liniami

8. Ćwiczenia orientacji przestrzennej i koordynacji wzrokowo – ruchowo – słuchowej – zabawa “Zdalnie sterowani” /Na środku sali stawiamy kosz z piłką, dwóch uczestników zabawy z zawiązanymi oczami, trzymają się za ręce, starają się dojść do kosza kierując się wskazówkami, których udziela wybrany “pilot”/.

9. Wyodrębnianie sylab przez dzielenie pasków papieru na części, liczenie sylab w wyrazach krótszych i dłuższych oraz w zdaniach

10. Słuchanie muzyki relaksacyjnej

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.