X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33265
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ptasia stołówka

Scenariusz zajęć z dziećmi
prowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11 Z Oddziałami Integracyjnymi
w Pabianicach

Temat zajęć: „Ptasia stołówka”
Miejsce: sala zabaw i ogród przedszkolny
Grupa: VII
Osoba prowadząca: Anna Dyniak
Termin: 01. 02. 2017r.

Cel ogólny: Kształtowanie opiekuńczej postawy do ptaków pozostających na zimę w kraju
oraz wdrażanie do ich systematycznego dokarmiania.

Przewidywane efekty:
Dziecko:
1. Rozumie potrzebę dokarmiania ptaków w okresie zimy.
2. Rozpoznaje i nazywa wybrane gatunki ptaków (sikorka, gil, wróbel).
3. Wie, jakim pokarmem żywią się ptaki.

Metody:
1. Metody czynne (dokarmianie ptactwa);
2. Metody oglądowe (pokaz, obserwacja);
3. Metody słowne (przekazanie informacji, dzielenie się spostrzeżeniami)

Formy: zbiorowa, indywidualna.

Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
12.1) nazywa oraz wyróżnia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie;
12.2) wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność);
12.3) potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku; wie, w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc im, np. przetrwać zimę.

Pomoce/środki dydaktyczne: ilustracja przedstawiająca karmnik z ptakami, opaski z ptakami, obręcze, bębenek, pokarm dla ptaków (kasza, ziarna słonecznika i zbóż, pestki dyni, orzechy, płatki owsiane, okruszki chleba), ordery przyjaciela ptaków.

PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci. Wprowadzenie w tematykę zajęć.
2. „Ptaki w karmniku” – rozmowa kierowana pytaniami. Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustrację przedstawiającą karmnik z ptakami, a następnie zadaje pytania:
- Co znajduje się na obrazku?
- Jaka pora roku jest przedstawiona na obrazku?
- Czy ptaszki mają co jeść zimą?
- Jak możemy pomóc ptakom zimą?
3. „Co to za ptak?” – nazwanie i opisanie wyglądu ptaków przedstawionych na ilustracji.
4. „Głodne ptaki” – zabawa ruchowa. Nauczyciel rozdaje dzieciom (ptaszkom) opaski, a na środku dywanu kładzie obręcze (karmniki). Dzieci biegają swobodnie po sali w rytm bębenka, naśladując małe głodne ptaszki. Na przerwę w grze, ptaszki zbiegają się do karmnika i palcem naśladują dziobanie ziaren.
5. „Co jedzą ptaki?” – oglądanie i nazywanie różnych pokarmów dla ptaków: kaszy, ziaren słonecznika i zbóż, pestek dyni, orzechów, płatków owsianych oraz okruszków chleba.
6. „Dokarmiamy ptaszki” – wyjście do ogrodu przedszkolnego. Uzupełnianie pokarmu w karmniku . Obserwowanie ptaków przylatujących do karmnika.
7. Powrót do przedszkola – wręczenie dzieciom orderu przyjaciela ptaków.

Opracowanie:
Anna Dyniak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.